szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Kontakt Oferta
Strona główna

you can live
where the others
only dream about…

03/08/2020

Chcesz kupić dom w Hiszpanii? Oto co trzeba wiedzieć

Dom w Hiszpanii
Dom w Hiszpanii - słysząc to, większość z nas ma przed oczami piękny biały budynek, przestronny taras z leżakami i bujną zieleń otulającą malowniczą posiadłość. Taki obrazek może stać się rzeczywistością, ale zanim zdecydujesz się na kupno domu w Hiszpanii, warto abyś pamiętał o kilku ważnych kwestiach.

Mieszkanie czy dom? Taki dylemat ma wiele osób, które myślą o zakupie nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim. W takiej sytuacji nasze pytanie brzmi zawsze: ile czasu planujesz spędzać w Hiszpanii? Jeśli jest to znaczna część roku, a nie tylko kilka wakacyjnych tygodni, zawsze sugerujemy dom.  

Przeglądając w sieci efektowne zdjęcia, oczami wyobraźni widzimy własny dom w Hiszpanii i to jest bardzo kusząca perspektywa. Decyzja o zakupie musi być jednak dokładnie przemyślana, trzeba mieć świadomość plusów i minusów związanych z tego typu nieruchomością. Tych pierwszych jest oczywiście zdecydowanie więcej. Kupno domu może być przede wszystkim dobrą inwestycją, jeśli myślisz o nabyciu nieruchomości w takim właśnie celu. Wynajem domu w Hiszpanii może być opłacalny, co widać zresztą w ofercie Dream Property. Nowoczesny dom na Costa del Sol można wynająć turystom za 3-6 tys. euro tygodniowo, a dom w zabudowie szeregowej za około 1500 euro.

Ile kosztuje dom w Hiszpanii? 

Skoro jesteśmy przy pieniądzach, na chwilę przy nich zostańmy. Oto jak ostatnio zmieniała się wartość domów w Hiszpanii biorąc pod uwagę kilka popularnych indeksów cen nieruchomości.

W pierwszym kwartale tego roku większość indeksów wskazywało wzrost cen na poziomie nieco powyżej 3 proc. (zmiana procentowa rok do roku). Tak prezentowały się m.in. dane ministerstw, agencji Tinsa, Narodowego Instytutu Statystyki, Stowarzyszenia Notariuszy Hiszpańskich czy serwisu Idealista. W drugim kwartale roku, z powodu pandemii, sytuacja uległa zmianie i przykładowo indeks Tinsa w czerwcu wynosił już tylko +1,5 proc. Indeks portalu Idealista był z kolei nawet na lekkim minusie, chociaż te wskaźniki nie oddają oczywiście pełnego obrazu rynku. Ale na pewno wskazują pewne tendencje.     

Jak zauważa też w „Spanish Property Insight” analityk rynku Mark Stücklin, jeszcze zanim doszło w marcu do kryzysu pandemicznego, „rynek już lekko ochładzał się z powodu niższego popytu”.

Dobrze, a jakie są prognozy? Eksperci przyznają, że z powodu pandemii ceny domów spadną prawdopodobnie na wszystkich głównych rynkach w Europie, ale nie będzie to wielka różnica. Według niedawnego raportu agencji ratingowej Standard & Poor’s, spadek cen domów w Hiszpanii ma wynieść od 3 do 3,5 proc. Ponowny wzrost cen jest spodziewany w 2022 r., co może być cenną wskazówką dla osób „polujących” na dom w Hiszpanii.  

Kupno domu w Hiszpanii to wiele pytań

Zanim jednak skupisz się na cenach, powinieneś dokładnie określić swoje oczekiwania. Każdy ma przecież inne priorytety, potrzeby i możliwości. Oto kilka kluczowych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć: 

 • w jakim regionie chcesz mieć dom;
 • gdzie chciałbyś mieszkać: miasto, przedmieścia, wieś, blisko morza;
 • jakiego rodzaju nieruchomości szukasz: willi, domu wiejskiego, a może posiadłości z budynkami gospodarczymi; 
 • w jakim stylu ma być wybudowany dom;
 • ilu sypialni potrzebujesz (ważne - w Hiszpanii liczba pokoi to liczba sypialni plus salon);
 • czy ważne są dla Ciebie takie udogodnienia jak duży taras, parking, basen, bliskie sąsiedztwo obiektów sportowych (np. pól golfowych, kortów tenisowych), sklepów, restauracji itd.;
 • wolisz typowo hiszpańską okolicę, czy preferujesz międzynarodowe sąsiedztwo; 
 • czy nieruchomość ma znajdować się blisko lotniska; 
 • czy chcesz w przyszłości wynajmować swój dom;
 • czy na pewno jesteś w stanie utrzymać dom, bo ktoś będzie musiał się nim opiekować w czasie Twojej nieobecności;
 • czy bierzesz pod uwagę dom do remontu.

Kiedy odpowiesz sobie na te wszystkie pytania, będziesz o milowy krok bliżej do zakupu domu w Hiszpanii. 

Jaki region? Oto jest pytanie...

Ceny nieruchomości w poszczególnych regionach są oczywiście zróżnicowane. Inne stawki znajdziesz kupując dom w Madrycie czy Barcelonie, gdzie ceny mogą być wysokie, inne w regionach śródziemnomorskich typu Andaluzja czy Walencja, gdzie lubią inwestować obcokrajowcy, a jeszcze inne w teoretycznie tańszej Hiszpanii śródlądowej (np. Kastylia-La Mancha). 

Czynników wpływających na cenę jest wiele, ale jeśli nabywa się dom w Hiszpanii pod wynajem, warto też zwrócić uwagę na pogodę. Klimat na Półwyspie Iberyjskim jest dość zróżnicowany, dlatego jeśli też szukasz domu pod inwestycję, powinieneś raczej wykluczyć regiony leżące w północnej i zachodnio-północnej części kraju. To piękne okolice, ale klimat jest tam nieco chłodniejszy. 

Warto spojrzeć chociażby na średnie temperatury w miesiącach wakacyjnych. W leżących na północy miastach La Corunia (Galicja) czy Santander (Kantabria) w lipcu i sierpniu są to 22 stopnie. W leżącym centralnie Madrycie średnia temperatury wynosi już około 26-28 stopni, a w Sewilli (Andaluzja) już około 30 stopni. Podobnie jak na Costa del Sol, gdzie jednak dodatkowo czeka na Ciebie typowy klimat śródziemnomorski. Charakteryzuje się on bardzo łagodnymi zimami oraz długim, gorącym latem. Mówiąc prościej, im dalej na południe, tym klimat jest bardziej upalny.

Dokładna analiza nieruchomości 

Kupując dom należy też pamiętać o możliwych pułapkach transakcyjnych. Przede wszystkim mamy tu na myśli prawną sytuację nieruchomości.  

Chodzi głównie o obciążenie hipoteką i kwestie urbanistyczne. O ile hipoteka nie jest problemem (przed podpisaniem aktu notarialnego wszystko będzie uregulowane), tak sprawy planistyczne są tym, na co trzeba uważać. Lepiej dokładnie sprawdzić dokumenty urbanistyczne okolicy, ponieważ może się okazać, za rok czy dwa niedaleko domu wyrośnie nadmorskie osiedle apartamentowców. A jeśli cenimy sobie spokój, w miarę możliwości trzeba sprawdzić też, czy wymarzony dom będzie cichym azylem nie tylko poza sezonem, ale też w środku lata. 

Lepiej unikać też ofert typu „sprzedaż domu w Hiszpanii szybko i bez zbędnych formalności”. A już na pewno trzeba omijać te mówiące o płatności gotówką. Należy bowiem pamiętać, że maksymalna kwota płatności gotówkowej wynosi w Hiszpanii 2500 euro. Mało tego, według niedawnych informacji, Ministerstwo Finansów rozważa zmniejszenie limitu nawet do tysiąca euro. Lepiej też nie być zaskoczonym dodatkowymi kosztami transakcji. Notariusz, hiszpańskie podatki czy wpis do rejestru nieruchomości stanowią nawet 13 proc. całej kwoty zakupu. 

My jesteśmy tu po to, żeby pomóc Wam omijać takie rafy. Wszystko po to, aby Wasz przyszły dom w Hiszpanii był bezpieczną inwestycją.