szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Title

Okryta magią twórczości Picassa przestrzeń sztuki i kultury, która nie ma sobie równych. Skąpane w słońcu plaże i schowane w głębi miasta zabytki. Labirynt uliczek Starego Miasta i gwarna, tętniąca życiem nadmorska promenada. Gorące flamenco i smaczne jedzenie. Malaga, stolica wybrzeża Costa del Sol, ma w sobie coś dla każdego.


Gdzie leży Malaga?

Malaga położona jest na południu Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym i u podnóża Gór Betyckich. Jest drugim co do wielkości, zaraz po Sewilli, miastem Andaluzji i stolicą prowincji Malaga. Położona między złotymi piaskami wybrzeża Costa del Sol, jest jednym z tych miast, o których mówi się, że wielu w nich było, ale… nikt ich nie widział. Z uwagi na to, że w Maladze znajduje się jedno z dwóch międzynarodowych lotnisk w Andaluzji (z Polski bezpośrednio do Malagi można polecieć z Warszawy, Katowic-Strachowic i Krakowa-Balic), często traktowana jest ona jedynie jako punkt przesiadkowy i miasto startowe dla innych kurortów na Costa del Sol. Tymczasem ma Malaga atrakcje do zaoferowania zarówno fanom intensywnego zwiedzania, jak i miłośnikom aktywnego wypoczynku.

Położenie Malagi na mapie

Co zwiedzić w Maladze? 

Choć Malaga pozostaje nieco w cieniu dużych hiszpańskich miast wizytówek, Madrytu czy Barcelony oraz bardziej popularnych kurortów na Costa del Sol, np. Marbelli, to nikt, kto ją odwiedzi, nie będzie mógł narzekać na nudę. Już 2 dni wystarczą, by zobaczyć większość miejsc, z których słynie: muzeów, zabytków, plaż czy parków przyrody.


WSKAZÓWKA: Jeśli chcesz zobaczyć, jakie ma Malaga atrakcje turystyczne, warto zwiedzać ją, spacerując. Jeśli jednak chcesz zobaczyć jak najwięcej polecanych miejsc w krótkim czasie, możesz kupić bilet autobusowy z możliwością wsiadania i wysiadania na dowolnych przystankach. Możesz również wybrać opcję „Malaga Experience Card” lub „Malaga VIP Experience Card”, które obejmują m.in.: bilet autobusowy oraz bezpłatny wstęp do większości muzeów w mieście, wycieczkę łodzią czy bilet na pokaz flamenco.


Malaga - widok

3 kroki śladem Pabla Picassa

Museo Casa Natal, czyli dom Picassa

Na Plaza Merced stoi mały legendarny dom, w którym jako dziecko mieszkał najsłynniejszy hiszpański malarz. Jego pomieszczenia pokazują, jak mogło wyglądać życie w tym artystycznym domu – ojciec Picassa również był malarzem. To muzeum ma na swoich ekspozycjach wiele interesujących fotografii i eksponatów związanych z życiem Picassa.

Muzeum Picassa w Maladze

Jeśli miałbyś zobaczyć w Maladze tylko jedno muzeum, powinno to być właśnie muzeum Picassa. Biorąc pod uwagę, że Malaga jest miejscem urodzenia malarza, w muzeum znajduje się około 230 dzieł – zarówno obrazów, jak i grafik, rzeźb czy ceramiki – które zabierają w podróż przez twórczość Picassa, biorąc pod uwagę główne motywy artystyczne oraz wyjaśniając, czym wyróżniają się jego dzieła. Muzeum znajduje się w zabytkowym, renesansowym budynku Palacio de Buenavista.

Zwiedzanie muzeum trwa ok. 90 minut, zwiedzający mogą skorzystać z opcji audioprzewodnika. Czynne jest codziennie w godzinach:

  • lipiec – sierpień: 10.00 – 20.00
  • wrzesień – październik: 10.00 – 19.00
  • listopad – luty: 10.00 – 18.00
  • marzec – czerwiec: 10.00 – 19.00

Więcej informacji na temat biletów, aktualnych ekspozycji i wystaw czasowych znajdziesz na stronie muzeum: https://www.museopicassomalaga.org/

Pomnik Picassa

W centrum Malagi warto odnaleźć także pomnik malarza. Można przysiąść się do niego na ławeczce i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Atrakcje Malagi - sztuka uliczna

3 muzea w Maladze, które warto odwiedzić

W miejscu narodzin Picassa sztuka i kultura to wielka sprawa. Tak wielka, że w Maladze jest ponad 30 muzeów, dzięki którym miasto stało się już kulturalną stolicą Andaluzji. Najbardziej popularne z nich, to:

Muzeum Carmen Thyssen

Muzeum dysponuje bogatą kolekcją ok. 300 dzieł XIX-wiecznego malarstwa hiszpańskiego i andaluzyjskiego. Ekspozycje podzielone są na cztery sekcje: malarstwo dawnych mistrzów, romantyczny pejzaż, malarstwo naturalistyczne oraz fin-de-siècle. W jego wnętrzach odbywają się cieszące się dużą popularnością koncerty z cyklu Candlelight Malaga.

Carmen Thyssen Malaga

Muzeum Malagi

Otwarte w 2016 roku Museo de Malaga to połączenie eksponatów archeologicznych i sztuk pięknych. Podzielone jest na sekcje: archeologii, mauretańską i malarstwa hiszpańskiego.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Można je zwiedzać w godzinach:

  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek – sobota: 9.00 – 20.00
  • niedziela: 9.00 – 15.00

Centrum Pompidou w Maladze

Pierwsze Centrum Pompidou, czyli francuskie centrum sztuki współczesnej, poza Francją znajduje się właśnie w Maladze. Oprócz dzieł sztuki, takich znanych artystów jak: Pablo Picasso, Frida Kahlo, Max Ernst, Rene Magritte czy Francis Bacon, można wziąć tu udział w artystycznych występach na żywo lub zwiedzaniu wystaw dla dzieci. 
Muzeum zlokalizowane jest w okolicy portu w Maladze. Więcej praktycznych informacji na temat biletów i wystaw czasowych znajdziesz na stronie internetowej galerii: https://centrepompidou-malaga.eu/

Malaga – atrakcje dla dzieci w 3 odsłonach

Jeżeli planujecie odwiedzić Malagę z dziećmi, to i dla nich stolica Costa del Sol przygotowała wiele atrakcji. Wybraliśmy 3, które według nas spodobają się i dużym i małym turystom.  

Park wodny Aqua Velis

To świetne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Ma ponad 20 różnych zjeżdżalni, w tym dwie superszybkie. Są też zjeżdżalnie dla dzieci, dwa duże baseny – w tym jeden z generatorem fal – i brodzik dla najmłodszych dzieci.
Więcej informacji dot. godzin otwarcia i biletów znajdziesz na: https://www.aquavelis.es/

Interaktywne Muzeum Muzyki w Maladze

Oferuje interaktywną, edukacyjną trasę, podczas której zarówno dorośli, jak i dzieci spróbują nowych doświadczeń. Muzeum dostosowuje się do preferencji zwiedzających – przy wejściu można zdecydować, co chce się zobaczyć i dostosować wizytę do swoich upodobań i wieku. Można też zagrać na instrumentach, poznać historię muzyki lub odwiedzić Living Lab – laboratorium przeznaczone do eksperymentowania i opracowywania nowych koncepcji muzycznych.

Rejs łodzią

Morze Śródziemne jest spektakularne, szczególnie dla dzieci. Poza szaleństwami na plaży warto zobaczyć je także z innej perspektywy. Dzieci będą zachwycone, wybierając się na morską wycieczkę łodzią, statkiem lub katamaranem. 

3 zabytki Malagi, które musisz zwiedzić

Malaga jest opisywana jako jedno z najstarszych miast w Europie. W VII w. p.n.e na jej terenie Fenicjanie założyli faktorię handlową o nazwie Malaka. W III w p.n.e terytorium Malagi przeszło pod panowanie Rzymian, w VI w. osiedlili się tu Wizygoci, a w VIII w. Malagę zdobyli Arabowie, którzy rządzili nią przez osiem wieków i pozostawili swój trwały ślad architektoniczny.

Dla miłośników historii w Maladze atrakcji jest naprawdę wiele! Jeśli chcesz zobaczyć tylko obowiązkowe punkty każdej wycieczki po Maladze, zacznij od pałacu mauretańskiego Alcazaba, następnie udaj się do zamku Gibralfaro i zatrzymaj się przy rzymskim teatrze.


WSKAZÓWKA: Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii tych miejsc, możesz wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem.


Malaga zabytek

Pałac mauretański Alcazaba

Alcazaba jest prawdopodobnie najbardziej znaną atrakcją turystyczną w Maladze. Zbudowany w XI w. przez Maurów pałac, był zarówno domem muzułmańskich władców, jak i fortecą mającą bronić miasto przed katolikami. Podczas zwiedzania odkryjesz dziedzińce, patia, fontanny i okazałe ogrody. Ponieważ pałac jest zbudowany na wzgórzu, oferuje piękny widok na morze i port.

Zamek Gibralfaro

Kolejnym miejscem, które musisz odwiedzić, jest rozciągający się na zboczu wzgórza Malagi zamek Gibralfaro. Z Alcazaby można dojść do niego stromą, kręta i pozornie niekończąca się ścieżką ze wspaniałymi widokami na miasto i sznur murów obronnych. W pogodne dni można nawet zobaczyć stąd Cieśninę Gibraltarską!
Imponujących rozmiarów zamek został zbudowany w XIV wieku, w celu ochrony Alcazaby. Posiadał pomieszczenia dla żołnierzy, a także latarnię morską, od której wzięła się jego nazwa – Gibralfaro oznacza „górę światła”. Poza murami obronnymi i tarasem widokowym, obecnie można zobaczyć w nim prochownię – małe muzeum przedstawiające historię uzbrojenia wojsk od XIV do XX wieku.

Teatr Rzymski

Najstarszy zabytek w Maladze pochodzący z I w. p.n.e. z czasów panowania cesarza Augusta, Służył jako teatr do III w. n.e. Kiedy miasto przejęli Arabowie, potratowali go jako źródło surowca do wznoszenia własnych fortyfikacji, a rozgrabiona budowla na wiele lat została zapomniana. Teatr został odkryty współcześnie w latach 50. XX w. w ścisłym centrum Malagi. Obecnie można zwiedzać jego dobrze wyeksponowane ruiny, które największe wrażenie robią wieczorem, kiedy są pięknie oświetlone. Odbywa się tam wiele spektakli plenerowych.

3 zabytki sakralne w Maladze warte zobaczenia

Katedra Wcielenia w Maladze

Budowa Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación na fundamentach starego meczetu rozpoczęła się w 1528 roku i trwała aż 200 lat. Choć jej budowa pochłonęła tyle czasu, katedra nigdy nie została ukończona – w całości wieża prezentuje się tylko z jednej strony, druga wieża wygląda tak, jakby została odcięta. Ta charakterystyczna konstrukcja sprawiła, że ​​katedra zyskała przydomek „La Manquita”, co oznacza jednoręką damę. 

Katedra jest jednym z najwyższych punktów w Andaluzji. Na górę 87-metrowej wieży, tylko w towarzystwie przewodnika, można wspiąć się aż po 200 schodach. Kościół wewnątrz utrzymany w renesansowym stylu jest równie piękny – zdobiony sufit, piękne witraże, kaplice i wielkie organy zachwycają.

Katedra Wcielenia w Maladze

Kościół świętego Serca Jezusa

Iglesia del Sagrado Corazón to neogotycki kościół wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku w samym centrum Malagi z widocznymi w architekturze wpływami islamskimi. Nie jest on osobną budowlą, a został włączony w szereg innych sąsiadujących z nim budynków. Inspiracją dla jego powstania była katedra w Toledo.

Kościół świętych męczenników

Iglesia de los Santos Mártires to mały kościół, który powstał pod koniec XV w. po zaadaptowaniu mauretańskiego budynku. Wyróżnia się charakterystyczną wieżą i spiczastymi łukami, oraz dekoracjami w stylu rokoko. Został przebudowany w XVIII wieku i w takiej formie można go podziwiać dzisiaj.

Malaga – atrakcje kulinarne na 3 sposoby

Co możesz robić w Maladze, jeśli nie chcesz tylko zwiedzać? Oczywiście, smakować wyborne tapas! Jedzenie jest tu na najwyższym poziomie, a najlepszym sposobem na jego poznanie jest wycieczka kulinarna po Maladze: odwiedzanie lokalnych barów i restauracji, eksplorowanie znanego, miejskiego rynku czy zwiedzanie muzeów.

Targ Atarazanas 

Wyprawa na targ nie brzmi jak dobra zabawa? Wygląda na to, że nigdy nie odwiedziłeś hali targowej w Maladze! Targ Atarazanas to nie tylko miejsce zakupu świeżych owoców i warzyw, różnego rodzaju ryb, mięsa i pysznych serów. To także jedno z najlepszych miejsc do poznania lokalnej kultury. 

Targ mieści się w pięknym zabytkowym budynku, który kiedyś był częścią stoczni. Łączy on XIV-wieczną mauretańską architekturę z XIX-wiecznym wzornictwem przemysłowym. Niesamowite wrażenie robi ogromny łuk od frontu, a po wejściu do środka – ogromny witraż. 


WSKAZÓWKA: Rynek jest nieczynny w niedzielę. W pozostałe dni działa od godz. 8.00 do 14.00. Najlepszą porą na wizytę jest ranek, kiedy sprzedawcy dopiero rozpakowują świeże produkty. Możesz podziwiać wtedy także bajkowy spektakl pierwszych promieni słońca wpadających do środka hali przez XIX-wieczne witraże. W pobliżu głównego wejścia znajdziesz również tapas bary, w których możesz spróbować wszystkich świeżych i smacznych produktów.


Muzeum Wina w Maladze

Odwiedzenie Museo del Vino w Maladze to dobry sposób na poznanie historii produkcji wina w całej prowincji Malaga. Muzeum oferuje przegląd historii wina, jego produkcji oraz różnych gatunków istniejących win, a także ekspozycje obejmujące litografie z XIX i XX w., dawne butelki, skrzynie, etykiety na butelki i plakaty. Dysponuje także salą audiowizualną. Bilet wstępu obejmuje także degustację wina. To, które zasmakuje najbardziej, można kupić w sklepiku na miejscu.

Muzeum mieści się w XVIII-wiecznym budynku Pałacu Biedmas. Można je zwiedzać w godzinach:

  • poniedziałek – piątek:10.00 – 17.00
  • sobota: 10.00 – 14.00

Więcej informacji o biletach i wystawach znajdziesz na stronie internetowej muzeum: https://museovinomalaga.com/ 

Antigua Casa de Guardia

Spacerując po Maladze, przy Alameda Principal musisz wstąpić do najstarszego baru w mieście. Dawna tawerna portowa została otwarta w 1840 roku i do dziś raczy specjałami swoich gości. To, co do niej przyciąga, to niesamowita atmosfera miłości do wina – będziesz mieć okazję skosztowania go prosto z beczek piętrowo poustawianych w lokalu. Jedzenie może nie jest tu wykwintne, ale prawdziwie hiszpańskie: krewetki, małże, wędliny i szynki iberyjskie – tapas w połączeniu z winem smakują tu wybornie.

Malaga - klimatyczna uliczka

3 sposoby na relaks w Maladze

Łaźnie Hammam al Andalus

Łaźnie arabskie to relaksująca oaza ukryta w centrum Malagi, która oprócz basenów o różnej temperaturze wody udostępnia też łaźnię parową i szeroką gamę zabiegów i masaży: do wyboru są gorące i zimne kąpiele, odprężające masaże, peelingi i wiele innych.
Budynek, w którym się mieści, jest przykładem architektury mauretańskiej. Bogate wnętrze zdobione pięknymi mozaikami wspierane jest filarami z marmuru. 


WSKAZÓWKA: Z uwagi na duże zainteresowanie, jakim cieszą się łaźnie szczególnie w sezonie turystycznym, swoją wizytę warto wcześniej zarezerwować.


Plaża Malagueta

Choć w Maladze jest kilkanaście plaż, Playa la Malagueta należy do najbardziej popularnych. Znajduje się ona zaledwie 10-15 minut spacerem od centrum miasta i ciągnie się przez kilka kilometrów. Ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę z leżakami i parasolami, wypożyczalnią sprzętu i możliwością uprawiania sportów wodnych, a także sklepami, barami i restauracjami.

Diabelski młyn Mirador Princess

Jeśli zastanawiasz się, jakie Malaga atrakcje turystyczne ma największe, to bez wątpienia jedna z nich! Z wysokości 70 metrów widoki na miasto są naprawdę spektakularne i sięgają aż 30 km. Znajdujący się w pobliżu portu diabelski młyn jest jedną z kultowych rozrywek Malagi.

3 parki w Maladze, które Cię zachwycą

Ogrody botaniczne La Concepción

Jeden z największych tropikalnych i subtropikalnych ogrodów w Hiszpanii, a nawet w Europie, znajduje się w północnej części miasta. Zobaczysz w nim 2000 gatunków drzew i roślin rozsianych na około 250 000 mkw. 

Ogród możesz zwiedzać samemu lub z przewodnikiem – do wyboru jest kilka rodzajów wycieczek tematycznych, trwających od 1 do 4 godzin.


WSKAZÓWKA: Najlepszy czas na wizytę to wiosna i lato, kiedy kwitną rośliny.


Park przyrody Montes de Malaga

Uważany za „zielone płuco Malagi” park, znajduje się około 25 km na północ od centrum miasta. Jest idealny do uprawiania turystyki pieszej – wyznaczone szlaki mają różne poziomy trudności – lub rowerowej – wytyczone są 2 trasy górskie o długości 7 i 14 km. Na terenie parku są zorganizowane miejsca na piknik. Można zwiedzić tu też ekomuzeum.

Paseo del Parque

Piękna aleja z okazałymi drzewami i palmami biegnąca wzdłuż portu i dzieląca historyczne i nadmorskie części miasta. Sprzyja relaksowi i spacerom. Znajdują się tutaj liczne rzeźby i fontanny, m.in. fontanna Neptuna z 1560 roku.

Ciąg dalszy nastąpi

Malaga jest przepiękna i można zatracić się w jej odkrywaniu. Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać jej atrakcje i ich różnorodność. To jest pierwszy z cyklu kilku wpisów blogowych, które zamierzamy poświęcić stolicy Costa del Sol. Zdecydowanie jest tego warta.  
 

Przeczytaj także

Casares – poznaj przepiękne białe miasteczko na mapie Andaluzji

Co warto, a co trzeba zobaczyć w Andaluzji – subiektywny przewodnik po jednym z najpiękniejszych regionów Europy

Ile kosztuje życie w Hiszpanii? Sprawdzamy!

8 powodów, by zakochać się w Costa del Sol

Kontakt Oferta