szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Kontakt Oferta
Strona główna

you can live
where the others
only dream about…

25/03/2019

Wyjątkowa Andaluzja moimi oczami

Moja Andaluzja - Dream Property Marbella Blog
Odkąd pamiętam byłam fanką wszystkiego co hiszpańskie (nie wiedziałam wtedy jeszcze jak bardzo jest to ogólne pojęcie), lubiłam słuchać hiszpańskiego języka, hiszpańskich piosenek, oglądać hiszpańskie filmy i telenowele (które tak naprawdę okazały się być  z Ameryki Łacińskiej – ale o tym dowiem się wiele, wiele lat później).

Najpierw były marzenia

Od zawsze lubiłam też „Spanish lullaby“ być może moja mama podczas ciąży słuchała namiętnie Madonny, a mnie podświadomie wryły się w pamięć jej słowa, bo będąc już w wieku, w którym mogłam je zrozumieć stwierdziłam, że na tyle się z nimi utożsamiam, że spokojnie mogłabym być autorką tekstu tej piosenki.

Marzyłam o tym, żeby móc spędzić w Hiszpanii chociażby kilka dni, nie mówiąc już o tym, żeby tu zamieszkać. Kiedy pojawiła się możliwość, postanowiłam w hiszpańskim stylu „chwycić byka za rogi“ i rozpocząć moją przygodę z Hiszpanią. Marzenie nie tylko się spełniło, ale i przerosło moje oczekiwania.

Akmunecar Hiszpania

Hiszpania wielka jest

Po tym jak podjęłam decyzję o wyjeździe do Hiszpanii, okazało się, że samo określenie ogólne miejsca "Hiszpania" nie wystarczy i trzeba zdecydować się na jakiś określony region, a tych jest wiele, zanim więc znajdę „to moje miejsce“ pomieszkam trochę to tu, to tam. Pierwszym punktem na mojej mapie „tu mieszkałam“ były Wyspy Kanaryjskie, a dokładniej Gran Canaria, później dodałam jeszcze Madryt i Walencję, po to, by finalnie wylądować w Andaluzji, w której zakochałam się bez pamięci i w której mieszkam już od kilku lat.

Andaluzja ma wszystko

Andaluzja to bardzo wyjątkowy region Hiszpanii, z niezwykle ciepłymi mieszkańcami, ciepłym klimatem, przepysznym jedzeniem, mnóstwem słońca, uśmiechu, koloru i tym specyficznym śródziemnomorskim stylem życia, który niektóre osoby denerwuje do czerwoności. Ja do tej grupy z pewnością nie należę, a osobom, którym się to zdarza gorąco polecam kilka miesięcy na Wyspach Kanaryjskich... Andaluzja ma morze, plażę, góry (a nawet stok narciarski), pustynie i lasy. Ma wszystko.

Spośród tak licznych wiosek andaluzyjskich zamieszkałam w Coin. Dlaczego? W moim przypadku wybór był prosty – przywiodło mnie tutaj serce.

El Burgo Hiszpania

Antonio Banderas i Costa del Sol

Jadąc z Walencji do Coin, nie wiedziałam zbyt wiele o Costa del Sol, poza tym, że prawie cały rok świeci tutaj słońce (z jakiejś przyczyny nazywa się je Wybrzeżem Słońca) i że urodziło się tutaj wiele znanych osobistości, między innymi mój ukochany Antonio Banderas, którego nietrudno w naszej okolicy zobaczyć <3. Jeszcze mniej jednak wiedziałam o Coin – właściwie poza tym, że istnieje i że jest to wioska. Jakie było moje zdziwienie kiedy okazało się, że ta „wioska“ ma centrum handlowe, kino, 5 stacji benzynowych, 4 supermarkety i multum sklepików i restauracji. Jak sami widzicie - typowa wioska.

Po mojej przeprowadzce do Coin, naszą tradycją stały się weekendowe wycieczki w różne regiony Andaluzji i odkrywanie jej zakamarków. Andaluzja zajmuje powierzchnię ponad 87 000 km2, jest więc sporo do odkrywania i jak możecie sobie wyobrazić moja lista ulubionych miejsc jest dynamiczna, stale coś dopisuje. Od kilku dobrych lat nie wyjechałam na wakacje poza obszar Andaluzji, a do odkrycia wciąż została mi jeszcze spora jej część.
Andaluzja oprócz swoich flagowych miast, których nie można ominąć, takich jak m.in.: Malaga, Granada, Kadyks, Sewilla, Kordoba, Almeria czy Jaen, posiada mnóstwo miejsc, które warte są poznania i odwiedzenia, miejsc, które oczarowują.

Genauguacil Hiszpania

Moja recepta na odkrywanie Andaluzji

Andaluzja jest regionem, w którym warto się zatracić, wsiąść w samochód bez planu i zatrzymywać się w miejscach, które po drodze przykują Waszą uwagę, a takich z pewnością będzie wiele.

Jeśli macie ochotę na odkrycie nie tylko części „turystycznej“, ale i również i trochę lokalnego ducha i smaków, możecie przygotować plan swoich wycieczek na podstawie kalendarza świąt i uroczystości lokalnych. Andaluzja ma to do siebie, że nie ma miesiąca w roku, w którym w jakimś jej zakątku nie obchodzi się dnia lub święta czegoś.

Frigiliana Hiszpania

Poniżej kilka z moich rekomendacji:

 • Styczeń: La Cabalgata Viviente de Guillena i San Hilario de Poitiers (Comares) obowiązkowo!
 • Luty: Karnawał (Kadyks miasto i okolice, np. Zahara de la Sierra, Granada, Kordoba, Nerja)
 • Marzec: Feria del Vino de Tinaja i Día de la Tagarnina (Villanueva del Rosario)
 • Kwiecień: Feria de Abril (Sewilla lub Cartama) i Dia de Sopa Mondeña (Monda)
 • Maj: Feria de Cordoba i Dia de Caracol (Riogordo), w tej miejscowości również w okresie Wielkanocy odbywają się przepiękne inscenizacje Pasji
 • Czerwiec: Feria de Primavera (Antequera) i Fiestas de San Isidro (El Ejido)
 • Lipiec: Fiestas Calatravas (Alcaudete, Jaén) i Batalla de Bailen (Bailen)             
 • Sierpień: Feria de Malaga, Fiestas Colombinas(Huelva) + wszystkie inne Ferie, Noche del Vino (Cómpeta)
 • Wrzesień: El dia de la Pasa (El Borge) i Fiesta de Ajoblanco (Almáchar)
 • Październik: Pasión Bandolera (El Burgo)
 • Listopad: San diego de Alcala (Cuevas del Almanzora) i Fiesta de la Castaña (Alcaucín)
 • Grudzień: Dia de las Mozas (Tolox)

Dodatkowo tym, którzy są piechurami czy kolarzami, Andaluzja oferuje kilometry przepięknych tras i ścieżek, w których można się zatracić.

Caminito Hiszpania

Andaluzja i jej wybrzeże 

Pisząc o Andaluzji nie można pominąć jej pięknego i różnorodnego wybrzeża. Moją ulubioną częścią wybrzeża "na codzień" jest rejon Mijas, uwielbiam spacerować kilometrami po fantastycznym, drewnianym deptaku, który ciągnie się od La Cala de Mijas aż po Cabopino. W Cabopino znajduje się jedna z moich ulubionych restauracji na plaży, tzw. chiringuito, która jest otwarta przez cały rok. Można tu też pospacerować po przepięknych wydmach. Kiedy tylko mogę jadę też na kilka dni w okolice prowincji Kadyks, najczęściej wybieram okolice miasteczek takich  jak Bolonia, Zahara de Los Atunes (jeśli lubicie tuńczyka musicie sięć tam wybrać koniecznie, najlepiej w okresie połowów), czy Tarifa. Będac w tym rejonie nie możecie też przegapić Baleo Claudia. W tym roku mam w planie poznać też drugą stronę wybrzeża - Almeria i okolice.

Klaudia Rakoczy