szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

logo

you can live where the others only dream about…

15/04/2019

Wielkanoc w Hiszpanii, czyli Wielki Tydzień na Costa del Sol

Title

Święta Wielkanocne są niezwykłym czasem w całej Hiszpanii. Na ulice wylegają tłumy, a w powietrzu unosi się charakterystyczny zapach kadzidła, świec, świeżych kwiatów i torrijas (tradycyjnych Wielkanocnych słodyczy).


Wielki Tydzień w Maladze

Chociaż Święta Wielkanocne to niezwykły czas w całej Hiszpanii, to tutaj, w Andaluzji przybierają one specyficzny „nieziemski“ wymiar, przeżywane są intensywnie, z namaszczeniem i w niezwykle podniosłej atmosferze, którą ciężko opisać słowami, trzeba jej po prostu doświadczyć. W ciągu dnia mnóstwo ludzi uczestniczy w niezliczonych procesjach, a wieczorem bary i restauracje wypełniają się po brzegi. Grupy znajomych i całe rodziny radośnie korzystają z faktu, że tutaj zarówno Wielki Czwartek jak i Wielki Piątek to dni wolne od pracy i szkoły. Wielkanoc tak jak każde inne święto w Hiszpanii ma swoje dwa oblicza: to religijne oraz to społeczne.

Bractwa, kilkutonowe trony i kilkukilometrowe procesje

W samej tylko Maladze ponad 40 bractw i wspólnot przez cały rok przygotowuje się do tego najważniejszego momentu – wyprowadzenia swojego tronu na ulicę. Tronu, który często waży po kilka ton (najcięższy ma ponad 4 tony) i który członkowie bractwa niosą na swoich barkach nawet po kilka kilometrów (najdłuższa trasa to ponad 6,3 km). Zarówno stroje członków bractwa jak i dekoracje tronów przygotowywane są ręcznie, prace zaczynają się kilkanaście tygodni przed uroczystościami. Tradycja procesji Wielkiego Tygodnia w Maladze jest jedną z najstarszych w Hiszpanii, sięga XVI wieku (najstarsze bractwo w Maladze "La Vera Cruz" zostało założone w 1505 roku).

Wielki Tydzień w Maladze wpisany na listę "Interés Turístico Internacional"

Wielki Tydzień w Maladze jest jednym z najważniejszych wydarzeń w stolicy Costa del Sol, został nawet wpisany na międzynarodową listę atrakcji turystycznych. Od kilkunastu lat niezmiennie zaskakuje tych, którzy po raz pierwszy w nim uczestniczą, majestatem swoich tronów i emocjami, które mu towarzyszą. Wielki Tydzień zazwyczaj obchodzony jest po pierwszej wiosennej pełni księżyca (równonocy). Przez cały tydzień bractwa według specjalnie opracowanego wcześniej harmonogramu przechodzą ulicami historycznego centrum miasta. Jeśli w godzinach przewidzianych na procesje warunki atmosferyczne są nieodpowiednie, jest to dla członków bractwa swoista katastrofa - niejednokrotnie byłam świadkiem ich łez i rozpaczy kiedy ze względu na złe warunki atmosferyczne nie mogli wyprowadzić swojego tronu na ulice. Wprawdzie każde z bractw dostaje od AESTAT z wyprzedzeniem godzinową prognozę pogody na wybrany dzień, ale pogoda zmienną jest i czasami lubi płatać figle.

Procesje Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii

Procesje Wielkiego Tygodnia są niezwykłym spektaklem, nawet dla kogoś kto nie jest osobą wierzącą. Ta podniosła atmosfera, emocje, charakterystyczne zapachy, muzyka, dostojeństwo i piękno tronów oraz świadomość ogromu pracy włożonej przez każde bractwo w przygotowania do procesji tworzą miks, który nie tylko przyprawia o gęsią skórkę, ale i często wyciska łzy z oczu.

Procesja, która otwiera Wielki Tydzień w Maladze to La Pollinica w Niedzielę Palmową.

  • W Wielki Poniedziałek warta polecenia jest procesja El Cautivo, która przechodzi przez Puente de la Aurora.
  • W Wielki Wtorek można zobaczyć Virgen del Rocío, która nazywana jest „panną młodą” ze względu na jej biały płaszcz.
  • W Wielką Środę procesja warta uwagi to procesja Bractwa El Rico, podczas której następuje uwolnienie wybranego więźnia.
  • W Wielki Czwartek możecie być świadkami jednej z najbardziej charakterystycznych Procesji Cristo de la Buena Muerte, któremu towarzyszy Legion Hiszpański śpiewający swój hymn (polecam!).
  • W Wielki Piątek wyróżnia się Bractwo Servitas, które odbywa swoją procesję w absolutnej ciszy, a światła gasną na jego drodze. Wyjątkowe i poruszające doświadczenie.

Jeśli jesteś na miejscu i chcesz znać dokładne godziny i dni procesji poszczególnych bractw możesz znaleźć bezpłatne biuletyny w informacji turystycznej lub w większości biur turystycznych oraz wielu restauracjach i sklepikach.

Wielki Tydzień w miastach prowincji Malaga

Wielki Tydzień obchodzony jest również w szczególny sposób w całej prowincji. Vélez-Malaga, Ronda, Archidona, Campillos, Alhaurín el Grande, Alhaurín de la Torre i Arriate to niektóre z miejscowości polecanych ze względu na walory kulturalne i artystyczne odbywających się tam procesji.
Ja szczególnie polecam El Paso de Riogordo, gdzie mieszkańcy wioski w czasie Wielkiego Tygodnia bardzo profesjonalnie odtwarzają życie i mękę Jezusa Chrystusa.

Co jeść podczas Wielkiego Tygodnia?

Wielki Tydzień to także czas, aby cieszyć się tradycyjnym świątecznym jedzeniem. Jest kilka potraw, które kojarzą mi się nieodłącznie z Wielkim Tygodniem. Typowym daniem jest potaje de acelgas y bacalao, czyli gulasz z boćwiną i dorszem oraz słynne torrijas, tradycyjne słodycze Wielkiego Postu i Wielkanocy. Wielki Tydzień to czas, aby nie tylko cieszyć się świąteczną atmosferą Costa del Sol, ale też jego różnorodną ofertą kulturalną i wypoczynkową.

Klaudia Rakoczy

Przeczytaj także

Excel prawdę ci powie, czyli jaki był dla nas rok 2022

Ile można zarobić na wynajmie wakacyjnej nieruchomości w Hiszpanii?

Bezpieczny i zyskowny wynajem nieruchomości w Hiszpanii w 2023 r. Oto co powinien wiedzieć inwestor

Regulacje prawne wynajmu nieruchomości w najpopularniejszych regionach Hiszpanii w 2023 roku

Kontakt Oferta