Koniec „ocupas” w Hiszpanii? Nowelizacja przepisów

Hiszpański rynek nieruchomości w ostatnich latach cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno rodzimych, jak i zagranicznych inwestorów. Wielu z nich obawia się problemu z tzw. ocupas, czyli dzikimi lokatorami. W lutym tego roku hiszpański sejm przyjął ustawę, która znacznie skraca czas rozpatrywania przestępstw związanych z nielegalnym wtargnięciem i zajęciem miejsca zamieszkania.
Co znajdziesz w artykule:
- Kim są „ocupas”?
- Czy zjawisko „ocupas” wpływa na decyzje inwestycyjne Polaków?
- Jak zabezpieczyć nieruchomość przed tzw. ocupas?
- Zmiany w prawie przeciwdziałające dzikim lokatorom
- Czy i jak te zmiany mogą wpłynąć na inwestowanie w hiszpańskie nieruchomości? Czy to początek końca zajmowania cudzych mieszkań na dziko?
Kim są „ocupas”?
„Ocupas” wywodzi się od hiszpańskiego słowa „ocupación”, które oznacza zajęcie czyjegoś terenu. Określa zarówno samo zjawisko, jak i ludzi, którzy dopuszczają się tego czynu. Dzicy lokatorzy nierzadko budzą obawy wśród zagranicznych inwestorów, którzy nie znają skali problemu i możliwości ochrony przed „niechcianymi gośćmi”. Jak wynika z hiszpańskich statystyk, w 2023 roku miało miejsce 15 tysięcy przypadków nielegalnego zajęcia nieruchomości. Dla uchwycenia skali zjawiska warto przypomnieć, że Hiszpania ma 49 milionów mieszkańców.
Czy zjawisko „ocupas” wpływa na decyzje inwestycyjne Polaków?
Jeszcze żaden z naszych klientów nie zrezygnował z kupna nieruchomości ze strachu przed ocupas. Zwykle nasze wyjaśnienia plus rozwiązania, które proponujemy wystarczają, aby zamknąć temat.
Jak zabezpieczyć nieruchomość przed tzw. ocupas?
By uniknąć osiedlenia się dzikich lokatorów w domu lub mieszkaniu warto regularnie je odwiedzać, zadbać o rozwiązania zabezpieczające, w tym kraty, alarmy, systemy monitoringu czy rolety antywłamaniowe, a na czas nieobecności przekazać nieruchomość w zarządzanie zaufanemu specjaliście. Również niektóre warianty ubezpieczenia oferują możliwość zawarcia w umowie ochrony przed nielegalnym zajęciem mieszkań lub domów, która uwzględnia pomoc prawną i pokrycie kosztów związanych z ich odzyskaniem.
Zmiany w prawie przeciwdziałające dzikim lokatorom
Partie opozycyjne w Hiszpanii od lat walczą o zmiany legislacyjne przeciwdziałające „ocupas” i nareszcie wypracowały rozwiązanie. 15 lutego br. Congreso, czyli hiszpański sejm, przyjął ustawę, która znacznie skraca czas rozpatrywania przestępstw związanych z nielegalnym zajęciem miejsca zamieszkania i wtargnięciem do nieruchomości. Dzięki tej reformie dzicy lokatorzy będą sądzeni w specjalnym trybie, w terminie do 15 dni od złożenia doniesienia, co znacznie przyspieszy procedury eksmisyjne. Zmiana ta jest bardzo istotna dla właścicieli domów i apartamentów, którzy do tej pory musieli czekać miesiącami, a nawet latami na odzyskanie swoich nieruchomości. Nowe przepisy wejdą w życie 3. kwietnia 2025 roku.
Czy i jak te zmiany mogą wpłynąć na inwestowanie w hiszpańskie nieruchomości? Czy to początek końca zajmowania cudzych mieszkań na dziko?
Wprowadzenie w życie nowego prawa powinno przyczynić się do zmarginalizowania problemu oraz stworzenia bardziej przyjaznych i bezpiecznych warunków do inwestowania w hiszpańskie nieruchomości.