szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii - sposób na nadchodzące kontrowersyjne zmiany w polskim prawie podatkowym

Title

Jednolity podatek dochodowy, który polski rząd planuje wprowadzić w 2018 roku, budzi wiele kontrowersji. Już dziś polscy przedsiębiorcy szukają nowych kierunków i miejsc dla rozwoju swojej działalności. Hiszpania, która uporała się z niedawnym kryzysem, może okazać się w perspektywie kilku lat nowym polskim El Dorado.


Po niedawnym kryzysie na rynku nieruchomości w Hiszpanii nie ma śladu, deweloperzy ruszyli do pracy, wyrastają zatem jak przysłowiowe grzyby po deszczu osiedla mieszkaniowe i willowe. Nowoczesne, o ciekawej architekturze i pięknych widokach. I rozsądnych cenach – co potwierdzają wyniki sprzedaży mieszkań „off plan“. Często zanim budowniczy wbiją w ziemię pierwszą łopatę, cały budynek jest już wyprzedany. Nie bez znaczenia jest tu również widoczny wzrost zaufania banków do tego rynku: nie tylko kredytują deweloperów, ale udzielają też kredytów osobom prywatnym na zakup nieruchomości w Hiszpanii na korzystnych warunkach (sprzyja im negatywny i ciągle spadający Euribor, który jest wskaźnikiem powszechnie stosowanym przez tutejsze banki). Do kredytów mają dostęp również cudzoziemcy, którzy mają w planie inwestycje w Hiszpanii.

Jak wiemy, w 2018 roku ma w Polsce dojść do rewolucji podatkowej. Rząd zamierza wprowadzić jednolity podatek łączący PIT oraz składki na ZUS i NFZ. Nowy podatek prawdopodobnie najmocniej uderzy w przedsiębiorców i samozatrudnionych, którzy zapłacą 40% od całości dochodu podatkowego. Dla wielu będzie to oznaczało podwojenie obciążeń podatkowych, ponieważ według zapowiedzi ministra Kowalczyka, liniowa stawka 19% dla osób prowadzących działalność gospodarczą ma zostać zlikwidowana. (źródło: Bankier.pl) Nikt tak naprawdę jeszcze nie wie, kiedy i w jakiej formie te zmiany zostaną wprowadzone. Ostatnio nasza rzeczywistość tak szybko się zmienia, że bardzo trudno jest przewidzieć cokolwiek.

Czeskie urzędy zajmujące się rejestracją działalności gospodarczej zostały ostatnio zasypane zapytaniami od polskich przedsiębiorców o zasady zakładania działalności w ich kraju. Wyspy Brytyjskie natomiast od lat są miejscem, gdzie przenoszą się polskie firmy, bo tam wszystko wydaje się dużo prostsze (pytanie, czy będzie takie również po Brexit).

Stosunkowo proste jest założenie działalności gospodarczej również w Hiszpanii. Podatki są tu od kilku lat niezmienne, najniższy próg dla osób fizycznych to 19%, dla firm 25%, a stawka VAT wynosi 21%. Zakładający działalność gospodarczą dostają znaczącą zniżkę na opłatę Seguridad Social (tutejszy ZUS). Założenie działalności trwa chwilę, a rejestracji w tutejszym urzędzie skarbowym i ZUS-ie można dokonać online. Dodatkowo Hiszpanie wymyślili sobie bardzo przydatną instytucję tzw. „gestora“ czyli dosłownie „załatwiacza (spraw różnorakich)“. Warto skorzystać z rad dobrego gestora, może zaoszczędzić Państwu sporo czasu, bo dogada się z urzędnikami ich własnym językiem. My z kolei pomożemy Państwu dogadać się z gestorem :-)

Przeniesienie działalności do Hiszpanii wiąże się oczywiście z wizytą w słonecznej Andaluzji, co o tej porze roku kiedy w północnej Europie leje i wieje, jest szczególnie przyjemne. Tutejszych 320 dni słonecznych w roku to pewnego rodzaju bonus dla odważnych. Dodatkowym bonusem są interesujące możliwości inwestycyjne, które oferuje hiszpański rynek nieruchomości

Jak zarobić na nieruchomości w Hiszpanii? 

Jeśli ten temat Państwa interesuje, zapraszamy do nas po więcej informacji.

Przeczytaj także

Mity związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w roku 2024

Dwie oferty apartamentów na Costa del Sol idealnych do zamieszkania na stałe

Nieruchomości z rynku pierwotnego w Hiszpanii - hit czy kit?

3 inwestycje deweloperskie w oazie spokoju na Costa del Sol - Casares

Kontakt Oferta