szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

NIE inwestuj na Costa del Sol jeżeli...

Tatiana Pekala Tatiana Pekala |
Title

„Największym problemem, a wręcz wrogiem inwestora jest zazwyczaj on sam” - Benjamin Graham.


Co znajdziesz w artykule:

Dream Property Marbella działa na Costa del Sol od lat i mamy na koncie setki transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości. Od lat też przybliżamy Polakom ten rynek i dzielimy się wiedzą o tym, jak bezpiecznie inwestować w hiszpańskie nieruchomości. Często jednak zapominamy, że inwestowanie w nieruchomości za granicą nie jest dla wszystkich. Dlatego dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie: "Kto NIE powinien myśleć o zainwestowaniu swoich pieniędzy na Costa del Sol?". 

Nie inwestuj na Costa del Sol, jeżeli:

1. Marzysz o małym domku, najlepiej tuż przy plaży, ale chcesz zrealizować tę inwestycję z kapitałem, który w Polsce nie wystarczyłby na kupno kawalerki w średniej wielkości mieście. 

Na Costa del Sol inwestuje cały świat i jest to jedna z najdroższych lokalizacji w Hiszpanii. Nie ma zatem żadnych przesłanek ku temu, aby sądzić, że nieruchomości tutaj są tańsze niż w Polsce. Z naszego doświadczenia wynika, że po zakupy nieruchomościowe na Costa del Sol można się wybierać dysponując kwotą minimum 150.000 EUR. 

2. Uwierzyłeś w zwrot z inwestycji w nieruchomości na Costa del Sol na poziomie 15 – 20% w skali roku i nie zapaliło ci się czerwone światło. 

Faktycznie, są tutaj tacy, którzy obiecują taki zwrot i zawsze możesz przekonać się na własnej skórze, a właściwie portfelu, czy taki zwrot jest możliwy. Oficjalne źródła podają jednak, że w 2022 roku ROI wynosiło ok. 7%, ale z naszego doświadczenia wynika co innego. Jak byśmy tego nie liczyli, zwroty nie chcą być wyższe niż między 3,5 a 5%. 

3. Nie lubisz, jak uśmiechają się do ciebie nieznajomi na ulicy i denerwują cię różne kolory skóry, języki, religie oraz orientacje seksualne.  

Nie każdy musi to lubić, ale wybierając Costa del Sol należy pamiętać, że tu inwestuje cały świat. Costa del Sol jest regionem ponadnarodowym, kosmopolitycznym i o bardzo wysokim stopniu tolerancji. I to właśnie, w połączeniu z przyjaznym klimatem, czyni go niezwykle atrakcyjnym dla inwestorów z całego świata. Przeczytaj więcej o Costa del Sol

4. Bezgranicznie i bezrefleksyjnie wierzysz w to, co widzisz i słyszysz na TikToku, Youtube, Instagramie, a związane jest z hiszpańskim rynkiem nieruchomości. 

Dotyczy to zarówno gadających głów, które obiecują wielkie zwroty z inwestycji, jak i tych, którzy straszą, że jak tylko na chwilę opuścisz swój dom, to zaraz zajmą go dzicy lokatorzy (dowiedz się więcej o ocupas). Zanim wyciągnie się daleko idące wnioski na jakiś temat, warto weryfikować informacje pojawiające się w internecie. Nawet jeżeli ktoś ma tysiące subskrybentów, miliony wyświetleń nie oznacza, że to co mówi/pisze jest zgodne ze stanem faktycznym. Przykładowo - w całej prowincji Málaga (Costa del Sol) w 2022 roku zarejestrowano 415 przestępstw bezprawnego zajęcia mienia. W tej prowincji jest 900.000 nieruchomości, czyli ocupas „zajęli” 0,046% z nich.

5. Boisz się tego, czego nie znasz i wychodzisz z założenia, że najbezpieczniej jest trzymać nadwyżki finansowe w skarpecie, pod materacem albo w innym podobnie „bezpiecznym” miejscu.

Nie ma w tym nic złego. Inwestowanie nie jest dla wszystkich, a inwestowanie w nieruchomości za granicami kraju już zupełnie nie. Nie mam tu na myśli wyłącznie możliwości finansowych, chociaż te są bardzo istotne. Jeżeli zatem chcesz swoją nadwyżkę zainwestować w nieruchomości na Costa del Sol pamiętaj, że w każdej inwestycji tkwi jakieś ryzyko i najlepszą drogą do jego zminimalizowania jest dokładne sprawdzanie informacji na ten temat, czyli uczenie się. Najlepiej od ludzi, którzy byli już tam, dokąd my chcemy dojść. 

6. Źle znosisz słońce i wysokie temperatury latem oraz ciepłe zimy bez śniegu ani mrozu. 

“Sorry, taki mamy klimat” ;) Na Costa del Sol mamy średnio 320 słonecznych dni w roku, a śnieg pojawia się tylko i wyłącznie wysoko w górach. 

Jeśli po przeczytaniu powyższego nadal czujesz, że inwestowanie na Costa del Sol nie jest dla ciebie, to być może masz rację.

Natomiast jeżeli się w tym nie odnalazłeś, to zapraszam do skorzystania z naszej wyszukiwarki i kontaktu :)

 

Przeczytaj także

O czym musisz wiedzieć starając się o kredyt hipoteczny w Hiszpanii w 2024

Podatki i opłaty związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w 2024

Poznaj 3 najczęściej zadawane nam pytania w pierwszych 4 miesiącach 2023

Dziedziczenie nieruchomości w Hiszpanii, czyli co trzeba wiedzieć o hiszpańskim prawie spadkowym

Kontakt Oferta