szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Inwestujesz w Polsce? Ceny nieruchomości w Hiszpanii na Costa del Sol mogą być konkurencyjne

Title

Rynek nieruchomości w Polsce rozgrzany jest do czerwoności, z czego korzystają też inwestorzy. Jedni kupują mieszkania pod wynajem, drudzy z myślą o szybkiej sprzedaży, jeszcze inni traktują to jako lokatę kapitału. Patrząc jednak na to, jak rosną stawki nad Wisłą, warto zwrócić uwagę na ceny nieruchomości w Hiszpanii. W niektórych przypadkach inwestowanie tam może być po prostu bardziej opłacalne.


- Ceny nieruchomości w Hiszpanii? Na pewno są zbyt wysokie... – tak mogłoby pomyśleć pewnie wiele osób inwestujących w nieruchomości wyłącznie w Polsce. Tymczasem to nie do końca prawda.

Po pierwsze, średnia cena nieruchomości na Costa del Sol w 2021 r. (dane z sierpnia) to 3,3 tys. euro za mkw., czyli około 15 tys. zł. W wielu prestiżowych lokalizacjach w Polsce zapłacimy za metr sporo więcej. Poza tym w Hiszpanii można kupić atrakcyjną nieruchomość nawet poniżej 10 tys. zł/mkw., co za chwilę pokażę.

Drugim argumentem przemawiającym za inwestowaniem w Hiszpanii jest roczna stopa zwrotu. Według szacunków Banku Hiszpanii, nieruchomości wciąż są jednymi z nielicznych aktywów, które oferują zauważalny zwrot i nadal mają potencjał wzrostu. Zwłaszcza jeśli chodzi o wynajem. Według badań portalu Idealista, uzyskana rentowność jest w najgorszym przypadku 12 – 13 razy wyższa niż oprocentowanie oferowane przez 10-letnie obligacje rządowe (0,5%). Wynika to m.in. z turystycznego charakteru Hiszpanii – południe tego kraju to idealne miejsce na inwestycję obliczoną na wynajem komercyjny.

Zanim przejdę do przykładów, chciałabym jednak wyraźnie podkreślić jedną rzecz: celem tego tekstu nie jest porównywanie cen z obu rynków nieruchomości. Zerojedynkowe zestawianie Polski i Hiszpanii byłoby jak porównywanie jabłek z gruszkami, bo przecież każdy kraj ma swoje uwarunkowania gospodarcze, społeczne czy geograficzne (turystyczna Hiszpania to ponad 300 słonecznych dni w roku!), które kształtują rynek.

Celem tego tekstu jest pokazanie, jaką nieruchomość moglibyśmy nabyć w Hiszpanii, dysponując w Polsce określonym budżetem. Chciałabym też pokazać, że stawka za metr kwadratowy na Półwyspie Iberyjskim naprawdę może być atrakcyjna, jeśli tylko dobrze poszukamy i dotyczy to nie tylko mieszkań na sprzedaż w Hiszpanii.

Nieruchomości przy morzu na Costa del Sol

Ceny apartamentów - Polska i Costa del Sol 2021 

Na pierwszy ogień weźmy ceny apartamentów na Costa del Sol w Hiszpanii i nad Bałtykiem. Aby zestawienie było rzetelne, wzięłam pod uwagę najbardziej prestiżowe lokalizacje oraz nieruchomości o wysokim standardzie w trzech metrażach: około 80, 100 i 120 mkw.

Apartament 80 mkw.

Najpierw wybierzmy się do Władysławowa, na tamtejszy rynek wtórny. Aktualnie cena takich apartamentów waha się tam średnio od 1,2 do 1,5 mln zł, co daje 15 – 18 tys. zł/mkw. Dla przykładu – jak czytam na jednym z popularnych portali – za 3-pokojowe mieszkanie w budynku z 2007 r. przy nadmorskiej promenadzie zapłacimy 1,38 mln zł. Gdybyśmy z kolei zdecydowali się na kupno 80-metrowego apartamentu na rynku wtórnym w Gdyni, za dogodną lokalizację należałoby zapłacić 1,8 mln zł (Wzgórze Św. Maksymiliana), a nawet 2,7 mln zł (3 pokoje przy porcie jachtowym). Rozstrzał cenowy jest więc spory: od kilkunastu do nawet 30 tys. zł/mkw.

A teraz rzućmy okiem na wybrane, podobne metrażowo nieruchomości na Costa del Sol:

Benalmadena – 318 tys. euro, czyli 1,45 mln zł, to cena 80-metrowego apartamentu na osiedlu o nowoczesnej architekturze. Mieszkania znajdują się 100 m od plaży, a cena mkw. to 18,1 tys. zł. (link)

Estepona – nowe, 75-metrowe mieszkania w centrum Costa del Sol, 500 m od plaży. Cena apartamentu z 2/3 pokojami waha się od 968 tys. do 1,2 mln zł (czyli 12,9 – 16 tys. zł/mkw.). Penthouse to już jednak sporo wyższy wydatek: 1,72 – 2,3 mln zł (22 – 30 tys. zł/mkw.). (link)

Manilva – przykład, że na Costa del Sol można znaleźć apartament nawet grubo poniżej miliona złotych. Cena tego 73-metrowego mieszkania na nowym osiedlu to 493 tys. zł, a więc 6,7 tys. zł/mkw. (link)

Apartament 100 mkw.

Przykład z Gdańska (pozdrawiam moje ulubione miasto!) – za przestronny apartament w centrum dzielnicy Wrzeszcz z widokiem na morze zapłacimy 1,79 mln zł (17,9 tys. zł/mkw.). Lokal znajduje się na 10. piętrze nowoczesnego budynku z 2012 r. i ma cztery pokoje. Z kolei gdybyśmy szukali podobnego apartamentu w Sopocie (konkretnie w eleganckim Dolnym Sopocie), należałoby wydać średnio 1,9 mln zł. Średnio, bo są i pojedyncze oferty rzędu 2,7 – 2,9 mln zł, a więc za około 27 tys. zł/mkw.

Na hiszpańskim Costa del Sol ceny niektórych 100-metrowców również robią wrażenie, ale można tam upolować też apartament w granicach miliona złotych. Oto przykłady:

Marbella – 102 mkw. za 909 tys. zł (8,9 tys. zł/mkw.). Budynek jest oddalony od plaży o około 20 min. To nowoczesny apartament na parterze z bezpośrednim dostępem do tarasu, ogrodu i basenu. (link)

Casares – 100 mkw. za 936 tys. zł (9,3 tys. zł/mkw.). Osiedle oddawane w tym roku będzie miało tereny zielone z centralnym basenem. Wewnątrz apartamentów zaplanowano przestronne pokoje dzienne z dużymi oknami oraz tarasem z widokiem na tereny zielone i pole golfowe. (link)

Apartament 120 mkw.

Ponownie Gdańsk. Cena ofertowa 117-metrowego apartamentu na prestiżowej Wyspie Spichrzów to 2,9 mln zł, czyli ponad 24 tys. zł/mkw. Efektowne mieszkanie w stanie deweloperskim ma trzy pokoje i dwie łazienki. A tutaj jedno z ogłoszeń w Sopocie: 116-metrowy apartament w zabytkowej kamienicy (1912 r.) przy ul. Bohaterów Monte Cassino za 2,4 mln zł, czyli ponad 20 zł/mkw. I takie ceny wcale nie są rzadkością. 

Patrząc na ceny apartamentów w Hiszpanii na Costa del Sol, dysponując podobnym, a nawet mniejszym budżetem, można kupić np.:

Mijas – za 2,25 mln zł (19,6 tys. zł/mkw.) kupimy apartament o powierzchni 115 mkw. Nieruchomość w nadmorskim kurorcie ma bezpośredni dostęp do morza i takie atrakcje na wyciągnięcie ręki jak pola golfowe, zabytki czy niezliczone restauracje. (link)

Fuengirola – 118-metrowe lokum znajdujące się zaledwie 15 min. od Malagi i 10 min. od lotniska w tym mieście. Cena? 1,85 mln zł, czyli 15,6 tys. zł/mkw. (link)

Mijas – apartamenty zlokalizowane mniej niż pół kilometra od morza o powierzchni 119 mkw., składające się z dwóch lub trzech sypialni. Cena ofertowa to 1,46 mln zł (12,2 tys. zł/mkw.). (link)

Na koniec jeszcze jedna perełka, chociaż nieco oddalona od wybrzeża: 118-metrowy apartament w Benahavis. Jeśli zdecydujemy się zainwestować w lokal na parterze, zapłacimy za niego 260 tys. euro, czyli niecałe 1,2 mln zł (10 tys./mkw.). Jak widać, ceny nieruchomości w Hiszpanii mogą czasami miło zaskakiwać. (link)

Apartament na Costa del Sol

Ceny domów wolnostojących - Polska i Costa del Sol 2021

Jak wiadomo, dom domowi nierówny, dlatego tutaj też zawężam swoje poszukiwania. Porównując ceny domów na Costa del Sol i w Polsce, podzieliłam je na domy wolnostojące i domy szeregowe.

Zacznijmy od tych pierwszych. A konkretnie od tego, jak w drugim kwartale 2021 r. kształtowały się średnie ceny ofertowe domów w wysokim standardzie w niektórych popularnych lokalizacjach. Dla przykładu, w Warszawie było to 9 tys. zł. mkw., w Gdańsku 7 tys. zł, w Krakowie 8,5 tys. zł, a we Wrocławiu 7,9 tys. zł.

Jak wynika z raportu money.pl i Cenatorium, obecnie najwięcej trzeba zapłacić za dom w Sopocie. Średnia cena takiej nieruchomości w tej lokalizacji wynosi 2 mln zł (od ostatniego roku domy podrożały tam najwięcej, bo średnio aż o 43 proc.). Pamiętajmy, że to tylko średnia, bo bez trudu można znaleźć znacznie droższe domy wolnostojące. Przykłady: luksusowy 265-metrowy dom z 1983 r. – 6,2 mln zł (23,3 tys. zł/mkw.), 220-metrowy dom w Górnym Sopocie za 3,3 mln zł (15 tys. zł/mkw.) czy 200-metrowa willa w Dolnym Sopocie za 2,5 mln zł (12,4 tys. zł/mkw.).

Ceny domów w Hiszpanii na Costa del Sol pod inwestycję też mają spory rozstrzał. W ofercie mamy chociażby takie, gdzie metr kosztuje ponad 30 tys. zł, np.: 484-metrowa willa za 15 mln zł (La Quinta) czy 320-metrowy dom za 11,4 mln zł (Marbella). Oferujemy jednak także tańsze nieruchomości:

Marbella – osiedle willowe znajdujące się między Marbellą a Fuengirolą, 30 min. od lotniska w Maladze. Do wyboru mamy m.in. domy o powierzchni 298 mkw. za które trzeba zapłacić 4,1 mln zł (13,7 tys. zł/mkw.). (link)  

Sotogrande – tutaj także możemy znaleźć dom, gdzie cena za metr oscyluje w granicach 15 tys. zł. Tak jest w przypadku tej przytulnej willi liczącej 330 mkw. Koszt nieruchomości to około 5 mln zł. (link)

Dom wolnostojący Costa del Sol

Ceny domów szeregowych - Polska i Costa del Sol 2021

Domy w zabudowie szeregowej także zyskują na popularności. Ich ceny w Polsce prześledzimy na przykładzie Warszawy.

Spójrzmy na domy szeregowe o powierzchni 150-180 mkw. z rynku pierwotnego. Analizując aktualne oferty w stolicy, najczęściej poruszamy się w przedziale 6,2 - 9,5 tys. zł (starałam się to uśrednić, bo jak wiadomo wiele zależy od lokalizacji). I tak dla przykładu: za 148-metrowy dom na Wilanowie trzeba zapłacić 1,2 mln zł, za 160-metrowy na Targówku 1,45 mln zł, a za 167 mkw. w Wawrze ponad 1,5 mln zł.

Gdybyśmy chcieli zainwestować te pieniądze na południowym wybrzeżu Hiszpanii, możemy znaleźć dom szeregowy, którego mkw. również kosztuje poniżej 10 tys. zł. Oto przykłady, jak może wyglądać cena domu na Costa del Sol w Hiszpanii w 2021:

Manilva – osiedle domów 3/4-pokojowych znajdujące się w miejscowości oddalonej 40 km od Gibraltaru. Szeregówki mają 144 mkw., a ich cena zaczyna się od 1,22 mln zł (8,5 tys. zł/mkw.). (link)

Sotogrande – w tej nadmorskiej miejscowości można kupić dom szeregowy już za 9,3 tys. zł/mkw. Dotyczy to m.in. kompleksu położonego w gminie San Roque (Kadyks). W tym przypadku za 200 mkw. zapłacimy 1,87 mln zł. (link

Jak widać, ceny domów na Costa del Sol mogą być rozsądne. Na koniec, jako ciekawostkę, pokażemy też jeden z najdroższych domów szeregowych, który mamy w ofercie Dream Property. Jest to 225-metrowy dom z rynku pierwotnego w Benalmadenie, który kosztuje 4,98 mln zł (22,8 tys. zł/mkw.). (link)

Domy szeregowe Costa del Sol

Ceny nieruchomości na Costa del Sol są na różnym poziomie

Jak widać, ceny nieruchomości w Hiszpanii na Costa del Sol potrafią być konkurencyjne w porównaniu z Polską. Tutejsze apartamenty pod wynajem często mogą być korzystniejszą opcją niż inwestycje nad Wisłą. Wynika to z ceny w przeliczeniu na metr (jeśli dobrze poszukamy), zdecydowanie większej liczby turystów oraz świetnych warunków klimatycznych. 

Dlatego warto przemyśleć inwestowanie na Półwyspie Iberyjskim, a także nie przyjmować za pewnik opinii, że „ceny nieruchomości w Hiszpanii są zbyt wysokie”. Tutejsze ceny mają różne poziomy dające możliwość znalezienia nieruchomości odpowiadającej naszemu budżetowi.

 

 

Przeczytaj także

Mity związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w roku 2024

Dwie oferty apartamentów na Costa del Sol idealnych do zamieszkania na stałe

Nieruchomości z rynku pierwotnego w Hiszpanii - hit czy kit?

3 inwestycje deweloperskie w oazie spokoju na Costa del Sol - Casares

Kontakt Oferta