szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Czy Andaluzja jest rajem podatkowym? Sprawdzamy!

Tatiana Pekala Tatiana Pekala |
Title

Od początku swojej kadencji w 2019 roku rząd Andaluzji wprowadził wiele różnych zmian podatkowych. W efekcie Andaluzja stała się – obok Madrytu – regionem Hiszpanii o najniższym poziomie obciążeń podatkowych. Dzięki temu wzrosła jej atrakcyjność dla inwestorów zagranicznych. Widać to bardzo wyraźnie: ciągu ostatnich 5 lat udział inwestycyjnego kapitału zagranicznego wzrósł o 40%.


Nie od dziś wiadomo, że niskie podatki są magnesem, który przyciąga inwestycje zagraniczne. A te z kolei mają pozytywny wpływ na społeczeństwo, ponieważ tworzą nowe miejsca pracy i umożliwiają mieszkańcom poprawę poziomu życia. Na przykład sieć hoteli Four Seasons zdecydowała się zainwestować ponad 650 milionów EUR w Marbelli tworząc 4000 nowych miejsc pracy na etapie budowy i kolejnych 750 stałych miejsc pracy po zakończeniu budowy. Jest to ten rodzaj inwestycji, które zdobywa się tworząc zdrowe środowisko podatkowe, sprzyjające lokowaniu kapitału w danym miejscu.

Poniżej najważniejsze z naszego punktu widzenia zmiany w systemie podatkowym, które wyjaśniają, dlaczego Andaluzja stała się numerem jeden w Hiszpanii pod względem inwestycji w nieruchomości i dlaczego tak wielu ludzi szybko się tutaj bogaci.

Zmiany podatkowe w roku 2019

  • Zniesiono podatek spadkowy.

Andaluzja obniżyła podatek od spadków do tego stopnia, że ​​prawie nikt już go nie płaci. Pisaliśmy o tym na naszym blogu tutaj: https://dreamproperty.pl/blog/59/andaluzja-znosi-podatek-od-spadkow

  • Zniesiono podatek od darowizn.

Oznacza to, że ​​krewni otrzymując darowiznę pieniężną lub aktywa w Andaluzji płacą niewielki podatek lub nie płacą go wcale.

Zmiany podatkowe w roku 2021

  • Obniżono podatek od przeniesienia własności (ITP).

Kolejną przełomową zmianą podatkową było obniżenie podatku od przeniesienia własności przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym. Nowa stawka podatkowa wynosi 7% versus progresywne 8 / 9 / 10% wartości nieruchomości, które kupujący musieli odprowadzać wcześniej.

Początkowo ta ulga podatkowa została pomyślana jako środek tymczasowy (w Hiszpanii „tymczasowy” to słowo klucz, najczęściej oznaczające po prostu „stały”) w celu złagodzenia poważnych skutków pandemii Covid-19. Jednak później przedłużono tę redukcję na czas nieokreślony.

Ważne!

Ta zmiana wysokości podatku przekłada się na oszczędności podatkowe rzędu od 15% do ponad 30%, w zależności od ceny transakcyjnej nieruchomości. Im wyższa cena transakcyjna, tym większe oszczędności podatkowe.

  • Obniżono o 20% opłatę skarbową (AJD).

Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym należy – oprócz podatku VAT – uiścić opłatę skarbową. Opłata ta została obniżona o 20% i wynosi zaledwie 1,2% ceny transakcyjnej. 

Zmiany podatkowe w roku 2022

  • Zniesiono podatek majątkowy.

Kolejną przełomową zmianą podatkową było zniesienie podatku majątkowego. Zadziałało to jak magnes przyciągając zamożne rodziny do inwestowania i życia w Andaluzji.

Jest jeszcze kilka innych pozytywnych zmian, ale te wyżej wymienione wydają się nam najważniejsze. Trend obniżania podatków w Andaluzji trwa, konsoliduje się i jest wzorem dla innych regionów Hiszpanii ze względu na jego spektakularne wyniki. Przekłada się również na tak ważne dla inwestorów stabilizację prawną i bezpieczeństwo w perspektywie średnio- i długoterminowej w kwestiach podatkowych. 

Zatem, czy Andaluzja jest rajem podatkowym?

Kiedy politycy tworzą odpowiednie ramy prawne i zachęty podatkowe dla przedsiębiorców, inwestorzy i biznesmeni dostrzegają te zmiany i przenoszą swój kapitał w przyjazne im rejony, aby tworzyć nowe firmy i miejsca pracy. Takie działania przynoszą korzyści całemu społeczeństwu. Andaluzja i Madryt są najlepszymi przykładami takiego sposobu myślenia i w rezultacie mają najniższe stopy bezrobocia w całej Hiszpanii. Niektórzy mogą (niesłusznie) nazywać je rajami podatkowymi, ale tak naprawdę wszystko, co robią rządzący, to kierowanie się zdrowym rozsądkiem

Wniosek

Wynikiem takiego podejścia do tematu podatków w Madrycie i Andaluzji jest dwucyfrowy wzrost kapitału zagranicznego rocznie w ciągu ostatnich 5 lat. Żaden inny region w Hiszpanii nie osiągnął tego wyniku.

Należy pamiętać, że zgodnie z Konstytucją Hiszpanii z 1978 roku, każdy region w Hiszpanii ma prawo do regulowania poziomu podatków pobieranych na swoim terenie. 

[za: Spanish Property Insight]
 

Przeczytaj także

O czym musisz wiedzieć starając się o kredyt hipoteczny w Hiszpanii w 2024

Podatki i opłaty związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w 2024

Co trzeba, a co warto wiedzieć planując zakup nieruchomości na Costa del Sol w 2023

Dziedziczenie nieruchomości w Hiszpanii, czyli co trzeba wiedzieć o hiszpańskim prawie spadkowym

Kontakt Oferta