szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Jak kształtowały się ceny nieruchomości na hiszpańskim rynku w 2. kwartale 2022 roku?

Title

Tak, jak przewidywaliśmy - ceny nieruchomości w Hiszpanii nadal rosną. Potwierdzają to zebrane przez nas dane z drugiego kwartału 2022 r. Z jak dużymi wzrostami cen mamy do czynienia? Jak kształtują się one w podziale na regiony? I na koniec, jak punkty procentowe przekładają się na ceny za metr kwadratowy? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.


Ceny nieruchomości w Hiszpanii - sytuacja na rynku pierwotnym, wtórnym i z podziałem na regiony

Według INE, hiszpańskiego Głównego Urzędu Statystycznego, ceny nieruchomości wzrosły w drugim kwartale o 8% rok do roku. To o pół punktu poniżej wzrostu z poprzedniego kwartału (8,5%), kiedy to Indeks Cen Mieszkań (HPI) odnotował największy wzrost od prawie 15 lat. 


Warto wiedzieć, że...

ceny hiszpańskich nieruchomości rosną nieprzerwanie od 33 kwartałów, co odpowiada nieco ponad ośmiu latom ciągłych wzrostów.


Rynek pierwotny odnotował wzrost 8,8% w porównaniu z 2. kwartałem ubiegłego roku oraz spadek o 1,3% w stosunku do danych zarejestrowanych w 1. kwartale 2022 roku.

Z kolei ceny mieszkań używanych wzrosły o 7,9%, czyli o trzy dziesiąte mniej niż w okresie od stycznia do marca bieżącego roku.

Roczna stopa HPI spadła w drugim kwartale w porównaniu do pierwszego we wszystkich wspólnotach autonomicznych, z wyjątkiem La Rioja (7,9%) i Kraju Basków (6,5%), gdzie te stopy wzrosły odpowiednio o sześć i dwie dziesiąte. Po raz kolejny największe spadki między kwartałami wystąpiły w Estremadurze i na Wyspach Kanaryjskich, odpowiednio o 1,6% i 1,5%.

Pomimo tego spadku, archipelag Wysp Kanaryjskich nadal jest jednym z regionów, w których ceny mieszkań wzrosły najbardziej, do 9,4% rok do roku. Popularne „Kanary” w rankingu największych wzrostów znalazły się na 4. pozycji, a wyprzedziły je: 

  • Baleary ze wzrostem o 10,9% rok do roku
  • Andaluzja: 10,2%
  • Kantabria: 9,9%.

Ceny nadal rosną we Wspólnocie Walencji – o 8%, w Madrycie – o 7,3% i Katalonii – o 7,2%, ale przy minimalnym spowolnieniu tego wzrostu w porównaniu z poprzednim kwartałem. 

Jak punkty procentowe przekładają się na ceny za metr kwadratowy (dane z sierpnia 2022 r.)? 

Ceny hiszpańskich nieruchomości z rynku wtórnego odnotowały w sierpniu wzrost o 0,4%, osiągając poziom 1896 EUR/m2. Dane za sierpień są o 3,9% wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku oraz o 7,6% niższe od historycznie najwyższego poziomu cen nieruchomości w Hiszpanii, zarejestrowanego w czerwcu 2007 roku.


Ciekawostka

Według raportu Biura Maklerskiego banku Pekao: "Polacy kupili 1270 mieszkań w Hiszpanii w pierwszej połowie 2022 r., czyli więcej niż 1140 mieszkań kupionych w całym 2021 r. Rekordowy był też udział Polaków wśród zagranicznych nabywców mieszkań, wyniósł 3.1 proc."


Sytuacja w poszczególnych wspólnotach autonomicznych w Hiszpanii

9 hiszpańskich wspólnot odnotowało ceny wyższe niż w zeszłym miesiącu. 

  • Wspólnota Madrytu i Baleary (1,4%)
  • Wspólnota Walencji (0,7%)
  • Andaluzja (0,4%)
  • Nawarra, Euskadi, Katalonia, Galicja i Aragonia (0,1% w tych pięciu regionach). 

Z kolei Estremadura ze spadkiem (-0,7%) znajduje się na czele listy regionów, w których ceny mieszkań spadły w ciągu ostatnich trzydziestu dni. W tej grupie są też La Rioja, Kastylia-La Mancha i Region Murcji (-0,6% w każdym z regionów), Kantabria (-0,5%), Wyspy Kanaryjskie, Asturia i Castilla y León (-0,1% w tych trzech wspólnotach).

Gdzie w Hiszpanii za metr kwadratowy trzeba zapłacić najwięcej?

Baleary z ceną 3542 EUR/m2 są najdroższym regionem w Hiszpanii. Druga w rankingu jest Wspólnota Madrytu z ceną 3123 EUR/m2. 

W Andaluzji w sierpniu średnia cena za metr kwadratowy wynosiła 1854 EUR/m2. Ale w gminie Marbella było to już 3909 EUR/m2, a w najbogatszej gminie w Hiszpanii, czyli Benahavis 4029 EUR/m2. Dla porównania w Esteponie za m2 trzeba było w sierpniu zapłacić 2779 EUR.


Ciekawostka

Najdroższą stolicą prowincji w Hiszpanii z ceną na poziomie 5126 EUR/m2 jest… San Sebastián. Kolejne miejsca zajmują Barcelona z ceną 4085 EUR/m2 i Madryt z ceną 3973 EUR/m2. Dla porównania w stolicy Andaluzji Maladze za metr kwadratowy trzeba było w sierpniu zapłacić 2279 EUR.


Słowo podsumowania i spore zaskoczenie na koniec

Mimo nieprzerwanego od ponad 8 lat wzrostu cen, większość wspólnot autonomicznych nadal nie osiągnęła poziomu cen notowanych przed kryzysem finansowym z 2008 roku. 

Niżej dane historyczne dotyczące Hiszpanii i Andaluzji:

  • Hiszpania:

2007 czerwiec 2052 EUR/m2
2022 sierpień 1896 EUR/m2
różnica: -7,6%

  • Andaluzja:

2006 lipiec 1924 EUR/m2
2022 sierpień 1854 EUR/m2
różnica: -3,6%

Niezmiennie najwyższe ceny zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym odnotowują regiony, w których najchętniej inwestują cudzoziemcy. Inwestorzy zagraniczni stanowią około 30% kupujących. Najbardziej interesują ich wybrzeża: Costa del Sol, Costa Blanca i Costa Brava oraz Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Wielu cudzoziemców kupuje nieruchomości również w Madrycie i Barcelonie. 
 

Przeczytaj także

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Hiszpanii w 2024? Sprawdzamy

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii. Co trzeba wiedzieć w 2024?

Mity związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w roku 2022

Rynek pierwotny w Hiszpanii - hit czy kit?

Kontakt Oferta