szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Title

Przeprowadzka do Hiszpanii, co zrozumiałe, może być jedną z najważniejszych decyzji w Twoim życiu. Jeśli jesteś zdecydowany(a) na taki krok, musisz jednak odpowiednio się do niego przygotować. Przed wyjazdem warto poznać m.in. specyfikę rynku nieruchomości w Hiszpanii, koszty utrzymania mieszkania, koszty życia oraz to, ile możesz zapłacić za zorganizowanie samej przeprowadzki. Zaczynamy?


W latach 2018-2019, a więc jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa, nieruchomości w Hiszpanii kupowało rocznie około 1000 inwestorów z Polski. Tak wynika z danych Registradores.org, czyli tutejszego rejestru nieruchomości. Potem pandemia oczywiście zamroziła rynek i transakcje wyhamowały, ale teraz rodacy znów coraz chętniej spoglądają w kierunku Półwyspu Iberyjskiego. Część nabywców robi to z myślą o inwestycji, ale nie brakuje też tych, którym po głowie chodzi chęć przeprowadzki do Hiszpanii.

Jeśli Ty też myślisz o zmianie miejsca zamieszkania, mamy kilka wskazówek, które pozwolą Ci łatwiej wejść na rynek nieruchomości w Hiszpanii i się do niej przeprowadzić.   

Przeprowadzka do Hiszpanii - Costa del Sol

Przeprowadzka do Hiszpanii? Najpierw poznaj proces zakupu nieruchomości 

O aktualnych i prognozowanych nastrojach na hiszpańskim rynku pisałam niedawno TUTAJ. Po zapoznaniu się z ogólną sytuacją, warto przejść do następnego tematu, który należy zgłębić przed przeprowadzką do Hiszpanii - chodzi o sam proces zakupu nieruchomości. Jak wiadomo, co kraj to obyczaj (także prawny), dlatego zawsze zalecamy, aby przy transakcji korzystać z usług hiszpańskiego adwokata. Wynajęty prawnik będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem zakupu i pozwoli Ci uniknąć kłopotów. A o czym szczególnie trzeba pamiętać?  

Przeprowadzka do Hiszpanii - NIE

Po pierwsze - NIE, czyli Numero de Identidad de Extranjero. Ten szalenie ważny numer identyfikacyjny jest niezbędny dla obcokrajowców do przeprowadzania wszelkich czynności prawnych/podatkowych. Wniosek o jego nadanie składa się w komisariacie policji (lub w hiszpańskim konsulacie w Polsce), ale równie dobrze może to zrobić za Ciebie pełnomocnik, czyli prawnik. Procedura nadania numeru NIE trwa zwykle do trzech tygodni.     

Przeprowadzka do Hiszpanii - konto w banku

Po drugie - hiszpańskie konto bankowe. Bez niego nie przeprowadzisz transakcji kupna nieruchomości w Hiszpanii. Do jego założenia potrzebujesz nie tylko paszportu czy dowodu osobistego, ale też wspomnianego już numeru NIE. 

Przeprowadzka do Hiszpanii - opłata rezerwacyjna

Po trzecie - opłata rezerwacyjna. Jeśli już zdecydujesz się na konkretną nieruchomość, będziesz zobowiązany przelać na konto powiernicze prawnika zwykle od 3000 do 6000 euro. Zabezpieczenie transakcji potwierdza następnie dokument, który podpisują prawnicy obu stron.

Przeprowadzka do Hiszpanii - umowa prywatna 

Po czwarte - contrato privado, czyli umowa prywatna. Poprzedza ona zawarcie umowy notarialnej i za jej sporządzenie też odpowiadają prawnicy. Mówiąc w dużym skrócie, zadaniem contrato privado jest spisanie wszystkich warunków zakupu i upewnienie się, że nieruchomość jest uporządkowana pod względem prawnym. Dopiero potem można wyznaczyć termin podpisania aktu notarialnego i zamknięcia transakcji.    

 

Przeprowadzka do Hiszpanii - zakup nieruchomości

Wsparcie pośrednika przy przeprowadzce do Hiszpanii 

W Polsce rola pośrednika często sprowadza się do jego podstawowych zadań, czyli prezentowania oferty, pokazywania nieruchomości i bycia łącznikiem w negocjacjach między stronami. Kiedy jednak w grę wchodzi przeprowadzka do Hiszpanii, pośrednik może pełnić znacznie ważniejszą rolę. Szczególnie, jeśli wybierzesz specjalistę dobrze zorientowanego w danym regionie (co zalecamy).   

Jak działamy w Dream Property? Jeśli zdecydujesz się kupić nieruchomość na Costa del Sol, najpierw - na podstawie Twoich wytycznych - prześlemy Ci wstępną listę ofert. Zapoznasz się z nią, wybierzesz najciekawsze pozycje, a my następnie przygotujemy doprecyzowaną, ostateczną listę nieruchomości do obejrzenia. Nasza praca nie kończy się jednak na prezentacji nieruchomości i pilotowaniu negocjacji. 

Jeśli jesteś w Hiszpanii po raz pierwszy, możemy zorganizować za Ciebie spotkanie z prawnikiem oraz pomóc założyć konto w tutejszym banku. Wspieramy Cię też podczas poszczególnych etapów zakupu nieruchomości, bo wiemy, jak ważną rolę odgrywa perfekcyjna znajomość języka hiszpańskiego (sam angielski może być niewystarczający). Zadbamy też o dobry przepływ informacji między stronami transakcji i będziemy rozwiązywać na bieżąco możliwe problemy. Potem możemy Ci też towarzyszyć podczas spotkania u notariusza. 

Ale to wciąż nie koniec. Jeśli będziesz potrzebował dalszego wsparcia, pomożemy Ci na przykład znaleźć firmę remontową lub zajmiemy się zarządzaniem nieruchomością, kiedy akurat Ciebie nie będzie. Możemy być też wsparciem w tak codziennych czynnościach, jak chociażby załatwienie sprawy urzędowej.  

Przeprowadzka do Hiszpanii - wsparcie pośrednika

Szacunkowe koszty logistyczne przeprowadzki 

Misja „przeprowadzka do Hiszpanii” to jednak nie tylko poszukiwanie nieruchomości i załatwianie formalności. To także logistyka. Może się przecież zdarzyć, że zechcesz przetransportować wiele rzeczy osobistych lub meble. To wymaga dobrego planu, ponieważ trasa z Polski do Hiszpanii liczy około 3000 km.

Oczywiście masz do dyspozycji dwie opcje: auto lub samolot. Większość osób wybiera tę pierwszą. Jeśli Twój dobytek nie jest zbyt duży i spokojnie zmieści się w większym samochodzie, jesteś w stanie załatwić to w pojedynkę. Podróż z Warszawy do Madrytu powinna zająć około 30 godzin (nie uwzględniając noclegu/dłuższego postoju). Jeśli chodzi natomiast o koszt paliwa, jest to szacunkowo ponad 1500 zł. Szacunkowo, bo wiele zależy przecież od auta oraz tego, jak szybko lubisz jeździć ;). Do tego należy doliczyć jeszcze oczywiście opłaty za autostrady. 

A co jeśli Twój dobytek jest duży i nie jesteś w stanie własnymi siłami zorganizować przeprowadzk do Hiszpanii? Wtedy masz do dyspozycji firmy, które specjalizują się w takich transportach. Wiąże się to oczywiście z większym wydatkiem, ale jeśli możesz sobie na to pozwolić, masz cały problem z głowy. Oto widełki cenowe, jakie stworzyliśmy po przeanalizowaniu ofert kilku polskich firm przeprowadzkowych:

 • Poznań-Barcelona - w obie strony 4250 km, cena 6700-8200 zł + autostrady
 • Olsztyn-Walencja - 5600 km, cena 9000-10400 + autostrady 
 • Warszawa-Madryt - 6000 km, cena 9500-10900 zł + autostrady
 • Kraków-Sewilla - 6500 km, cena 10500-11000 zł + autostrady

Przeprowadzka do Hiszpanii - logistyka

Koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii i samego życia  

Skoro jesteśmy przy pieniądzach, trzeba też poznać koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Mając własny apartament lub dom, musisz uwzględnić takie wydatki jak:

 • podatek od nieruchomości - Impuesto Sobre Bienes Inmuebles (tzw. IBI),
 • coroczne ubezpieczenie nieruchomości,
 • czynsz - comunidad,
 • podatek za wywóz śmieci - impuesto de basura,
 • opłaty do wspólnoty,
 • opłaty za media (prąd, woda),
 • opłaty za TV/internet,
 • koszty konserwacji/napraw,
 • ważne: inwestorzy, którzy nie są stałymi rezydentami, muszą każdego roku płacić też hiszpański podatek dochodowy od nierezydentów, tzw. IRNR.

Tak prezentują się koszty związane z nieruchomością, teraz czas na wydatki związane z Twoim codziennym utrzymaniem. Oto średnie ceny przykładowych produktów dla całej Hiszpanii, bez podziału na regiony (źródło: numbeo.com z dnia 21.02.2024):

 • mleko 1 litr - 1,04 euro
 • jajka 12 sztuk - 2,43 euro
 • filet z kurczaka 1 kg - 6,98 euro 
 • jabłka 1 kg - 1,97 euro
 • ziemniaki 1 kg - 1,43 euro
 • woda 1,5 l - 0,65 euro
 • butelka wina - 5 euro 
 • papierosy Marlboro - 5,15 euro
 • trzydaniowy obiad dla dwóch osób, średniej klasy restauracja - 50 euro
 • paliwo 1 litr - 1,61 euro
 • bilet komunikacji miejskiej - 1,50 euro
 • bilet miesięczny - 32 euro
 • przedszkole prywatne na 1 dziecko (cały dzień) - 407,67 euro  
 • taxi - opłata początkowa 3,50 euro, potem 1,19 euro/km
 • bilet do kina - 8 euro

Jak może przekładać się to na roczne utrzymanie? Oczywiście wszystko zależy od Twoich potrzeb i stylu życia, ale taką analizę przygotowała firma International Living. Jak czytamy, „pomijając czynsz lub spłatę kredytu hipotecznego – i w zależności od poziomu życia - para może z łatwością żyć za 20 000 dolarów USD rocznie i nadal regularnie jeść poza domem”. Jeśli wierzyć w te wyliczenia, będzie to więc około 80 tys. zł w skali roku.  

Przeczytaj, ile kosztuje życie w Hiszpanii w 2024

Czytaj, sprawdzaj, pytaj, rozmawiaj! 

Jeśli już wybrałeś wymarzoną nieruchomość w Hiszpanii i załatwiłeś wszystkie niezbędne formalności, czas na… porządne odrobienie lekcji. Chodzi o poznanie specyfiki życia na Półwyspie Iberyjskim, ponieważ trafisz do kultury, która na wielu płaszczyznach nieco różni się od polskiej. 

Portale o Hiszpanii, poradniki, filmy, książki, gazety, podcasty, fora internetowe... - wszędzie znajdziesz wiele ważnych informacji o tym kraju. Znasz kogoś, kto mieszkał w Hiszpanii lub bywał tam regularnie? Świetnie, zasypuj go gradem pytań. Masz możliwość udziału w targach nieruchomości zagranicznych? Znakomicie, w jednym miejscu spotkasz wielu ekspertów, którzy od podszewki znają rynek nieruchomości w Hiszpanii. Mnóstwo cennych informacji znajdziesz też oczywiście na stronach biur nieruchomości specjalizujących się w danym regionie. 

A jeśli to dla Ciebie wciąż za mało, zawsze możesz napisać do nas. W Dream Property chętnie odpowiemy na Twoje każde pytanie związane z przeprowadzką do Hiszpanii. Powodzenia i do zobaczenia

Przeczytaj także

[RYNEK PIERWOTNY] 3 nowoczesne apartamenty na Costa del Sol w cenach poniżej 350 tys. EUR

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii. Co trzeba wiedzieć w 2024?

3 x L, czyli dwie oferty, które idealnie obrazują magię lokalizacji

[DOBRA CENA] Dwa apartamenty w mieście kwiatów - Esteponie

Kontakt Oferta