szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Excel prawdę ci powie, czyli jaki był dla nas rok 2022

Tatiana Pekala Tatiana Pekala |
Title

Zaskakujący i pracowity – tak w największym skrócie mogę podsumować rok 2022. Po intensywnym roku 2021 napędzanym wspomnieniem po pandemii, w pierwszych miesiącach roku 2022 zainteresowanie inwestorów nieruchomościami w Hiszpanii utrzymywało się na niemal niezmienionym poziomie. A potem przyszedł 24. lutego i inwazja Rosji na Ukrainę.


„Niech mi pani sprzeda cokolwiek, byle daleko od granicy z Rosją”

Ten dzień odbił się szerokim echem na świecie i na rynku hiszpańskich nieruchomości również. U nas rozdzwoniły się telefony. Pewnego dnia odebrałam ich prawie 40 – wszystkie od nowych potencjalnych kupujących. Część moich rozmówców planowała kupno nieruchomości w Hiszpanii w bliżej nieokreślonej przyszłości. Wybuch wojny przyspieszył ich decyzję. Większość tych ludzi jednak nie planowała w ogóle kupna nieruchomości w Hiszpanii, a do kontaktu z nami skłoniła ich wojna za wschodnią granicą. Te rozmowy sprowadzały się w zasadzie do stwierdzenia: „niech mi pani sprzeda cokolwiek, byle daleko od granicy z Rosją”…

To był trudny czas. W nas wszystkich był wtedy ogromny niepokój o przyszłość, o bezpieczeństwo najbliższych w Polsce, a panika w głosie części rozmówców podsycała te obawy. Frustrujące dla nas było również to, że nie wszystkim tym ludziom mogliśmy pomóc. Ich oszczędności, które tak bardzo chcieli zainwestować na Costa del Sol, były niestety niewystarczające do kupienia tutaj czegoś sensownego. Przykro mi było powtarzać, że nie mamy w ofercie mieszkań za 30.000 / 50.000 EUR i nie możemy im pomóc… 

Wiele osób jednak zwróciło się do nas z budżetami pozwalającymi na jakieś ruchy i wkrótce #DreamTeam sprzedażowy pracował pełną parą. Było do tego stopnia intensywnie, że w maju dziewczyny poprosiły o wsparcie, bo uznały, że nie mają już więcej mocy przerobowych, a chętnych na kupno nie ubywało. Stanęłam wtedy przed niełatwą decyzją: zasilić zespół, czyli zaprosić do współpracy kogoś nowego ze świadomością, że ten impakt po wybuchu wojny nie będzie trwał wiecznie? Czy odczekać, aż wojenny kurz opadnie? Zdecydowałam się przeczekać i zobaczyć, co się wydarzy po lecie. 

„Locura de verano” (czyli letnie szaleństwo w wersji hard)

Lato – jak co roku – było szalone. Wynajmy krótkoterminowe to temat rzeka, kiedyś napisałam nawet na ten temat coś na naszym blogu. W najwyższym sezonie, kiedy liczba mieszkańców Costa del Sol z dnia na dzień się potraja, zawsze dzieją się rzeczy, które nie powinny się wydarzyć. Psują się sprzęty (najczęściej klimatyzacje), gubią klucze, pękają rurki różnorakie… Do tego żar leje się z nieba, wszędzie jest mnóstwo ludzi, a na ulicach korki – trudno wtedy o anielską cierpliwość. Dziewczyny znosiły to jednak dzielnie, zapewniając gościom jednocześnie najlepszą z możliwych obsługę. 

We wrześniu sytuacja wróciła do normy. „Locura de verano” (czyli letnie szaleństwo) się skończyło, mieszkańcy odetchnęli z ulgą, a inwestorzy wrócili, żeby w spokoju szukać nieruchomości do kupienia. Polscy klienci nadal mówili o wojnie, ale widać było, że w jakimś sensie przywykli, oswoili tę sytuację. Zakupy stały się spokojniejsze, decyzje bardziej przemyślane, coraz częściej padało zdanie: „nam się nie spieszy”. 

Dream Property Marbella - Zespół

Excel prawdę ci powie, a wartościowe treści obronią

Pod koniec roku, patrząc w moją ulubioną excelowską tabelę, która wie wszystko stwierdziłam, że zaliczamy kolejny rekordowy rok. Dla mnie odnośnikiem jest rok 2019, który był do tej pory najlepszym rokiem Dreamu. Porównując wyniki dwóch ostatnich lat z rokiem 2019 kłaniam się nisko całemu #DreamTeam. Zasięgi naszej strony, bloga i mediów społecznościowych biją rekordy. Z tego cieszę się szczególnie, bo stosunkowo niedawno, w połowie roku 2018, zaczynaliśmy w tej materii niemal od zera. Mądra strategia i bardzo intensywna praca naszego dwuosobowego zespołu pięknie zaowocowały: przynoszą coraz więcej kupujących i mnie osobiście ogromną satysfakcję. Okazało się bowiem, że teksty, które publikujemy są wartościowe nie tylko dla naszych nowych i „starych” klientów (którzy nadal nas czytają!), ale ściągają do nas również dziennikarzy z takich tytułów jak Newsweek, Rzeczpospolita, czy Forbes. To cieszy. 

Cieszą również liczby. Ilość transakcji sprzedaży w porównaniu do roku 2019 wzrosła ponad trzykrotnie, a obrót – niemal pięciokrotnie. Pozostaje mi życzyć całemu #DreamTeam i sobie, żeby ta dobra passa trwała jak najdłużej.
 

Przeczytaj także

Regulacje prawne wynajmu nieruchomości w najpopularniejszych regionach Hiszpanii w 2024 roku

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii. Co trzeba wiedzieć w 2024?

Ile można zarobić na wynajmie wakacyjnej nieruchomości w Hiszpanii?

Bezpieczny i zyskowny wynajem nieruchomości w Hiszpanii w 2023 r. Oto co powinien wiedzieć inwestor

Kontakt Oferta