szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Title

Położona w centrum nadmorskiego pasa Costa del Sol Estepona, w sąsiedztwie głośnych, nowoczesnych kurortów, pozostała wolna od typowo komercyjnego turystycznego oblicza i jest najbardziej hiszpańską miejscowością na południowym wybrzeżu. Mimo tego odwiedzana jest przez tysiące osób ciekawych jej naturalnego charakteru. Jeśli chcesz zatem sprawdzić, jaka naprawdę jest Hiszpania, Estepona to idealny kierunek. Stara część miasta zachowała swój dawny urok, a spacerując po niej można odnieść wrażenie, że czas cofnął się o kilkadziesiąt lat.


W latach 60. XX w. Estepona była jeszcze małą wioską rybacką. Od tego czasu rozwinęła się jednak w jedno z największych miast na Costa del Sol z 21-kilometrową linią brzegową.  Słynie z kolorowych kwiatów na ulicach, pięknych plaż, licznych kawiarni i barów tapas serwujących tradycyjne hiszpańskie przysmaki. Do tego pogoda w Esteponie nie zawodzi. Jest tu około 325 słonecznych dni w roku, czyli więcej niż wynosi średnia dla tego regionu. Tutejszy klimat w połączeniu z chłodną bryzą znad Morza Śródziemnego pozwala spędzić tu fantastyczny czas, aktywnie zwiedzając miasto czy leniwie wypoczywając na spektakularnych plażach

Estepona - fontanna

W której części Hiszpanii leży Estepona?

Estepona położona jest w regionie Andaluzja w Hiszpanii, w zachodniej części Costa del Sol, w dolinie u podnóża Sierra Bermeja. Od Malagi dzieli ją 90 km. Od Marbelli 30 km, a od Gibraltaru 50 km.

Z lotniska w Maladze najłatwiej i najszybciej można dojechać tu samochodem – podróż zajmuje około godziny. Do Estepony można łatwo dojechać także autobusem. W zależności od typu autobusu, podróż z lotniska może trwać godzinę albo dwie. Z Marbelli jedzie się około 30 minut, a z La Línea de la Concepción tuż przy granicy z Gibraltarem około 90 minut. Jazda do Estepony wzdłuż wybrzeża to świetny sposób na poznanie Costa del Sol. 

Sprawdź oferty sprzedaży nieruchomości w Esteponie

Ekskluzywny butikowy projekt: luksusowe apartamenty w pierwszej linii w Esteponie

Ekskluzywny butikowy projekt: luksusowe apartamenty w pierwszej linii w Esteponie


265.98 m2
2
2

€ 1 280 000

Estepona

Nowe apartamenty z fantastycznym widokiem, Selwo

Nowe apartamenty z fantastycznym widokiem, Selwo


153.93 m2
2
2

€ 665 000

Estepona

Unikalne apartamenty i wille przy plaży w Esteponie

Unikalne apartamenty i wille przy plaży w Esteponie


160 m2
4
3

€ 1 850 000

Estepona

Nowoczesne mieszkania w Esteponie

Nowoczesne mieszkania w Esteponie


115 m2
2
2

€ 385 000

Estepona

Luksusowe osiedle w pierwszej linii plaży w New Golden Mile,…

Luksusowe osiedle w pierwszej linii plaży w New Golden Mile,…


187 m2
6
3

€ 4 500 000

Estepona

Nowoczesne apartamenty blisko plaży, La Gaspara

Nowoczesne apartamenty blisko plaży, La Gaspara


171 m2
3
2

€ 760 000

Estepona

Ekskluzywne apartamenty w wyjątkowej lokalizacji w Atalaya

Ekskluzywne apartamenty w wyjątkowej lokalizacji w Atalaya


140 m2
2
2

€ 575 000

Estepona

Luksusowe wille z przepięknymi widokami, Selwo

Luksusowe wille z przepięknymi widokami, Selwo


489 m2
3
3

€ 2 650 000

Estepona

Estepona – miasto kwiatów (Jardin de Costa del Sol)

Kiedy myślisz „Estepona”, Hiszpania jawi się w wyjątkowo kolorowych barwach. Estepona nazywana jest bowiem ogrodem Costa del Sol i to określenie z pewnością nie zostało nadane jej na wyrost. Bogactwo jaśminu, zielone parki i szlaki turystyczne pełne kwiatów i palm, urokliwe skwery pełne drzewek pomarańczowych. A do tego tysiące kolorowych doniczek wiszących wszędzie wzdłuż brukowanych uliczek starego miasta wprowadzają klimat typowego andaluzyjskiego miasteczka. Kontrast między białymi domami a żywą kolorystyką roślin jest zachwycający.


Ciekawostka: Nie trzeba być wyjątkowo spostrzegawczym, by zauważyć, że każda uliczka w Esteponie ma swoją własną kolorystykę – każda jest udekorowana innym kolorem doniczek!  


Estepona - uliczka z kwiatami

Jak przystało na hiszpańską stolicę kwiatów, jedną z największych atrakcji Estepony jest możliwość oglądania pięknej bujnej roślinności kwitnącej w przestrzeni miejskiej i ogrodów botanicznych.

  • Orchidarium w Esteponie

Orchidarium przyciąga uwagę jeszcze przed wejściem do środka. To fascynujący, nowoczesny budynek z wyróżniającymi się trzema szklanymi kopułami, nieco zaskakujący na tle tradycyjnej architektury Estepony.

Wewnątrz budynek jest równie imponujący. Dech zapiera wyjątkowy sposób ekspozycji roślin: pionowe ogrody kwiatów zostały skomponowane tak, by można było zachwycać się ich kwitnieniem o każdej porze roku. Spektakularna kolekcja orchidarium obejmuje ponad 5000 gatunków roślin i ponad 1300 samych gatunków storczyków (najwięcej w całej Europie). Storczykom zapewniono odpowiednie warunki wzrostu, imitując atmosferę tropikalnego lasu deszczowego. Wycieczkę po ogrodzie orchidei jeszcze ciekawszą czynią trzy wodospady znajdujące się wewnątrz budynku.

Orchidarium czynne jest od wtorku do niedzieli. Wstęp za okazaniem biletu: 3 euro kosztuje bilet normalny, 1 euro ulgowy.
Więcej informacji znajdziesz na: http://www.orchidariumestepona.com/

  • Parque del Calvario

Zaledwie 5 minut spacerem od orchidarium znajduje się Parque del Calvario – największy park w Esteponie. Bywa nazywany tajemniczym ogrodem i wyróżnia się największą różnorodnością botaniczną w mieście. W jego sercu znajduje się staw z wodospadem, fontannami i gejzerami. Dzieci mogą wyszaleć się tu na placu zabaw, a dorośli odetchnąć, ciesząc się kawałkiem natury w centrum miasta.

Na terenie parku warto zobaczyć także Ermita del Calvario. Budynek powstał w 1829 roku i pierwotnie był miejscem odosobnienia dla trędowatych. Od 1875 pełnił funkcję sakralną. Zniszczony podczas wojny secesyjnej, został przywrócony do dawnej świetności w 1936 roku i odrestaurowany w 2003 roku.
 

Estepona - schody

Atrakcje Estepony, które trzeba zobaczyć

Podobne jak w przypadku innych miejscowości na wybrzeżu Morza Śródziemnego początki Estepony wywodzą się z czasów Fenicjan. Historia sięga tu zatem IV wieku. Rozkwit miasta nastąpił w czasach rzymskich. VIII wiek to już czas dominacji arabskiej zakończonej w XV wieku. Ślady historii są w mieście widoczne do dzisiaj i można dostrzec je między innymi w architekturze i zabytkach.

  • Stare Miasto w Esteponie

Historyczne centrum miasta, znane jako Centro Historico, należy do najładniejszych na całym Costa del Sol i przywołuje idylliczne wspomnienie tradycyjnego andaluzyjskiego życia. Obecnie ulice Starego Miasta są w większości wolne od ruchu samochodowego, co sprzyja swobodnym spacerom, zwiedzaniu zabytków i odpoczynkowi na placach w restauracjach i barach w cieniu drzew pomarańczowych.

Historia jest tu widoczna na każdym kroku. Warto ją podejrzeć w takich miejscach jak Plaza de las Flores, Castillo de San Luis i Plaza del Reloj z wieżą Reloj.

  • Plaza de las Flores

Plaza de las Flores to główny plac Estepony. Z bielonymi domami, obsadzony drzewami pomarańczowymi, zlokalizowany jest na Starym Mieście. W jego centrum znajduje się fontanna udekorowana kwiatami, a wokół niej liczne ogródki, w których można skosztować pysznych hiszpańskich tapas. 

Przy placu znajduje się także Casa de las Tejerinas, w którym mieści się galeria sztuki Museo de Arte de la Diputación de Estepona oraz biuro turystyczne.

  • Ruiny Castillo de San Luis

Zaledwie 150 metrów od Plaza de las Flores znajdują się ruiny Castillo de San Luis – zamku z XV wieku, wzniesionego po wyparciu Maurów z Estepony w 1457 roku na ruinach budowli arabskiej. Choć ruiny nie są okazałe, to zachowały się fragmenty murów, które można zwiedzić. 

  • Plaza del Reloj i Torre del Reloj

Torre del Reloj, czyli wieża zegarowa, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów orientacyjnych miasta i jeden z najważniejszych mauretańskich zabytków w Esteponie. Wieża usytuowana jest na Plaza del Reloj, czyli Placu Zegarowym. Budowla pochodzi z 1473 roku i jest jedynym ocalałym fragmentem dawnego kościoła, który został zniszczony w 1755 roku w wyniku trzęsienia ziemi. 

  • Parroquia Nuestra Señora De Los Remedios

Parroquia Nuestra Señora De Los Remedios, najstarszy kościół katolicki w Esteponie, położony jest kilka minut spacerem od Plaza del Reloj. Pochodzi z XVIII wieku i pierwotnie pełnił funkcję klasztoru franciszkanów.

  • Muzeum Archeologiczne w Esteponie

Muzeum znajduje się w dawnym Ratuszu Staromiejskim przy Plaza Blas Infante. Jest domem dla ponad 400 eksponatów z różnych okresów, niektóre z nich mogą mieć nawet 100 000 lat. Uwagę turystów przyciąga tu mała gliniana figurka. „Wenus z Estepony”, bo tak się nazywa, skończyła już prawdopodobnie 5000 lat. 

Muzeum można zwiedzać bezpłatnie. Więcej informacji znajdziesz na: https://phc.estepona.es/

  • Arena walk byków w Esteponie

W 1972 roku została zbudowana w Esteponie arena walk byków, zaprojektowana przez architekta Juana Moro Urbano. Obecnie służy jako przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych w mieście. Tradycyjne korridy należą tu już do rzadkości. Bez względu na kontrowersje, jakie budzą walki byków, arenę warto zobaczyć. Ma wyjątkową, asymetryczną konstrukcję, którą się wyróżnia. Costa del Sol nie ma takiej drugiej.

Estepona - Casco Antiguo

Szlak murali i dwa pozostałe szlaki tematyczne w Esteponie 

Oprócz fantastycznych ogrodów i zabytków, Estepona w Hiszpanii znalazła jeszcze jeden sposób na wprowadzenie piękna do miasta, pozwalając artystom zaprezentować swoje talenty w jego przestrzeni. Turyści mogą zetknąć się ze sztuką w Esteponie przemierzając 3 szlaki kulturalne:

1. Szlak murali w Esteponie – Ruta de los Murales Artísticos

Podczas gdy stare miasto słynie z bielonych domów, nowoczesna część miasta szczyci się budynkami zdobionymi przez wielobarwne malowidła ścienne. Na pustych niegdyś fasadach artyści mają swobodę wyrażania swojej artystycznej osobowości i robią to dekorując fasady kolorowymi obrazami, które czasem wprawiają w osłupienie. Jednym z takich obrazów jest „Estepona Bermeha!” autorstwa Peruwianki Any Cecilii Salinas. 30-metrowy mural na pierwszym planie przedstawia czerwoną platformę, a w tle dziki krajobraz Estepony, gdzie łączą się Sierra Bermeja i Mar de Alborán. 

2. Szlak rzeźb w Esteponie – Ruta de Esculturas 

Obejmuje 46 rzeźb i pomników wkomponowanych w kolorowe ulice i zabytki. Rzeźby oddają hołd ważnym postaciom i wydarzeniom miasta oraz regionu. 

3. Szlak poezji w Esteponie – Ruta de Poesia 

Szlak zwiedzania miasta, który świetnie wkomponował się w kolorowy i romantyczny andaluzyjski klimat. Prowadzi przez 33 tablice z wierszami poetów krajowych i międzynarodowych. Choć znaczna część ekspozycji to poezja hiszpańskich twórców, znalazł się tu też polski akcent. Wśród zagranicznych utworów jest wiersz „Nic dwa razy” noblistki, Wisławy Szymborskiej.

Estepona - wiersz Szymborskiej

Przepiękna plaża w Esteponie - Playa de la Rada 

Zarówno Estepona Costa del Sol jak i cała Hiszpania słyną na świecie z pięknych plaż. W samej Esteponie jest ich 17, niektóre mogą poszczycić się Błękitną Flagą, czyli odznaczeniem przyznawanym co roku najlepszym plażom na świecie.

Największa, oblegana przez turystów, z miękkim jak puder piaskiem plaża Estepony to Playa de la Rada, która rozciąga się na około 2,5 km i jest wyposażona w infrastrukturę sprzyjającą błogiemu wypoczynkowi. Jest położona najbliżej Starego Miasta i zaczyna się po wschodniej stronie mariny. Wzdłuż plaży, w cieniu palm, biegnie promenada Paseo Maritimo, przy której wiele barów i restauracji serwuje owoce morza i dania ze świeżych ryb. Można tu zrelaksować się w porze lunchu lub kolacji, patrząc na kołyszące się na morskich falach łodzie. Można tu też jeździć na rowerze czy uprawiać jogging. Na plaży wydzielone są także boiska do siatkówki.


Ciekawostka: Marinę warto odwiedzić w niedzielę, ponieważ odbywa się tam wtedy popularny targ z mnóstwem straganów oferujących lokalne rękodzieło. 


Estepona - promenada

Kultura wysokich lotów, piękne, rozległe plaże, stare miasto autentycznie hiszpańskie, andaluzyjska atmosfera, pyszne jedzenie, tapas niemal na każdym kroku – to Estepona Hiszpania w najlepszym wydaniu. Jeśli chcesz więc cieszyć się klimatem małego miasteczka z wygodami dużego miasta, to jest to miejsce dla Ciebie.
 

 

Przeczytaj także

Casares – poznaj przepiękne białe miasteczko na mapie Andaluzji

Co warto, a co trzeba zobaczyć w Andaluzji – subiektywny przewodnik po jednym z najpiękniejszych regionów Europy

Atrakcje Malagi – nasz przewodnik po stolicy Costa del Sol

Ronda – miasto w chmurach. Poznaj perłę Andaluzji

Kontakt Oferta