szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Kontakt Oferta
Strona główna

you can live
where the others
only dream about…

11/07/2019

Ronda i okolice, czyli ukryte skarby Andaluzji

Ronda - Andaluzja - Hiszpania
Dzisiaj wybierzemy się w okolice o bogatej historii i tradycjach, różnorodne kulturowo, tam, gdzie natura w pełnej krasie prezentuje swą siłę i niezależność. To miejsca idealne dla romantyków i marzycieli, ale także dla tych, którzy twardo stąpają po ziemi i chętnie pomaszerują szlakiem przemierzanym ponad 2,5 tysiąca lat temu przez Celtów, Fenicjan, Wizygotów, Rzymian, Maurów... Gotowi?... Poznajcie Rondę i jej satelity.

Most Puente Nuevo - jedna z największych atrakcji turystycznych Hiszpanii

Ronda. Położona ok. 100 km od Malagi i ok. 50 od Marbelli, w górach. Jej symbolem jest głęboki, przecinający miasto wąwóz El Tajo de Ronda, który spina jedna z największych atrakcji turystycznych Hiszpanii: most Puente Nuevo. Zbudowany w 1784 roku, mający ponad 100 metrów wysokości, pierwotnie służył nie tylko do przemieszczania się mieszkańców pomiędzy obiema częściami miasta, ale również jako... więzienie. Oprócz Puente Nuevo, ściany wąwozu wyżłobionego przez rzekę Guadelvin łączą jeszcze dwa inne mosty: Puente Romano i Puente Viejo.

Most Puente Nuevo - Ronda

Najstarsza arena walk byków

W Rondzie obejrzyjcie koniecznie wspomniane mosty i zajrzyjcie na punkty widokowe: Mirador de Aldehuela, Balcón del Coño i Mirador de Ronda. Może Was też zainteresować najstarsza w Hiszpanii i do tej pory działająca arena walk byków. Uwieczniona na rycinach Goi, Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Ronda, jest kolebką corridy i miejscem narodzin pierwszego wielkiego torreadora Pedro Romero. Na tej arenie powstały zasady corridy, obowiązujące zresztą do dzisiaj. Jeśli interesuje Was historia corridy, zajrzyjcie również do Museo Taurino.

Ronda to nie tylko wąwóz i corrida. Znajdziecie tu również przepiękny reprezentacyjny plac zwany Plaza de La Duquesa de Parcent, gotycki kościół Iglesia de Santa Maria la Mayor, zbudowany na planie oktagonu (budowano go ponad 200 lat!) oraz pałac arabskiego króla wraz z jego ogrodami Casa del Rey Moro y Jardines de la Casa del Rey Moro.

Dla wielbicieli sekretów również znajdzie się coś ciekawego: tajemnicza La Mina Secreta, sekretna kopalnia wodna, znajdująca się na terenie Casa del Rey Moro, we wnętrzu skały, do której prowadzi 365 ręcznie wykutych schodów.

Najstarsza arena walk byków - Ronda

Ratusz, pałac i wpływy arabskie

Warte uwagi są również: budynek ratusza Ayuntamiento de Ronda, renesansowy pałac del Marques de Salvatierra, Palacio de Mondragón łączący elementy architektury renesansowej i mudéjar oraz kaplica Templete de la Virgen de los Dolores. Andaluzja nie byłaby sobą bez silnych wpływów arabskich, które widać tu na każdym niemal kroku. W Rondzie możecie obejrzeć bramę Puerta de Almocábar i pozostałości murów arabskich oraz zażyć kąpieli w łaźniach arabskich Baños Árabes, znajdujących się u stóp Puente Viejo. 

Ciekawostką jest Museo del Bandolero, czyli muzeum zbójników. Można tu zobaczyć nie tylko elementy ich strojów czy uzbrojenia, ale również rejestry aresztowań bandoleros przeprowadzanych przez żandarmów (Guardia Civil). Muzeum posiada bogaty księgozbiór tematyczny, w którego skład wchodzą... komiksy. Najpóźniejsze datowane są na lata czterdzieste ubiegłego wieku i opowiadają historie z barwnego życia bandoleros.

Aby odetchnąć i ochłodzić się po intensywnym zwiedzaniu możecie wybrać się do jednej z popularnych okolicznych winiarni lub też znajdującego się ok. 20 km od Rondy (niedaleko miasteczka Benaoján) basenu rzecznego Cueva del Gato.

Setenil de Las Bodegas - miasteczko wrośnięte w skały

Wyjeżdżając z Rondy koniecznie skierujcie się na północ. Czeka tam na Was niezwykłe miasteczko Setenil de Las Bodegas. Niezwykłe, bo wrośnięte w skały. Dosłownie. Zabudowa miejska osadzona została między ścianami stromego wąwozu, skalistego koryta rzeki Rio Trejo. Ta właśnie wrośnięta w skały zabudowa fascynuje odwiedzających Setenil. Dodatkowo w miasteczku znajduje się kilka zabytkowych budowli: gotycki kościół Señora de la Encarnación, kaplica św. Benedykta oraz budynek starego ratusza.

To miasteczko ze swoją sielską atmosferą jest idealne na beztroski niedzielny spacer i klimatyczny obiad w restauracyjkach umieszczonych tuż pod skałą. Dla tych, którzy lubią dłuższe spacery ważną informacją może być, że miasto otoczone jest Górami Śnieżnymi (Sierra de las Nieves), które słyną z licznych jaskiń, wśród których najciekawsze to: Hoyos del Pilar, Hoyos de Lifa i Cuevas del Moro.

Setenil de Las Bodegas

Miasto na wzgórzu - Zahara de la Sierra

30 km na zachód od Setenil czeka na Was kolejna niespodzianka: Zahara de la Sierra.  Zwana "miastem na wzgórzu", co idealnie opisuje jej lokalizację. Po zjeździe z głównej drogi między Rondą a Sewillą będziecie jechali piękną wiejską drogą. I dokładnie w momencie, kiedy zaczniecie się zastanawiać, czy się nie zgubiliście, Waszym oczom ukaże się wzniesienie, a na jego szczycie miasteczko z górująca nad nim wieżą obronną. Natomiast u jego stóp (w tym momencie wszyscy łącznie z kierowcą złapią za aparaty fotograficzne) zobaczycie jezioro. Nie jakieś zwykłe szaro-buro-zielone, tylko soczyście turkusowe jezioro otoczone górami. Niezapomniany to widok.

Zhara de la Sierra

Zahara de la Sierra słynie z przetworów z pigwy zwanych carne de membrillo, dlatego też przez niektórych jest nazywana Zahara de Membrillos. Nieopodal miasteczka w pobliskim parku znajdziecie plażę i mini park wspinaczkowy, do którego można wybrać się na piknik. Zahara de la Sierra jest wyjątkowym miejscem, zachwycającym niepowtarzalnymi widokami, wspaniałymi smakami oraz niesamowitym hiszpańskim klimatem.

Te i mnóstwo innych skarbów Andaluzji czeka na swoich odkrywców. Wskakujcie więc w wygodne buty, zaopatrzcie się w wodę i okulary przeciwsłoneczne i wyruszajcie na wyprawy szlakami Celtów, Fenicjan... albo własnymi. Andaluzja jest szczodra, chętnie dzieli się swoim pięknem. Skorzystajcie z jej zaproszenia, a jeżeli szukacie nieruchomości do wynajęcia na Cosa del Sol, to zapraszamy do kontaktu!