szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Title

Święta wielkanocne w Hiszpanii są bardzo ważnym wydarzeniem religijnym. Ale to nie tylko czas kultywowania obrzędów. To również okres wyjątkowych przeżyć kulturalnych, a różnorodność zwyczajów i tradycji związanych z tym świętem sprawia, że jest to fascynujące i unikalne doświadczenie dla turystów odwiedzających Półwysep Iberyjski.


Najważniejsze tradycje związane z Wielkanocą w Hiszpanii

Podczas Wielkanocy w Hiszpanii tradycje, obrzędy i zwyczaje, które w dużej mierze mają charakter religijny, ale także kulturowy i społeczny, wybijają się na pierwszy plan. 

Niedziela Palmowa

Celebrowanie Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Niedziela Palmowa. W Hiszpanii to uroczysty dzień, w którym ludzie tłumnie gromadzą się w kościołach, biorą udział w procesjach i święceniu gałązek oliwnych i laurowych oraz palm przygotowanych przez dzieci z liści palmowych. Najbardziej znana w Hiszpanii procesja w Niedzielę Palmową przechodzi przez Elche niedaleko Alicante na wybrzeżu Costa Blanca
W niektórych regionach wierni również odgrywają biblijne sceny, takie jak wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy.

Przemarsze drogi krzyżowej

Widowiskowymi wydarzeniami podczas Semana Santa poprzedzającego święta wielkanocne w Hiszpanii są przemarsze drogi krzyżowej. W wielu kościołach i katedrach organizowane są nabożeństwa, podczas których wierni idą ulicami miast i miasteczek, zatrzymując się przy stacjach drogi krzyżowej. Na Wielkanoc w Hiszpanii tradycją są także przedstawienia na świeżym powietrzu, uliczne spektakle, zwane Pasión de Cristo, czyli rekonstrukcje męki i śmierci Chrystusa. W niektórych miastach, np. w prowincji La Roja w San Vicente de la Sonsierra, mają one charakter bardzo dramatyczny, z elementami autookaleczania się przez pokutników oraz innych symbolizujących cierpienie Chrystusa rytuałów.

Procesje religijne

Najważniejsze miejsce w obchodach Wielkiego Tygodnia mają jednak procesje religijne organizowane przez liczne bractwa, podczas których wierni niosą wielkie platformy z figurami Jezusa Chrystusa i Matki Boskiej, zwanymi pasos lub tronos, przez odświętnie udekorowane kwiatami miasta i wsie. W czasie przygotowującym do Wielkanocy w Hiszpanii tradycją jest już, że procesje te są często huczne i widowiskowe, z piękną oprawą muzyczną i taneczną. W zależności od miasta i regionu przybierają jednak różny charakter, np. w Granadzie na trasie pochodów rozpalane są liczne ogniska, w Toledo procesje odbywają się w przejmującej ciszy, a w Saragossie rytm marszu wiernym wyznaczają głośne bębny.

Ciekawostka! 

Wyjątkowa procesja przechodzi ulicami miasteczka Verges. W Wielki Czwartek biorą w niej udział wierni przebrani za kościotrupy, które w kulminacyjnym momencie odgrywają taniec śmierci. Ma to symbolizować przemijanie i nieuchronność śmierci każdego z nas.

Bractwa (Cofradías) i ich rola podczas procesji Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii (Semana Santa) 

Integralną częścią wpływającą na kulturę wokół świąt wielkanocnych w Hiszpanii są bractwa. Cofradías to grupy religijne i organizacje, które skupiają wiernych i zajmują się organizacją tradycyjnych procesji podczas Wielkanocy. Są one zwykle powiązane z danym kościołem lub katedrą, a ich członkowie to zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W trakcie procesji religijnych członkowie Cofradías niosą rzeźby przedstawiające sceny z życia Jezusa, a także krzyże i inne symbole religijne

Warto wiedzieć!

Poszczególne bractwa wyróżniają się tym, że mają swoje własne charakterystyczne stroje, zwykle składające się z tunik w różnych kolorach i stożkowych nakryć głowy z otworami na oczy, które noszą podczas procesji.

Wielkanoc w Hiszpanii - na zdjęciu znajduje się jedno z bractw

Cofradías są zwykle bardzo ważne dla lokalnych społeczności. Ich członkowie przez cały rok pracują nad organizacją procesji. Do ich głównych zadań należy m.in. tworzenie ruchomych ołtarzy – takie wielkanocne trony w Hiszpanii mają długą i bogatą historię, sięgającą aż średniowiecza. W ciągu wieków ewoluowały i zaczęły coraz bardziej przypominać rzeźby, a ich dekoracje stały się coraz bardziej rozbudowane i skomplikowane. Na tronach przedstawiano sceny z życia Jezusa, Matki Boskiej oraz świętych, a ich ozdoby były wykonywane z metalu, drewna, tkanin, a nawet z drogocennych kamieni. Obecnie są jednym z najważniejszych elementów procesji religijnych w Hiszpanii. To często ogromne, imponujące konstrukcje zdobione tysiącami kwiatów, światłami, kryształami, a niektóre mają nawet ruchome elementy, takie jak skrzydła aniołów.

Jakie potrawy je się w Hiszpanii podczas Świąt Wielkanocnych?

Równie istotną podczas Wielkanocy w Hiszpanii tradycją jest celebrowanie tego wyjątkowego czasu jedzeniem. Zarówno Wielki Tydzień, jak i niedziela świąteczna mają swoje nieodłączne potrawy, które goszczą na stołach podczas spotkań z przyjaciółmi i rodzinnych obiadów. To prawdziwy festiwal smaków i aromatów. 

Wśród tradycyjnych dań, które przyrządza się w czasie wielkanocnym w Hiszpanii są:

  • Torrijas – popularny w całej Hiszpanii rodzaj wielkanocnego deseru, który przypomina tosty francuskie. To chleb moczony w mleku lub winie, a następnie smażony oraz posypany cukrem i cynamonem. 
  • Buñuelos – malutkie pączki nadziewane dużą ilością kremu waniliowego.
  • Pestiños – kruche ciastka nasycone aromatem białego wina.
  • La Mona de Pascua – być może najsłynniejsze hiszpańskie danie wielkanocne – tradycyjne, biszkoptowe ciasto, okrągłe lub w kształcie pączka, zwieńczone gotowanymi lub czekoladowymi jajkami oraz kolorowymi dekoracjami, figurkami z marcepanu, cukierkami i innymi słodkościami. Szczególnie popularne w Katalonii, Walencji i Murcji.
  • Potaje de garbanzos – rodzaj zupy, która jest przyrządzana z ciecierzycy, ryżu, ziemniaków, szpinaku i innych warzyw, bardzo popularnej w Andaluzji.
  • Bacalao – danie z dorsza, które jest jednym z tradycyjnych dań na Wielkanoc w Hiszpanii. Dorsz jest przygotowywany na wiele sposobów, np. smażony, gotowany lub pieczony, i podawany z różnymi dodatkami, takimi jak ziemniaki, cebula, oliwki lub papryka.
  • Hornazo – pieczeń, która jest wypełniona mięsem, jajkami, kiełbasą i warzywami. 

Hiszpańska potrawa wielkanocna - La Mona de Pascua

Ciekawostki związane z obchodzeniem Wielkanocy w Hiszpanii

Turystów w Polski może dziwić, że Wielkanoc w Hiszpanii nie opiera na takich symbolach jak w Polsce. Nie znajdziemy tam zajączków, kolorowych pisanek czy cukrowych baranków. W kościołach nie odbywa się święcenie pokarmów, a w świąteczny poniedziałek nie ma tradycji śmigusa-dyngusa. Zamiast tego Hiszpanie koncentrują się na duchowym przeżywaniu misteriów religijnych – sprzyja temu m.in. fakt, że Wielki Czwartek i Wielki Piątek to w Hiszpanii dni wolne od pracy i szkoły.

Ciekawostką jest, że najbardziej widowiskowe spektakle uliczne odbywają się w Andaluzji. W Sewilli i Maladze są największe i najbardziej znane na świecie procesje religijne. W ciągu Semana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia, ulicami Sewilli, zarówno w dzień, jak i w nocy, przechodzi nawet 300 procesji, w których uczestniczy około 60 bractw. Podczas procesji w Maladze często rzuca się kwiatami z balkonów na przechodzących pokutników. Jest to uważane za wyraz hołdu dla ich oddania i pobożności.

Poznaj naszą ofertę nieruchomości na wynajem

Wyjątkowy penthouse w osiedlu w pierwszej linii plaży Mi Capricho,…

Wyjątkowy penthouse w osiedlu w pierwszej linii plaży Mi Capricho,…


97 m2
2
2

€ 1 700

Mijas Costa

Elegancki penthouse w Aloha Park, Nueva Andalucia

Elegancki penthouse w Aloha Park, Nueva Andalucia


188 m2
2
2

€ 5 000

Nueva Andalucia

Przytulny domek szeregowy w La Cala de Mijas, 20 m…

Przytulny domek szeregowy w La Cala de Mijas, 20 m…


158 m2
3
2

€ 700

Mijas Costa

2 SYPIALNIOWE MIESZKANIE Z PIĘKNYMI WIDOKAMI NA OGRÓD, BASEN I…

2 SYPIALNIOWE MIESZKANIE Z PIĘKNYMI WIDOKAMI NA OGRÓD, BASEN I…


84 m2
2
2

€ 1 400

Mijas Costa

2 SYPIALNIOWE MIESZKANIE Z PIĘKNYMI WIDOKAMI NA OGRÓD, BASEN I…

2 SYPIALNIOWE MIESZKANIE Z PIĘKNYMI WIDOKAMI NA OGRÓD, BASEN I…


91 m2
2
2

€ 1 700

Mijas Costa

Finca Vista - nowoczesny 6 sypialniowy dom z panoramicznym widokiem…

Finca Vista - nowoczesny 6 sypialniowy dom z panoramicznym widokiem…


300 m2
6
5

€ 6 000

Marbella

Piękne mieszkanie 2 sypialniowe w Mi Capricho, Calahonda, Mijas Costa

Piękne mieszkanie 2 sypialniowe w Mi Capricho, Calahonda, Mijas Costa


83 m2
2
2

€ 1 500

Mijas Costa

Apartament z przepięknym widokiem na wybrzeże w La Cala de…

Apartament z przepięknym widokiem na wybrzeże w La Cala de…


104 m2
2
2

€ 800

Mijas Costa

Chcesz spędzić Wielkanoc w Hiszpanii? W Andaluzji są najbardziej widowiskowe procesje

Jeśli planujesz święta wielkanocne w Hiszpanii, warto za cel podróży wziąć sobie Andaluzję. Wielkanoc jest tutaj obchodzona bardzo uroczyście, emocjonalnie i z dużą intensywnością. Wiele kościołów, udekorowanych specjalnie na tę okazję, organizuje tzw. „gorzkie żale”, czyli specjalne nabożeństwa, podczas których recytuje się teksty o męce Chrystusa. Jest to okazja do refleksji i modlitwy.

W Andaluzji procesje wielkanocne należą do najbardziej spektakularnych wydarzeń religijnych nie tylko w Hiszpanii, ale i na świecie. Nic dziwnego, że co roku przyciągają tysiące turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć te wyjątkowe i piękne uroczystości. Pochody odbywają się przy dźwiękach tamborów – bębnów, które wystukują rytm i nadają im tempo. 

Jedne z najbardziej wyszukanych procesji w czasie Wielkiego Tygodnia odbywają się w Sewilli

Odbywają się codziennie, a ulice miasta są wypełnione tysiącami ludzi, którzy przychodzą zobaczyć przepiękne figury religijne i udekorowane ulice. Tradycja procesji sięga czasów kontrreformacji, a nawet wcześniejszych. Ich ważnym elementem są pasos, czyli realistycznie malowane drewniane rzeźby przedstawiające poszczególne sceny wydarzeń rozgrywających się między wjazdem Jezusa do Jerozolimy a jego ukrzyżowaniem oraz wizerunki Matki Boskiej. Niektóre z nich to artystyczne arcydzieła. W przeszłości do przewożenia pasos zatrudniano robotników portowych. Od 1973 roku zadanie to przejmują powszechnie członkowie bractw, którzy organizują każdą procesję.

W Maladze procesje są pełne radości, hałasu i wiwatów

W Maladze Wielkanoc jest obchodzona równie uroczyście jak w Sewilli. Na ulicach miasta pojawiają się przepiękne figury religijne, a procesje przyciągają tłumy turystów i mieszkańców. Wielki Tydzień w Maladze różni się jednak od tego obchodzonego w innych andaluzyjskich czy hiszpańskich miastach, a ci, którzy przyjadą do Malagi po raz pierwszy, będą zaskoczeni, ponieważ tutaj Tygodnia Męki Pańskiej nie przeżywa się, medytując w ciszy. Procesje są pełne radości, hałasu, wiwatów, a pojawiającym się na trasie przemarszu figurom towarzyszą oklaski. Na trasie odbywają się również defilady wojskowe grające marsze procesyjne lub śpiewające swoje hymny. 

Ciekawostka!

Rzeźby w Maladze to wyjątkowy temat. Niektóre platformy są tak ogromne, że muszą być umieszczone poza kościołami. To często chodzące kaplice o wadze ponad 5000 kilogramów, niesione przez dziesiątki tragarzy. 

Na Wielkanoc Hiszpania pokazuje swoje odmienne oblicze. Warto odwiedzić ją w tym czasie, by przekonać się, jak bardzo świętowanie na Półwyspie Iberyjskim może różnić się od obchodzenia świąt wielkanocnych w Polsce i jak bardzo intensywne i emocjonalne są to doświadczenia.
 

Przeczytaj także

Co warto, a co trzeba zobaczyć w Andaluzji – subiektywny przewodnik po jednym z najpiękniejszych regionów Europy

Atrakcje Malagi – nasz przewodnik po stolicy Costa del Sol

Ronda – miasto w chmurach. Poznaj perłę Andaluzji

8 powodów, by zakochać się w Costa del Sol

Kontakt Oferta