szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Polscy i zagraniczni inwestorzy biją zakupowe rekordy w trzecim kwartale 2022!

Tatiana Pekala Tatiana Pekala |
Title

Zagraniczny popyt na nieruchomości w Hiszpanii osiągnął najwyższy poziom od lat w trzecim kwartale 2022 roku, wynika z najnowszych danych Registradores.org. Warto podkreślić, że - biorąc pod uwagę wzrost udziału w rynku według narodowości - największy wzrost odnotowali inwestorzy z Polski (+179%).


Do rejestru nieruchomości wpisano 26.728 aktów sprzedaży hiszpańskich nieruchomości z udziałem zagranicznych nabywców, co stanowi wzrost o 61% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W porównaniu z trzecim kwartałem 2019 roku (przed pandemią) sprzedaż do tej grupy inwestorów wzrosła o aż 73%. Gwałtowny wzrost zagranicznego popytu na nieruchomości w Hiszpanii, który zaczął się z końcem 2020 roku, trudno jest już tłumaczyć stłumionym popytem z czasów pandemii.

Tabela pokazująca liczbę sprzedanych nieruchomości w 3Q 2022 w Hiszpanii

Warto zauważyć, że sprzedaże wpisywane są do ksiąg wieczystych z co najmniej miesięcznym opóźnieniem, więc te dane odnoszą się głównie do transakcji sprzedaży zakończonych w 2. kwartale. 

4 czynniki, które znacząco wpłynęły na wzrost sprzedaży

W naszej ocenie, można wyróżnić 4 główne czynniki, które znacząco wpłynęły na wzrost sprzedaży trzecim kwartale 2022 na hiszpańskim rynku nieruchomości:

  1. Rosnące koszty kredytu hipotecznego są jednym z czynników, które mogły zachęcić niektórych kupujących do wyprzedzenia krzywej i zakupu z hipoteką, zanim stopy procentowe wzrosną. 
  2. Wysoka zmienność innych klas aktywów, zwłaszcza kryptowalut, sprawiła, że ​​nieruchomości znów zabłysły i stały się schronieniem dla kapitału.
  3. Inne potencjalne czynniki to wojna w Ukrainie, która sprawia, że ​​Hiszpania wygląda na bezpieczną przystań (daleko od Rosji, chroniona przez Pireneje, z gazociągiem do Afryki Północnej). 
  4. Dużą rolę odgrywają po-covidowe zmiany stylu życia: praca online i potrzeba spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz wzrost kosztów życia, który sprawia, że ​​relatywnie tanie kraje, takie jak Hiszpania, wyglądają atrakcyjniej.

Inwestorzy zagraniczni vs. inwestorzy lokalni

Wzrost popytu zagranicznego w 3. kwartale był znacznie wyższy niż popyt krajowy, który w tym okresie wzrósł zaledwie o 2%. W rezultacie udział w rynku zagranicznych inwestorów wzrósł w 3. kwartale do 15,9% - najwyższego poziomu w historii.

Kto kupował nieruchomości w Hiszpanii w 3Q 2022

Pod względem narodowości największą grupą byli Brytyjczycy z 2.486 transakcjami, co stanowiło 9% rynku zagranicznego. Drudzy na podium byli Niemcy z 2.149 transakcjami (8%), a nieco dalej Francuzi z 1.660 (6%). Złożona grupa wszystkich innych krajów, którą rejestratorzy zaliczają do „reszty”, stanowiła 37% rynku z 9.884 transakcjami.

Tabela pokazująca narodowości kupujące nieruchomości w Hiszpanii w Q3 2022 (wzrost rok do roku)

Patrząc na wzrost udziału w rynku według narodowości, największy wzrost odnotowała Polska (+179%) i Ukraina (+133%), a tuż za nimi Bułgaria (+63%). Nietrudno sobie wyobrazić, że bliskość Rosji stała się po wybuchu wojny potężną zachętą do kupowania nieruchomości jak najdalej w Europie. Nawet rynek brytyjski wzrósł o 51%, pomimo – lub z powodu – Brexitu. 

Rynek hiszpańskich nieruchomości jest postrzegany jako bezpieczna przystań dla kapitału przez inwestorów nie tylko z Europy. Udział chińskich kupujących wzrósł o 46% rok do roku. Widzimy również wzrost zainteresowania nabywców z USA, Turcji i Bliskiego Wschodu. 

[źródło: Spanish Property Insight]
 

Przeczytaj także

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Hiszpanii w 2024? Sprawdzamy

Rynek nieruchomości w Hiszpanii - jak wyglądał 2 kwartał 2022 i co nas czeka w najbliższej przyszłości

Andaluzja bez podatku majątkowego!

Złoty Trójkąt - 3 lokalizacje, na które warto zwrócić uwagę szukając nieruchomości na Costa del Sol w 2022

Kontakt Oferta