szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Jak wygląda rynek nieruchomości na wynajem w Hiszpanii?

Title

Rynek wynajmów nieruchomości w Hiszpanii jest w pełnym rozkwicie. Odnotowuje wzrosty systematycznie od ponad 5 lat, chociaż poziomy wzrostu różnią się znacznie w zależności od tego w której części Hiszpanii znajduje się nieruchomość.


Na wybrzeżu Costa del Sol wzrost cen najmu w drugim kwartale wyniósł prawie 16%. Warto jednak przy tym zauważyć, że ceny są nadal znacznie poniżej poziomów odnotowanych w pełnym boomie, co jest dobrą wiadomością dla potencjalnych inwestorów.

Kto wynajmuje nieruchomości?

Wielu obcokrajowców zainwestowało w ostatnich latach w zakup nieruchomości w Hiszpanii. Dodatkowo szacuje się, że około 20% Hiszpanów posiada drugi dom. W obydwu przypadkach w przeważającej części są to domy wakacyjne i wykorzystywane tylko kilka tygodni w ciągu roku. Wydatki generowane przez te nieruchomości (czynsz, podatek od nieruchomości, media itp) mogą być nadmiernym obciążeniem dla ich właścicieli. Dlatego wielu właścicieli szuka alternatywnego planu na to, by zarobić lub chociażby pokryć koszty bieżące związane z posiadaniem drugiej nieruchomości – wynajmując ją.

Jakie są opcje wynajmu?

Istnieje kilka opcji dotyczących wynajmu nieruchomości w Hiszpanii. W zależności od potrzeb właściciela i charakterystyki nieruchomości można ją wynająć na trzy sposoby:

  1. Krótkoterminowo (na dni lub tygodnie).
  2. Tymczasowo (na kilka miesięcy).
  3. Tradycyjnie (długoterminowo).

Każda z wyżej wymienionych opcji ma swoje wady i zalety. Najważniejsze jest jednak to, żeby wynajem był jak najbardziej dopasowany zarówno do nieruchomości, jak i potrzeb jej właściciela.

Wynajem turystyczny nieruchomości

Ta opcja jest najlepsza dla tych właścicieli, którzy posiadają nieruchomość w najpopularniejszych miejscach turystycznych (wybrzeże, duże miasta, wyspy) i nie planują w niej przebywać w okresie pomiędzy majem a październikiem. Wynajmy turystyczne w kilka tygodni mogą pokryć bieżące wydatki związane z posiadaniem nieruchomości plus dodatkowo zapewnić właścicielowi pieniądze, które może wykorzystać np. na opłatę swoich wakacji. Wynajęcie nieruchomości w tej formie wymaga posiadania licencji turystycznej zatwierdzonej przez wspólnotę autonomiczną, a nieruchomość musi spełniać kilka wymogów, np.:

  • udogodnienia typu klimatyzacja, wi-fi,
  • informacje turystyczne o okolicy,
  • zezwolenie od wspólnoty właścicieli.

Właściciel może odliczyć od dochodu część kosztów stałych nieruchomości (proporcjonalnie do dni, w których nieruchomość była wynajęta). Przy tej opcji konieczne będzie posiadanie możliwości przyjmowania i stałego obsługiwania klientów, ich rejestracji na policji, zarządzania sprzątaniem domu oraz aktywnej obecności na niektórych platformach internetowych. Dlatego wybierająć tę opcję najlepiej skontaktować się z nami – oferujemy pełną obsługę w tym zakresie.

Tymczasowy wynajem (kilka tygodni lub miesięcy)

Jest to sposób na osiągnięcie dodatkowego dochodu i dalsze korzystanie z mieszkania latem. Korzyść ekonomiczna jest większa niż w przypadku wynajmu długoterminowego (aczkolwiek nie tak pewna). Wynajmy tymczasowe kierowane są głównie do przyjeżdżających z północy Europy emerytów lub turystów, którzy podróżują poza sezonem na okres kilkunastu tygodni i są skłonni zapłacić znaczny czynsz za dom lub mieszkanie na hiszpańskim wybrzeżu w miesiącach jesienno-zimowych. Wynajem temu samemu najemcy na okres dłuższy niż dwa miesiące zwalnia właściciela z obowiązku posiadania licencji turystycznej.

"Warte rozważenia: ciekawą opcją i właściwie jedną z najbardziej rentownych dla właścicieli jest połączenie opcji numer 1 i 2. Przy odpowiednim zarządzaniu nie tylko udaje się zarobić, ale też wygospodarować kilkanaście dni dla własnego użytku. Opcje 1 i 2 wybierają głównie właściciele z zagranicy lub Hiszpanie, którzy posiadają więcej niż jedną nieruchomość w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji. Polecam również nasz tekst odnośnie tego jak w Dream Property zajmujemy się wynajmem nieruchomości wakacyjnych" (Klaudia Rakoczy)

Tradycyjny wynajem

Wynajem tradycyjny (od roku do kilku lat) jest formą zapewniającą największe bezpieczeństwo i stabilność właścicielowi. Chociaż przychody generowane przez ten wynajem - mimo że również wzrosły w ostatnich latach - są znacznie niższe od tych generowanych w dwóch wcześniejszych opcjach. Część kosztów przechodzi na wynajmującego (media), a właściciel może również odliczyć część pozostałych kosztów utrzymania przy rozliczeniu swojego podatku dochodowego. Główną wadą tego typu wynajmu jest absolutny brak możliwości korzystania z niej przez właściciela.

Dopasuj opcję do swoich potrzeb

Każda z trzech wyżej wymienionych opcji obejmuje bardzo różne potrzeby rynku i właściciela. Każdy właściciel oprócz swoich preferencji powinien wziąć pod uwagę położenie geograficzne nieruchomości i regulacje prawne regionu, w której ta nieruchomość się znajduje. Nasz Team chętnie pomoże Ci w dokładnym poznaniu i prawidłowym wyborze najlepszej dla Ciebie opcji.

Przeczytaj także

3 inwestycje na Costa del Sol, w których ceny mieszkań zaczynają się poniżej 300.000 EUR

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Hiszpanii w 2024? Sprawdzamy

Co warto, a co trzeba zobaczyć w Andaluzji – subiektywny przewodnik po jednym z najpiękniejszych regionów Europy

Regulacje prawne wynajmu nieruchomości w najpopularniejszych regionach Hiszpanii w 2024 roku

Kontakt Oferta