szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Title

Czy oferta nieruchomości za 1 euro w Hiszpanii jest interesująca? W jakich lokalizacjach najczęściej pojawiają się oferty takich nieruchomości? Ile tak naprawdę kosztuje nieruchomość za 1 euro w Hiszpanii? Postaram się odpowiedzieć na te oraz inne pytania, które pojawiają się przy okazji tematu nieruchomość za 1 euro w Hiszpanii.


W tym artykule nie znajdziesz ofert domów w Hiszpanii za 1 EUR ani porad, jak je znaleźć. Nie znajdziesz też obietnicy, że my znajdziemy dla Ciebie taką nieruchomość, ponieważ nie zajmujemy się tego typu transakcjami. Artykuł jest próbą uchwycenia socjologicznego tła zjawiska „domy za 1 EUR” i jego historii. Zapraszamy do lektury.

Skąd wziął się pomysł „nieruchomości za 1 euro”?

Idea urodziła się we Włoszech, gdzie odpływ mieszkańców z małych miasteczek zaczął się wiele lat temu i w którymś momencie zaczął mocno martwić lokalne władze. Ktoś wpadł wówczas na pomysł, żeby spróbować ściągnąć ludzi z powrotem oferując im możliwość kupna domu za 1 euro. Potem idea poszła w świat. Podpatrzyły ją między innymi Francja, Wielka Brytania i Hiszpania.

Czy oferta nieruchomości za 1 euro w Hiszpanii jest interesująca?

Oferta hiszpańskich nieruchomości za 1 euro jest szeroka, chociaż trzeba pamiętać, że jest to oferta bardzo specyficzna. Większość tego typu ofert publikują gminy, ponieważ to one są właścicielami nieruchomości, które zostały opuszczone lub przekazane do kasy publicznej.

Można kupić dom w wiosce albo nawet całą wioskę. Można również kupić zamek albo klasztor – tu nie mówimy już co prawda o „1 euro”, ale nadal ceny tych nieruchomości są dużo niższe od rynkowych. 

Nieruchomości za 1 euro w Hiszpanii - przykład nr 2

Co trzeba zrobić, aby kupić nieruchomość za 1 euro w Hiszpanii?

Ważne, żeby mieć świadomość, że aby kupić nieruchomość za 1 euro w Hiszpanii nie wystarczy wydać 1 euro. Trzeba jeszcze spełnić nałożone przez gminy wymagania. Gminy otrzymują tysiące zgłoszeń, zarówno od inwestorów krajowych, jak i międzynarodowych, więc proces selekcji jest surowy.

Najczęściej stawiane inwestorom wymagania to:

  • Zaangażowanie w rozwój miejscowości: przekształcenie domu w swoją pierwszą rezydencję, deklaracja przeprowadzki i osiedlenia się w danej miejscowości na dłużej oraz zgłaszanie pomysłów na poprawę sytuacji miejscowości. Dodatkowo gmina może wymagać wpłaty określonej kwoty, na przykład 1000€ jako gwarancji.
  • Przedstawienie planu renowacji nieruchomości: domy „sprzedawane” w ten sposób zwykle są bardzo zniszczone, dlatego niektóre gminy proszą o kompleksowy plan renowacji i jest to warunek wydania przez nie zgody na sprzedaż. Niektóre gminy wymagają od inwestorów przedstawienia zaświadczenia z banku potwierdzającego, że na koncie znajduje się kwota określona przez gminę jako minimalna na remont danego domu. 
  • Ponieważ celem gmin oferujących nieruchomości za „1 euro” jest przyciągnięcie jak największej liczby ludzi młodych, mających zamiar otworzyć firmę lub założyć rodzinę (albo jedno i drugie), gminy najczęściej wybierają te profile, które uważają za korzystne dla funkcjonowania miejscowości: młode pary, rodziny z dziećmi, osoby o atrakcyjnych dla okolicy zawodach etc. 

Jak widać, kupno domu za 1 euro w Hiszpanii nie jest wyłącznie decyzją inwestora, ma na nią wpływ co najmniej kilka osób. 

W jakich lokalizacjach najczęściej pojawiają się takie oferty? 

Najczęściej są to wioski, które cierpią z powodu wyludnienia. Młodzi ludzie wyjeżdżają do większych miast na studia, po których rzadko wracają, albo w poszukiwaniu pracy. Wioski, z których pochodzą, nie mają im zbyt wiele do zaoferowania. Brakuje miejsc pracy, oferta kulturalna jest bardzo ograniczona, nie ma perspektyw na lepsze jutro. 

Według danych Narodowego Instytutu Statystycznego w ostatniej dekadzie prowincje takie jak Soria czy Zamora straciły ponad 10% swojej populacji. Natomiast „El País” w artykule opublikowanym w 2019 roku donosił, że w Hiszpanii było „ponad 3.000 opuszczonych miejscowości, położonych głównie w Galicji, Kastylii i León, Aragonii i Asturii”. 

Nieruchomości za 1 euro w Hiszpanii - przykład

Ile nieruchomości za 1 euro faktycznie kosztują w Hiszpanii?

Określenie „nieruchomość za 1 euro” nie jest precyzyjne, nazywa raczej pewien system, w którym gminy sprzedają lub cedują nieruchomości inwestorom. Ciekawy jest przykład gminy Corteaga w Galicji, która pod koniec 2013 roku oddała inwestorom za darmo wioskę Barca. Teren o powierzchni około 15.000 metrów kwadratowych i 12 stojących na nim kamiennych domów przekazanych zostało za zero euro firmie, która pozostała w wiosce i miała za zadanie zamienić ją w „turystyczne i kulturalne centrum gminy” (źródło: „La voz de Galicia”). Szukałam informacji o dalszych losach tego projektu. Niestety, ostatecznie upadł.

Nieruchomości za 1 euro w Hiszpanii -  dodatkowe koszty

Każdą taką transakcję należy rozpatrywać oddzielnie. Nawet przy standardowej transakcji kupna sprzedaży nieruchomości koszty około transakcyjne różnią się zależnie od wspólnoty autonomicznej, a tutaj mamy do czynienia z darowizną raczej niż transakcją kupna sprzedaży. Jeśli gmina ceduje lub sprzedaje inwestorowi za przysłowiowe „1 euro” dom lub kilka domów, trudno mówić o kosztach transakcyjnych. Koszty takiej hiszpańskiej nieruchomości za 1 euro zaczynają się w takich przypadkach dopiero po transakcji. 

W jakim stanie są te nieruchomości? I ile mogą kosztować przykładowe remonty takich nieruchomości?

W przypadku nieruchomości za 1 euro w Hiszpanii, to zwykle są to ruiny lub domy bardzo zniszczone, wymagające kapitalnych remontów. Zdarzają się domy, z których można korzystać po odświeżeniu, a są i takie po generalnym remoncie – tylko, że te nie kosztują już „1 euro”. 

Koszt remontu zależy od stanu nieruchomości, planów inwestora wobec niej oraz zasobności jego portfela. Czytałam, że pewna gmina we Włoszech rozpatrując oferty inwestorów, zastosowała jasne kryterium wyboru: do konkursu zostali zaproszeni tylko ci inwestorzy, którzy mogli przeznaczyć na remont równowartość 20.000 USD. Nie jest to jednak żaden wyznacznik, bo inaczej będzie wyglądała wycena remontu zrujnowanego sześćdziesięciometrowego domku, a zupełnie inaczej starego zamczyska czy klasztoru.

Nieruchomości za 1 euro w Hiszpanii

Kto najczęściej rozgląda się za takimi nieruchomościami?

Nieruchomości za 1 euro szukają zarówno Hiszpanie, jak i zagraniczni inwestorzy z różnych stron świata. Brytyjczycy, Belgowie i Francuzi kupowali po okazyjnych cenach całe miasteczka. 

Dla Hiszpanów atrakcją jest możliwość rozpoczęcia nowego życia w zupełnie innym miejscu (zdarzenie z cyklu: „rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady”). Czasem wręcz odwrotnie, jest to powrót do korzeni. W hiszpańskim internecie krążą hasztagi typu #yomevuelvoalpueblo, czyli “wracam na wieś”. Powstały też specjalne aplikacje, które poza ofertami nieruchomości w hiszpańskich wioskach, przedstawiają oferty pracy lub dostarczają informacji o miejscowościach.  Kilka z nich to: “Yo me vuelvo al campo”, “Yo repueblo”, “Volver al pueblo” lub “Vente a vivir a un pueblo”.  

W mojej 14.letniej karierze pośrednika obrotu nieruchomościami tylko raz zdarzył mi się polski klient, który miał wizję kupienia wioski za „1 euro” i przekształcenia jej w ośrodek rehabilitacyjny. Wstępna wycena kosztów renowacji i przystosowania wioski do jego potrzeb zamknęła temat. 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy szukaniu hiszpańskich nieruchomości za 1 euro

Przede wszystkim trzeba mieć konkretny plan na siebie i swoje życie, bo kupno domu za 1 euro w Hiszpanii często oznacza przeprowadzkę i / lub zmianę profesji. 

Druga bardzo ważna sprawa to dobór odpowiednich partnerów do tego przedsięwzięcia. Renomowane biuro sprzedaży lub zaufany pośrednik, który się z takim biurem skontaktuje i przeprowadzi inwestora przez cały proces negocjacji z urzędem miasta / gminy. Dobry prawnik, najlepiej z doświadczeniem w tego typu transakcjach, który sprawdzi każdy dokument i upewni się, że nieruchomość jest wolna od wszelkich obciążeń. Architekt, który znając doskonale wizję swojego klienta, pomoże mu przy wyborze odpowiedniej dla jego potrzeb nieruchomości. Jeśli transakcja ma być finansowana kredytem – przedstawiciel banku, który będzie umiał obronić wizję swojego klienta przed bezlitosnymi analitykami. Wreszcie firma budowlana, która będzie umiała tę wizję zrealizować. 

Nieruchomości za 1 euro w Hiszpanii - największe wyzwania pojawiające się przy kupnie

Dla cudzoziemca wyzwania zaczynają się zaraz po tym, jak rozpocznie poszukiwania swojego domu za „1 euro”. Oferty na stronach internetowych są z reguły przetłumaczone na angielski, ale już uzyskanie dokładniejszych informacji – np. o przeznaczeniu danej nieruchomości, co jest przecież kwestią kluczową – graniczy z cudem, szczególnie, jeżeli pytający nie mówi po hiszpańsku. 

Kolejnym wyzwaniem będzie ustalenie z urzędem gminy kryteriów kupna nieruchomości. Potem inwestora czeka remont, a znalezienie sensownej ekipy remontowej w obcym kraju to naprawdę sztuka.

Poważnie myślący o temacie inwestorzy szukają partnerów w rejonie, w którym chcą kupić nieruchomość. Dobry prawnik, bystry pośrednik, któremu zależy nie tylko na prowizji, ale również na realizacji wizji swojego klienta, doświadczony architekt – najlepiej z kontaktami w urzędzie miasta – z taką ekipą można podejmować wszelkie wyzwania.

Przeczytaj także

Nieruchomości w Hiszpanii w 2024. Garść podstawowych informacji

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii. Co trzeba wiedzieć w 2024?

Podatki i opłaty związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w 2024

Ile można zarobić na wynajmie wakacyjnej nieruchomości w Hiszpanii?

Kontakt Oferta