szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Mieszkania na sprzedaż - Hiszpania wciąż kusi, chociaż ceny rosną

Title

Skoro zawitałeś na nasz dream propertowy blog, zapewne chodzi Ci po głowie kupno nieruchomości za granicą. Dobrze się składa, bo tym razem przygotowaliśmy krótką ściągawkę pod tytułem „Mieszkania na sprzedaż w Hiszpanii”. Oto garść przydatnych informacji dotyczących ostatnich wydarzeń na rynku i średnich cen w poszczególnych regionach. Nie zabraknie też kilku ciekawych przykładów z naszej oferty.


Pisałam już przed tygodniem, że ceny nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim rosną w większości regionów. Według danych portalu Fotocasa.es analizującego sprzedaż mieszkań w Hiszpanii, lokale z rynku wtórnego zanotowały kwartalny wzrost o 0,4%. Jeśli porównamy z kolei III kwartał 2021 r. z analogicznym okresem ubiegłego roku, ceny są wyższe o 2,5%. 

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Hiszpanii wynosi obecnie 1892 euro. Jest to – podkreślmy – wartość uśredniona. Rozbieżności w cenach są bowiem znaczące, a ich wysokość zależy od lokalizacji. 

Jak wygląda sprzedaż mieszkań w Hiszpanii w 2021 roku?

Metr kwadratowy lokalu w Andaluzji kosztuje dziś średnio 2,8 tys. euro, w Katalonii i Madrycie 2,5 tys. euro, w Kraju Basków 2,2 tys. euro, w Kantabrii 1,9 tys. euro, a na Balearach 3,9 tys. euro. Z kolei w takich regionach jak Estremadura, Kastylia-La Mancha czy Murcja, ceny za metr oscylują w granicach tysiąca euro. 

Gdzie w III kwartale zanotowano najbardziej znaczące wzrosty cen? Jak podaje Fotocasa.es, były to: Aragonia (3,3%), Andaluzja (2%), La Rioja (0,9%), Asturia (0,7%), Wyspy Kanaryjskie (0,6%), Katalonia (0,5%), Kastylia-La Mancha (0,5%) i Galicja (0,4%). Na przeciwnym biegunie są z kolei takie regiony jak Nawarra, Estremadura czy Murcja, gdzie ceny nawet minimalnie spadły. To wartościowa wiedza, jeśli poważnie interesują Cię mieszkania na sprzedaż w Hiszpanii.

- Wzrost cen o 2,5% nie jest jednak bardzo wysoki, biorąc pod uwagę liczbę przeprowadzanych transakcji. Pozytywną rzeczą w tym momencie jest to, że ceny nie rosną w takim samym tempie jak sprzedaż – komentowała na początku października María Matos, dyrektor ds. badań i rzecznik Fotocasa.

Jak wynika z najnowszych danych BBVA Research, od stycznia do lipca sprzedaż mieszkań i domów w Hiszpanii wzrosła o ponad 12% w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku (a więc z czasem sprzed pandemii). O rozgrzaniu rynku świadczy też poziom udzielonych kredytów hipotecznych, który wrócił do poziomu niewidzianego od 2010 roku.

 

Hiszpania – mieszkania na sprzedaż na rynku pierwotnym

Słupki Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) wskazują, że sprzedaż mieszkań w Hiszpanii na rynku pierwotnym od pandemicznego załamania w okresie kwiecień – maj 2020 roku systematycznie rośnie. W sierpniu 2021 roku zarejestrowano w całym kraju ponad 9,6 tys. nowych mieszkań (przy 40,2 tys. używanych). Najwięcej nowych lokali wprowadzono w omawianym miesiącu na rynek w Andaluzji – dokładnie 2486. 

Jeśli chodzi o średni koszt metra kwadratowego, ceny na rynku pierwotnym zaczęły się wyraźnie odbijać w 2014 roku. Osiągnęły wtedy poziom 2002 euro. Jak podaje portal Statista.com, od tamtej pory wyglądało to następująco: 2015 rok – 2030 euro, 2016 – 2080 euro, 2017 – 2156 euro, 2018 – 2284 euro, 2019 – 2400 euro, 2020 – 2472 euro, 2021 – 2482 euro. Jeśli chodzi natomiast o konkretne regiony, obecnie najwięcej za metr mieszkania zapłacimy w Katalonii (średnio 3992 euro), Madrycie (3682 euro) i Kraju Basków (2762 euro).

Skoro jesteśmy już przy rynku pierwotnym, warto przypomnieć, że rządzi się on nieco innymi prawami niż w Polsce. W Hiszpanii mieszkanie odbierane przez nowego właściciela wykończone jest „pod klucz”. Stan deweloperski w wydaniu hiszpańskim to wykończone podłogi i łazienki, zamontowane drzwi wewnętrzne i szafy wbudowane, a także umeblowana i wyposażona w sprzęty AGD kuchnia. Nieco inaczej wygląda też sprzedaż mieszkań w Hiszpanii, a konkretnie forma płatności, która najczęściej uwzględnia: 

 • opłatę rezerwacyjną w wysokości zwykle około 6000 euro, 
 • 20 – 30% ceny + VAT przy podpisaniu umowy deweloperskiej,
 • przekazanie pozostałej kwoty przy podpisaniu aktu notarialnego i odbiorze kluczy.

Mieszkania na sprzedaż w Hiszpanii na Costa del Sol

Dream Property działa głównie na Costa del Sol, weźmy więc pod lupę ceny mieszkań w tej części Andaluzji. Jak wynika z danych serwisu Spainhouses.net, 20. października średnia cena metra kwadratowego osiągnęła tutaj dokładnie 3667 euro. Tak prezentowały się natomiast ceny w poszczególnych lokalizacjach na Wybrzeżu Słońca:

 • Manilva – 2225 euro
 • Torremolinos – 2656 euro
 • Fuengirola – 2530 euro
 • Casares – 2970 euro
 • Mijas – 2650 euro
 • Benalmádena – 2731 euro
 • Estepona – 3461 euro
 • Ojén – 3281 euro
 • Istán – 3796 euro
 • Marbella – 4661 euro
 • Benahavís – 4117 euro 

Jak widać, mieszkania na sprzedaż w Hiszpanii mogą mieć dość znacznie różniące się między sobą ceny. Jednak jeśli dobrze poszukamy, możemy upolować ciekawą nieruchomość w atrakcyjnej cenie. Dowód? Oto kilka przykładów mieszkań w popularnym przedziale metrażowym 50 – 100 mkw., które aktualnie mamy w swojej ofercie:

 • 100 mkw. w Casares – w 10 minut dojdziesz do pól golfowych, portu i promenady. Masz również szybki dostęp do śródziemnomorskiej autostrady. Cena mieszkania: od 2050 euro/mkw. 
 • 99 mkw. w Esteponie – osiedle apartamentów, penthousów i parterowych mieszkań z dużymi ogrodami. Położenie na wzgórzu i orientacja na południe zapewniają mieszkańcom panoramiczne widoki na morze. Cena mieszkania: od 2323 euro/mkw.
 • 67 mkw. w centrum Malagi – 36 apartamentów w Maladze. Osiedle z basenem "infinity", tarasem słonecznym i ogrodem. Niedaleko restauracji, Teatru Rzymskiego Alcazaba i portu jachtowego.Cena mieszkania: od 2537 euro/mkw. 
 • 75 mkw. pół godziny od lotniska w Maladze – osiedle nowoczesnych mieszkań z 2 i 3 sypialniami. Wszystkie lokale mają garaże i pomieszczenia gospodarcze. Na terenie osiedla znajdziesz basen i siłownię, bardzo blisko jest też pole golfowe. Niedaleko do wjazdu na autostradę A-7. Cena mieszkania: od 2136 euro/mkw.
 • 80 mkw. zaledwie sto metrów od plaży w Benalmádenie – Mieszkania 2. lub 3. pokojowe, których nowoczesny projekt cechują czyste minimalistyczne linie i układ otwarty na światło. Cena z tę wyjątkową lokalizację: od 3,9 tys. euro/mkw.

Takie widoki działają na wyobraźnię, prawda? Jeśli interesują Cię mieszkania na sprzedaż w Hiszpanii – na własne potrzeby lub pod inwestycję – chętnie pomożemy Ci znaleźć idealną ofertę. Chociaż rynek nieruchomości na południowym wybrzeżu rozgrzany jest nie tylko od hiszpańskiego słońca, ciekawych propozycji wciąż nie brakuje.


 

Przeczytaj także

3 inwestycje deweloperskie w oazie spokoju na Costa del Sol - Casares

Nieruchomości w Hiszpanii w 2024. Garść podstawowych informacji

[VIDEO] Rozmowa o tym, jak wygląda zakup nieruchomości w Hiszpanii, a jak we Włoszech

Casares – poznaj przepiękne białe miasteczko na mapie Andaluzji

Kontakt Oferta