szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Pół miliona transakcji na rynku nieruchomości w Hiszpanii w roku 2018?

Title

Takie są przewidywania. Czy realne? Dotychczasowe wyniki wskazują, że tak, a to oznacza, że jeśli myślicie o zakupie mieszkania czy domu w Hiszpanii, warto przejść "od słów do czynów” już dzisiaj.


Wzrost liczby transakcji na rynku nieruchomości w Hiszpanii

Hiszpański odpowiednik GUS (INE) opublikował w połowie listopada dane dotyczące ilości transakcji na rynku nieruchomości i rejestracji nieruchomości we wrześniu w porównaniu z tym samym miesiącem w 2017 roku. Liczba transakcji na hiszpańskim rynku nieruchomości wzrosła we wrześniu o 7,7%. Te dane pochodzą z bardzo wiarygodnego źródła: Hiszpańskiego Stowarzyszenia Notariuszy (Spanish Association of Notaries).

Te dane dotyczą całej Hiszpanii. Czytając dalej dowiadujemy się, że 1 na 5 transakcji nieruchomościowych przeprowadzonych we wrześniu miała miejsce w Andaluzji. Przekładając to na liczby: 19,9% z 42.766 transakcji przeprowadzonych w Hiszpanii we wrześniu odbyło się w ośmiu prowincjach Andaluzji. Z najnowszych raportów INE wynika, że ten najbardziej wysunięty na południe region zdecydowanie prowadzi w rankingu całkowitej sprzedaży miesięcznej; drugie miejsce w rankingu zajmuje Madryt (6.754 sprzedaży).

Oprócz danych rok do roku i wolumenu transakcji, interesującą informacją wyróżnioną w raporcie jest “wielkość sprzedaży nieruchomości od początku roku”. Wynika z niej, że w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. ponad 395.000 hiszpańskich nieruchomości zmieniło właściciela i – zgodnie z przewidywaniami – ostatni kwartał roku 2018 powinien przebiegać podobnie do poprzednich.

Reasumując, wszystko wskazuje na to, że roczny wolumen sprzedaży osiągnie – a nawet przekroczy – 500.000 transakcji, co stanowiłoby największą ilość sprzedaży w roku od czasów boomu na rynku nieruchomości 10 lat temu.

Nasz komentarz:

Tatiana Pękala:

Ten wzrost widoczny jest tutaj na każdym kroku. Ponieważ rynek obrotu nieruchomościami jest jednym z kół zamachowych andaluzyjskiej gospodarki, a drugim takim kołem jest turystyka i oba wzajemnie się uzupełniają, Andaluzja kwitnie. Potężny zastrzyk kapitału - głównie zagranicznego - w rejonach turystycznych przekłada się na rozwój infrastruktury i rynku pracy w całym regionie. Ceny nieruchomości w Hiszpanii rosną, a dostępność ciekawych ofert spada. Jeszcze kilka lat temu atrakcyjne nieruchomości pozostawały na rynku przez kilka - kilkanaście miesięcy, teraz to się już nie zdarza. Jeśli na rynku wtórnym pojawia się ciekawe mieszkanie czy dom w rozsądnej cenie, niemal natychmiast znajduje nabywcę. To samo dzieje się na rynku pierwotnym. Buduje się tutaj bardzo dużo i solidni, o ugruntowanej reputacji deweloperzy często sprzedają sporą część projektu off plan, czyli zanim wbiją przysłowiową łopatę. Świadczy to nie tylko o dużym zaufaniu do hiszpańskiego rynku nieruchomości, ale również o skali zainteresowania nim głównie zagranicznych inwestorów. Jeśli myślicie o zakupie mieszkania czy domu w Hiszpanii, warto przejść "od słów do czynów” już dzisiaj. 

Dla tych, którzy chcieliby poznać najważniejsze czynności, o których warto pamiętać przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii, przygotowaliśmy mały poradnik -> https://www.dreamproperty.pl/zakup-nieruchomosci-w-hiszpanii

Przeczytaj także

Mity związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w roku 2024

Dwie oferty apartamentów na Costa del Sol idealnych do zamieszkania na stałe

Nieruchomości z rynku pierwotnego w Hiszpanii - hit czy kit?

3 inwestycje deweloperskie w oazie spokoju na Costa del Sol - Casares

Kontakt Oferta