szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Andaluzja znosi podatek od spadków

Title

Wiatr (pozytywnej) zmiany wieje w Andaluzji. Ten autonomiczny region hiszpański był od 40 lat „sławny” z powodu bardzo wysokiego podatku od spadków. To jednak uległo zmianie w tym roku.


W grudniu 2018 roku partia centrolewicowa w Andaluzji straciła władzę, a nowa koalicja zgodziła się znieść podatek spadkowy w regionie. W rzeczywistości nie znieść całkowicie, a zmniejszyć o 99% na wszystkie nieruchomości powyżej 1.000.000 EUR. Bez wątpienia była to jedna z najważniejszych decyzji podjętych przez koalicję, będąca wynikiem długiej kampanii prowadzonej przez działaczy politycznych, takich jak „Stop Sucesiones” i innych grup politycznych.

Dzięki tej decyzji większość spadkobierców w Andaluzji nie będzie już musiała płacić podatku od spadków od majątku odziedziczonego po rodzicach lub małżonkach. Ta zmiana fiskalna jest następstwem wcześniejszej, wprowadzonej w 2017 roku, dotyczącej zniesienia podatku od spadków poniżej 1.000.000 EUR.

Podatek spadkowy w Andaluzji "w pigułce":

  • Spadki równe lub mniejsze niż 1.000.000 EUR (na spadkobiercę) będą nieopodatkowane.
  • Nieruchomości o wartości przekraczającej 1.000.000 EUR (na spadkobiercę) skorzystają z 99% zwolnienia z podatku. Oznacza to, że będzie płacić się tylko 1% powyżej progu 1.000.000 EUR.  

Kto na tym korzysta?

  • Aby skorzystać z tej ulgi podatkowej, trzeba być rezydentem UE.
  • Grupa I: dzieci naturalne i adoptowane poniżej 21 roku życia.
  • Grupa II: dzieci naturalne i adoptowane powyżej 21 lat, małżonek, zarejestrowane związki partnerskie, rodzice, rodzice adopcyjni, dziadkowie i pradziadkowie.

To odważne posunięcie pozwala Andaluzji wreszcie znaleźć się w tej samej grupie co Madryt, Kraj Basków, La Rioja, Navarra, Katalonia, Walencja, Baleary czy Wyspy Kanaryjskie, które stosują tak daleko posuniętą redukcję podatku spadkowego, że w praktyce można go określić jako niemal całkowicie zniesiony.

Zniesienie podatku od spadków jest bardzo ważną wiadomością dla andaluzyjskiego rynku nieruchomości. To czysta przyjemność obserwować, jak politycy robią coś co niesie ze sobą pozytywną zmianę. Podatek od spadków, który wcześniej był ogromną słabością andaluzyjskiego rynku nieruchomości, obecnie okazuje się jednym z mocnych argumentów sprzedażowych.

Przeczytaj także

3 inwestycje deweloperskie w oazie spokoju na Costa del Sol - Casares

Nieruchomości w Hiszpanii w 2024. Garść podstawowych informacji

[VIDEO] Rozmowa o tym, jak wygląda zakup nieruchomości w Hiszpanii, a jak we Włoszech

Casares – poznaj przepiękne białe miasteczko na mapie Andaluzji

Kontakt Oferta