szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Polacy kupili o 18% więcej nieruchomości w Hiszpanii, czyli przyglądamy się danym z 2 kwartału 2023

Tatiana Pekala Tatiana Pekala |
Title

Według najnowszych danych Stowarzyszenia Rejestratorów Gruntów, popyt zagraniczny na nieruchomości w Hiszpanii spadł w drugim kwartale o 5%. Mimo to był to jeden z najlepszych kwartałów w historii.


W drugim kwartale roku doszło do sprzedaży 22.706 nieruchomości z udziałem zagranicznych inwestorów, co oznacza spadek o 5% w porównaniu z zeszłorocznym rekordowym drugim kwartałem. Sprzedaż była o 40% wyższa niż w 2019 roku, co pokazuje, że zagraniczny popyt na nieruchomości w Hiszpanii wyszedł z pandemii znacznie silniejszy.

Kto kupował nieruchomości w Hiszpanii w drugim kwartale 2023 - narodowości

W drugim kwartale Brytyjczycy po raz kolejny stanowili największą grupę zagranicznych nabywców hiszpańskich nieruchomości – kupili ich 1.998. Za nimi uplasowali się Niemcy i Francuzi. Poniższy wykres przedstawia sprzedaż według krajów, skupiając się na narodowościach, które najczęściej kupują drugie domy i nieruchomości inwestycyjne w Hiszpanii. Wykres kołowy natomiast przedstawia udział każdej narodowości. 

wykres przedstawia sprzedaż według krajów, skupiając się na narodowościach, które najczęściej kupują drugie domy i nieruchomości inwestycyjne w Hiszpanii

Sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii w 2Q 2023 - udział narodowości

Jak zmienił się popyt według narodowości w ostatnim kwartale? 

O 105% urosła liczba transakcji dokonywanych przez inwestorów rosyjskich, następni byli inwestorzy chińscy ze wzrostem o 45% i polscy o 18%. Jeśli w analizie uwzględnić także Ukrainę, znajdzie się ona na drugim miejscu, za Rosją, ze wzrostem na poziomie 66%. Wyraźnie widać, że wojna w Ukrainie zwiększa popyt na nieruchomości w Hiszpanii ze strony Rosji, Ukrainy i Polski.

Na drugim końcu skali znajdują się inwestorzy szwedzcy, którzy kupili o 35% nieruchomości mniej, niemieccy -24% i brytyjscy -15%. 

Popyt ze strony „reszty świata”, czyli największej grupy nabywców spadł o 14%, jeśli wykluczymy pandemiczny rok 2020.

Region Walencji liderem, a największe spadki sprzedaży nieruchomości zanotowały Baleary

Region Walencji jak zwykle był numerem jeden z 36% udziałem w tym rynku. Zakupy zagraniczne najbardziej spadły na Balearach (-28%), a następnie na Wyspach Kanaryjskich (-21%) i Andaluzji (-20%). Popyt zagraniczny wzrósł w Katalonii (+2%) i regionie Walencji (+9%).

Udział w rynku nabywców zagranicznych wzrósł w 2. kwartale do 14,9%

Zarówno popyt lokalny, jak i zagraniczny był silny w porównaniu z latami poprzedzającymi pandemię, a spadł jedynie w porównaniu z ubiegłorocznym boomem. Jednakże popyt zagraniczny, który w 2. kwartale spadł o 5%, radzi sobie lepiej niż popyt lokalny, który spadł o 8%. Historia szybszego wzrostu popytu zagranicznego lub utrzymywania się go na wyższym poziomie niż popyt lokalny trwa od drugiej połowy W rezultacie udział w rynku nabywców zagranicznych wzrósł w 2. kwartale do 14,9%, a po pandemii ustabilizował się na poziomie około 15%, znacznie wyższym niż przed rokiem 2020

[Źródło: Spanish Property Insight]
 

Przeczytaj także

Karl Lagerfeld, Elie Saab, Dolce Gabbana i... nieruchomości w Marbelli

Czy Andaluzja jest rajem podatkowym? Sprawdzamy!

Co trzeba, a co warto wiedzieć planując zakup nieruchomości na Costa del Sol w 2023

NIE inwestuj na Costa del Sol jeżeli...

Kontakt Oferta