szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Jaki był 2019 rok dla hiszpańskiego rynku nieruchomości?

Title

Czy Wam też się wydaje, że rok 2019 to głęboka przeszłość? Pytam, bo sama właśnie takie mam wrażenie, chociaż jest raptem końcówka kwietnia, czyli moment, kiedy dane dotyczące poprzedniego roku są już dostępne i skonsolidowane. Przedstawiamy je Wam dopiero teraz, bo zajęła nas – jak i niemal całą resztę świata – pandemia.


Uważnie przyglądamy się wpływowi globalnego lockdown oraz stanu wyjątkowego w Hiszpanii na tutejszy rynek nieruchomości i postanowiliśmy dać Wam dobrą bazę porównawczą przygotowując rzetelny obraz rynku nieruchomości w Hiszpanii w roku 2019.

Sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii w 2019 roku

Sprzedaż hiszpańskich nieruchomości w 2019 roku spadła. Stało się to po sześciu latach ciągłego wzrostu. Oto dane Narodowego Instytutu Statystyki (NIE).


 

W zeszłym roku wpisano do ksiąg wieczystych transakcje zakupu pół miliona nieruchomości, czyli około 3% mniej niż przed rokiem.

Znaczący spadek nastąpił na rynku wtórnym, natomiast rynek pierwotny wzrósł minimalnie w porównaniu do roku 2018.

Sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii w 2019 roku w zależności od regionu

Spadek sprzedaży był bardziej wyraźny w obszarach zainteresowania inwestorów zagranicznych. Sprzedaż spadła najbardziej na Wyspach Kanaryjskich i Balearach oraz o 7% zarówno w Alicante (Costa Blanca), jak i Maladze (Costa del Sol). Ciekawym przypadkiem jest tu Costa de la Luz w prowincji Kadyks, która odnotowała wzrost o 4% na stosunkowo niewielkim rynku.

Tendencje, które miały wpływ na hiszpański rynek nieruchomości w 2019 roku

Sprzedaż na rynku nieruchomości w Hiszpanii była napędzana zwykłymi dla tego rynku siłami między innymi zaspokojeniem nowych potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych oraz modernizacji istniejących. Zauważalne były lekki spadek inwestycji i zainteresowania inwestorów zagranicznych oraz spowolnienie wzrostu hiszpańskiej gospodarki. 

W 2019 roku pojawiły się też czynniki, których negatywny wpływ na rynek nieruchomości był znaczący: 

 • Nowe prawo hipoteczne, które ograniczyło finansowanie na kilka miesięcy.
 • Niestabilność polityczna, szczególnie w Katalonii – jednym z największych rynków mieszkaniowych w Hiszpanii.
 • Ingerencja polityczna na rynku mieszkaniowym.
 • Nadpodaż w kluczowych obszarach.
 • Wyższe ceny nieruchomości.
 • Wysokie koszty transakcji, które bardziej bolą, kiedy ceny nieruchomości są wyższe.
 • Hiszpańskie przepisy podatkowe oraz nowe prawo dotyczące najmu (pisałam o nim tutaj: https://bit.ly/2DPhh9r), które zniechęcały inwestorów, zwłaszcza inwestorów zagranicznych.
 • Brexit i spadający popyt wśród inwestorów zagranicznych skutkujące spadkiem sprzedaży o 4%.

Inwestorzy zagraniczni na rynku nieruchomości w Hiszpanii w 2019 

Według danych rejestratorów (Registradores.org) w trzecim kwartale 2019 zagraniczni kupujący stanowili prawie 12,6% nabywców hiszpańskich nieruchomości. Dla porównania w 2009 roku stanowili tylko 4,2%.

Wśród regionów o najwyższym odsetku nabywców zagranicznych znajdujemy:

 • prowincję Malaga (w tym Costa del Sol), w której prawie 29% klientów to inwestorzy zagraniczni,
 • Baleary, gdzie stanowili oni 28% kupujących,
 • prowincję Girona (w tym Costa Brava), gdzie prawie 28% sprzedaży dokonali klienci zagraniczni.

Prowincja Alicante (w tym Costa Blanca) pozostaje regionem o najwyższym odsetku nabywców zagranicznych: stanowili oni prawie 41% całkowitej sprzedaży w trzecim kwartale 2019. Większość cudzoziemców kupujących nieruchomości w Hiszpanii pochodziło ze Zjednoczonego Królestwa (14,3%), Francji (8,4%) i Niemiec (6,6%).


 

Według najnowszego raportu rynkowego hiszpańskiego stowarzyszenia rejestrów gruntów, opartego na liczbie zarejestrowanych sprzedaży, zagraniczni nabywcy uczestniczyli w 62.827 transakcjach zakupu hiszpańskich nieruchomości w 2019 roku. Ponieważ na rejestrację sprzedaży kupujący ma miesiąc, dokładna liczba zagranicznych inwestorów może być nieco inna. Przełożyło się to na spadek o 4,1% rok do roku. Jest to po ośmiu latach ciągłego wzrostu pierwszy spadek liczby hiszpańskich nieruchomości kupowanych przez zagranicznych inwestorów w tej dekadzie.

Popyt lokalny spadł o 2,2% do 441.048 nieruchomości, co oznacza ogólny spadek rynku o 2,5% i 503.875 nieruchomości sprzedanych na hiszpańskim rynku w 2019 roku.

Pod względem narodowości Brytyjczycy byli zdecydowanie największą grupą kupujących – zamknęli 8.726 transakcji (14% udziału w rynku zagranicznym). Na kolejnych miejscach uplasowali się Francuzi i Niemcy.


 

Francja była jedynym dużym rynkiem, który odnotował w ubiegłym roku wzrost liczby nabywców (wzrost o 1,2%), podczas gdy Wielka Brytania spadła o 14,3%, a nabywcy ze stosunkowo małych rynków Szwecji (-25,7%) i Szwajcarii (-31,3%) bardzo kiepsko się spisali z zakupami w Hiszpanii w 2019 roku.

Pomimo spadku popytu zagranicznego w ubiegłym roku, udział inwestorów zagranicznych w rynku pozostał stabilny na poziomie 12,5% rynku, ponieważ popyt lokalny również się skurczył.

Rynek zagraniczny rozwijał się nieprzerwanie od 2010 roku i nieuniknione było, że ekspansja ostatecznie się skończy, jak to ma miejsce na wszystkich rynkach nieruchomości. 

Ceny nieruchomości w Hiszpanii w 2019 roku

Średnia cena mieszkań w Hiszpanii wzrosła o 4,6% rok do roku, porównując dane od grudnia 2018 do grudnia 2019 (dane z portalu nieruchomości Idealista). Ceny mieszkań wzrosły o prawie 13% od grudnia 2014, kiedy to osiągnęły najniższy poziom w całym kraju, ale nadal pozostają o prawie 13% niższe niż w grudniu 2007, kiedy osiągnięto historyczne maksima. 

Prowincje, które odnotowały jedne z najważniejszych podwyżek cen, to:

 • prowincja Malaga (8,5%),
 • Baleary (6,6%),
 • prowincja Girona (5,2%).

Ceny w prowincji Walencji wzrosły o 3,5%, we Wspólnocie Madrytu o 3,3%, a w prowincji Barcelony o 3,2%. Ceny w Madrycie wzrosły o 1,3% (3.732 EUR / m2), a w Walencji o 3,1% (1.779 EUR / m2). W przypadku Barcelony wydaje się, że ceny mieszkań stabilizują się po pięciu latach ciągłego wzrostu, w 2019 spadły o 2,5%, przy średniej cenie 4,115 EUR / m2 w grudniu 2019.

Zarówno Madryt, jak i Barcelona (miasta) przekroczyły ceny zarejestrowane w grudniu 2007 roku odpowiednio o 6,8% i 1,1%. Ceny w Walencji pozostają o 24,6% niższe niż w grudniu 2007.

Jeśli porównamy ceny trzech głównych miast w Hiszpanii między grudniem 2019, a grudniem 2014, kiedy rynek zaczął się poprawiać, zauważymy, że Madryt odnotował wzrost o 38,6%, Barcelona o 34,4%, a Walencja o 30,2%.

Podsumowanie

Rok 2019 był pierwszym, w którym zanotowano spowolnienie rynku nieruchomości w Hiszpanii po ponad ośmioletnim nieprzerwanym wzroście. Mimo spowolnienia udział w rynku inwestorów zagranicznych nie zmienił się znacząco i dokonali oni 62.827 transakcji. 4% spowolnienie rynku nie oznaczało, że za rogiem czai się kryzys, było raczej zapowiedzią stabilizacji rynku na poziomie, który osiągnął w grudniu 2019. Nikt natomiast nie przewidział, że za rogiem zaczaił się CoVid19. Jaki będzie jego wpływ na rynek nieruchomości w Hiszpanii? Pierwsze prognozy zebraliśmy we wpisie Jak wpłynie koronawirus (COVID19) na rynek nieruchomości w Hiszpanii? Obserwujemy sytuację i będziemy ją dla Was na bieżąco komentować. 

Z czysto ludzkiego punktu widzenia klęski żywiołowe – bo tak należy chyba nazwać to, co nas spotyka ze wszystkimi tego konsekwencjami – zmuszają ludzi często do oceny swojego życia i weryfikacji potrzeb. Świadomość, że „jutro mogę zostać potrącony przez autobus” przyczynia się do poszukiwania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Dlatego jest spore prawdopodobieństwo, że wielu do tej pory marzących tylko o swoim miejscu na słonecznym wybrzeżu postanowi nie czekać, tylko rozpocząć nowe życie już.

[źródła: Spanish Property Insight, Registradores.org, Idealista.com / zdjęcie: Helloquence z Unsplash]


 

Przeczytaj także

Mity związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w roku 2024

Dwie oferty apartamentów na Costa del Sol idealnych do zamieszkania na stałe

Nieruchomości z rynku pierwotnego w Hiszpanii - hit czy kit?

3 inwestycje deweloperskie w oazie spokoju na Costa del Sol - Casares

Kontakt Oferta