szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Poznaj atrakcje Marbelli i przekonaj się, co warto w niej zobaczyć

Title

Planując wyjazd na południe Hiszpanii, na pewno zastanawiasz się, jakie miasta odwiedzić. Jedną z popularnych destynacji turystycznych Andaluzji jest Marbella. Jednak główne skojarzenia, które przychodzą na myśl w kontekście tego miasta, to luksus, przepych i wielkie pieniądze. Zastanawiasz się więc pewnie, czy w ogóle jest co zwiedzić w Marbelli? Czy w Marbelli atrakcje turystyczne ograniczają się tylko do drogich restauracji i modnych klubów?


Idąc tropem najprostszych skojarzeń, mogłoby się wydawać, że Marbella atrakcje oferuje wyłącznie zamożnym. Jednak za widocznym gołym okiem bogactwem materialnym, za butikami Gucci, Diora czy Prady i horrendalnie drogimi samochodami, które przed nimi parkują, kryje się niematerialne bogactwo kulturowe i przyrodnicze. By je odkryć, wystarczy głębiej zanurzyć się w miasto. Okaże się wtedy, że… tak, jest co zobaczyć w Marbelli. I są to nie tylko przepiękne jachty w Puerto Banus i ociekające luksusem wille. To tylko jedna strona miasta, ta bardziej „glamour”. Z drugiej strony Marbella zachwyca licznymi zabytkami, dziełami sztuki i urokliwymi, spokojnymi zakątkami przesiąkniętymi historią, dostępnymi dla każdego, bez względu na grubość portfela. W Marbelli atrakcji dla dzieci i dorosłych jest tyle, że trudno będzie Ci zdecydować, od czego zacząć. 

Zobacz, jakie nieruchomości mamy na sprzedaż w Marbelli

Widok panoramiczny na Marbellę

Zatem co warto zobaczyć w Marbelli? 

Marbella – zwiedzanie Casco Antiguo, czyli starej części miasta

Będąc w Marbelli zwiedzanie warto zacząć od starego miasta, ponieważ może poszczycić się ona jedną z najpiękniejszych starówek na Costa del Sol. „Casco Antiguo” składa się z dwóch historycznych dzielnic: Barrio Alto, która rozciąga się na północ oraz Barrio Nuevo, położonej we wschodniej części centrum. Stare miasto zachwyca wielością zabytków, kościołów, muzeów i skwerów. Zachwycają tu też bielone budynki, klimatyczne brukowane uliczki, pachnące drzewa pomarańczowe, kwiaty bugenwilli oplatające domy i niebieskie donice z jaskrawymi kwiatami na budynkach.

Możesz więc spędzić całe dnie swobodnie spacerując po starym mieście jego wąskimi uliczkami i nie znudzić się nim. Na każdym kroku możesz odkrywać kolejne atrakcje Marbelli. Najpiękniejsze uliczki to:

 • Calle Carmen
 • Calle Gloria
 • Calle Caballeros
 • Calle Princessa
 • Calle Principe
 • Calle Nueva

Ostatnia z nich prowadzi bezpośrednio do Plaza de Los Naranjos, tętniącego życiem placu w samym centrum starówki.

Uliczka w Marbelli

Plaza de Los Naranjos, czyli słynny Plac Pomarańczy w Marbelli

To bijące serce starego miasta w Marbelli. Plac zwykle wypełniony jest ludźmi jedzącymi tapas, delektującymi się kolorowymi drinkami i rozkoszującymi się zapachem drzew pomarańczowych w licznych restauracjach. Tutaj znajdziesz:

 • Casa Consistorial de Marbella, czyli XVI-wieczny ratusz

Obecna siedziba miejskiego ratusza zbudowana w 1572 roku, a rozbudowana w wieku XVII. Ten renesansowy budynek zdobi balkonowa fasada, która stanowi dobry przykład hiszpańskiej architektury. 

 • piękną, małą XVI-wieczną fontannę
 • popiersie króla Juana Carlosa Pierwszego, które zdobi środek placu. 

Ciekawostka: choć plac pochodzi z 1485 roku, kiedy katoliccy monarchowie zabrali miasto Maurom, to drzewka pomarańczowe posadzono tu dopiero w 1941 roku.


Plaza de Los Naranjos w Marbelli

Zabytki sakralne Marbelli

 • kaplica Ermita de Santiago 

Najstarsza budowla sakralna w mieście, zbudowana wcześniej niż sam Plac Pomarańczy, na którym się znajduje. Wygląda więc nieco inaczej niż sąsiadujący z nią zespół architektoniczny.

 • kościół Capilla de San Juan 

Kaplica św. Jana pochodząca z XVI-wieku. Została zbudowana przez katolickich monarchów w starym budynku dawnego szpitala królewskiego.

 • kościół Iglesia del Santo Cristo 

Kaplica zbudowana w XV i rozbudowana w XVIII wieku. Fasada główna nad wejściem pokryta jest kamienną powłoką, natomiast pozostała część budynku jest tradycyjnie otynkowana, co jest charakterystyczną cechą Andaluzji. Kopułę kościoła pokrywa ceramiczna mozaika. 

 •  kościół Iglesia de Nuestra Señora de la Encarnación

Kościół Matki Bożej Wcielenia, jeden z najwyższych budynków nie tylko w Marbelli, ale całej Andaluzji. Budowa kościoła datowana jest na XV-XVI wiek. Fasada wygląda prosto, ale elegancko, wejście w stylu rokoko wyrzeźbione jest w kamiennej ochrze. Wewnątrz zobaczyć można freski przedstawiające 12 apostołów. Już z daleka w oczy rzuca się wysoka, prostokątna dzwonnica, mająca 50 metrów wysokości, zwieńczona mozaikowym dachem ostrosłupowym i wiatrowskazem w kształcie anioła.

Zabytki architektoniczne Marbelli

 • Muralla del Castillo, czyli pozostałości po murach miejskich

Na obrzeżach starego miasta znajdują się dobrze zachowane ruiny murów arabskiej fortecy. Muralla del Castillo to pozostałości murów miejskich z X wieku, zbudowanych, kiedy miasto znajdowało się pod rządami Maurów. Wcześniej mury zajmowały ponad 90 000 mkw. Większość z nich została zniszczona.

 • Castillo de Marbella

Odrestaurowane pozostałości starego mauretańskiego zamku Marbella zbudowanego w IX lub na początku X wieku. Zamek został zbudowany z materiałów z wcześniejszej konstrukcji rzymskiej, o czym świadczą zarówno duże kamienne bloki, które tworzą dolne części budynku, jak i obecność trzech jońskich kapiteli.
Zamek, który został oficjalnie uznany za miejsce dziedzictwa kulturowego w 1949 roku, dziś zachowuje jedną ze swoich wież – dziura na jej szczycie jest dowodem bitwy stoczonej przez monarchów katolickich w celu zdobycia miasta.

 • Casa del Corregidor 

Zabytkowy budynek z 1552 roku. Ma kamienną fasadę ozdobioną balkonem wspartym trzema arkadami, łączącym elementy gotyckie i renesansowe. Sufit w stylu mauretańskim ozdobiono freskami.

Marbella - Stare Miasto

Muzea w Marbelli

 • Muzeum Ralli

Otwarte w 2000 roku, ma jedną z najważniejszych kolekcji współczesnej sztuki latynoamerykańskiej w Europie. Można podziwiać tu dzieła takich artystów, jak Marc Chagall, Joan Miró, Salvador Dalí, Giorgio de Chirico i wielu innych.

 • Hiszpańskie Muzeum Współczesnego Grawerowania

Istniejące od 1992 roku szczyci się bogatą kolekcją grafik XX-wiecznych artystów. Są wśród nich Pablo Picasso, Joan Miró, Salvador Dalí. Można odwiedzić tu też salę wystawienniczą przeznaczoną do nauczania technik grawerskich. Muzeum mieści się w zabytkowych murach dawnego szpitala Bazán.

 • Villa Roman de Rio Verde

Dawny rzymski kompleks domów i willi z I wieku naszej ery. Dziś to stanowisko archeologiczne pomiędzy Marbellą a Puerto Banus, odkryte w 1961 roku. Znane jest z oszałamiających, dobrze zachowanych podłóg mozaikowych, w tym słynnej mozaiki Meduzy oraz wielu mozaik przedstawiających religijne obrazy czy narzędzia kulinarne używane we wczesnych czasach rzymskich.

Parki miejskie w Marbelli

 • Parque de la Represa 

Park rozciągający się na 2 km o powierzchni 18 000 mkw. z rodzimą i egzotyczną roślinnością. Na jego terenie są dwa sztuczne stawy, z których jeden jest domem dla żółwi, boiska sportowe i plac zabaw dla dzieci. Charakterystycznym punktem jest most linowy, który dzieli park na pół.

 • Parque de la Constitución

Mały park położony w centrum Marbelli kilka metrów od mariny. Na jego terenie znajdują się plac zabaw dla dzieci oraz kawiarnia. Przez cały rok organizuje się tam koncerty i wiele innych atrakcji.

 • Parque Vigil de Quiñones

3-hektarowy park leśny z rodzimą roślinnością położony 20 minut spacerem od zabytkowego centrum Marbelli. Znajdziecie tam grille, stoły i ławki, to idealne miejsce na piknik i spędzenie rodzinnego dnia w sercu miasta.

 • Parque de Alameda

Prawdopodobnie najbardziej znany park w mieście, położony trzy minuty spacerem od starego miasta w Marbelli. Znajduje się w pobliżu przystani i promenady, do której prowadzi słynna Avenida del Mar. W Parque de Alameda znajdziecie imponującą fontannę Fuente de la Virgen del Rocio oraz charakterystyczne ławki wyłożonymi malowanymi płytkami. Każda ławka opowiada jakąś historię i, co ciekawe, nie ma dwóch jednakowych ławek.

Avenida del Mar w Marbelli

Aleja będąca kiedyś częścią parku Alameda. Od lat 90. zmieniła się w wyjątkowe miejsce do spacerowania. Jej atrakcją są oryginalne rzeźby z brązu autorstwa Salvadora Dalí.

Z Avenida del Mar można zejść schodami i kontynuować spacer promenadą.

Paseo Maritimo w Marbelli

Zwiedzanie Marbelli nie może odbyć się bez spaceru wzdłuż wybrzeża. Niecałe 10 minut zajmuje dotarcie z Plaza de los Naranjos do Paseo Maritimo – długiej promenady, która jest częścią projektu Senda Litoral. Z Paseo Maritimo rozciągają się wspaniałe widoki na morze i kilka popularnych plaż. Znajdziesz tu też wiele barów i restauracji, a także setki zacumowanych łodzi i ogromnych jachtów, krzykliwe samochody czy designerskie sklepy.

Plaże Marbelli

Atrakcje turystyczne Marbelli to także wspaniałe plaże. Wzdłuż 27 kilometrów nabrzeża w granicach Marbelli jest ich ponad 15. Najbardziej popularne to: Playa Venus, Playa del Cable, Playa Real de Zaragoza, Mistral czy Playa de Cabopino, obok której znajdują się malownicza malutka marina i park przyrody Las Dunas de Artola.

Plaża w Marbelli

Atrakcje dla dzieci w Marbelli

To, co warto zobaczyć w Marbelli, będąc tu z dziećmi, to nie tylko zabytki, muzea i parki wyposażone w place zabaw. Jest też kilka innych miejsc, np. plaże z kursami żeglarstwa dla dzieci i idealne do uprawiania sportów wodnych. Szczególnie atrakcyjna dla i interesująca dla dzieci jest jednak Funny Beach z torem gokartowym, trampolinami, basenem, rowerami i samochodzikami elektrycznymi czy grami wideo.

W okolicy Marbelli atrakcji dla dzieci także nie brakuje. Mniej niż godzinę jazdy od Marbelli jest kilka parków wodnych, w których dzieciaki mogą się wyszaleć, np.: Waterfun Park Acuático, Parques Acuáticos Estepona czy Aquamijas. W dzielnicy Elviria, zaledwie 10 minut jazdy od centrum Marbelli, jest park linowy Aventura Amazonia.

Dzieci ucieszą się też z rejsu statkiem. W zależności od potrzeb możesz wynająć łódź ze sternikiem lub wybrać się na wycieczkę z obserwacją delfinów. Jeśli wynajmujesz łódź, możesz nawet popłynąć na Gibraltar lub do Maroko.

Podsumowując atrakcje Marbelli

Marbella jest bardzo popularna ze względu na swoje plaże, eleganckie kluby nocne i scenę imprezową. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że ta nadmorska miejscowość jest przesiąknięta historią do szpiku, a stare miasto jest tak samo piękne jak plaże – co warto zobaczyć w Marbelli na własne oczy.

Na pewno jest co zwiedzić w Marbelli. Mamy tu wystarczająco dużo atrakcji dla każdego, więc jeśli myślisz o wypadzie na południowe wybrzeże Hiszpanii lub planujesz podróż po Andaluzji, pamiętaj, aby dodać to miasto do swojego planu podróży.
 

Przeczytaj także

Co warto, a co trzeba zobaczyć w Andaluzji – subiektywny przewodnik po jednym z najpiękniejszych regionów Europy

El Caminito del Rey (Ścieżka Króla) - poznaj jedną z największych atrakcji Andaluzji

Poznaj Puerto Banus, czyli Costa del Sol w najbardziej luksusowej wersji

Marbella - co warto tutaj obejrzeć wpadając na weekend, tydzień lub… na życie

Kontakt Oferta