szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Jaki był 2018 rok na rynku nieruchomości w Hiszpanii, a jaki będzie 2019?

Title

Hiszpański sektor nieruchomości w pierwszych 11 miesiącach 2018 r. odnotował znaczny postęp na wielu frontach. Obecnie łączny średni wzrost wartości nieruchomości w Hiszpanii w roku 2018 wynosi 5,2%, a według prognoz Tinsy, za rok o tej porze za zakup swojej wymarzonej nieruchomości będziesz musiał zapłacić średnio około 5% do 7% więcej.


Ceny nieruchomości w Hiszpanii wzrastają w listopadzie o średnio 5,6%

Niedawno opublikowany comiesięczny raport Tinsa dot. wzrostu wartości nieruchomości za listopad ukazuje bardzo podobną tendencję jak w innych miesiącach tego roku - wzrost cen w listopadzie wyniósł 5,6% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.
Jak zwykle występują rozbieżności między poszczególnymi kategoriami, począwszy od wzrostu o 0,1% w "innych obszarach" (nie stolicach i obszarach niemetropolitalnych, znajdujących się w kontynentalnej części Hiszpanii), aż do gwałtownego wzrostu wartości o 9,4% w stolicach regionalnych i dużych miastach. Madryt, Barcelona, Walencja i Málaga znajdują się w tym ostatnim przedziale i – jako cztery z największych miast Hiszpanii – są ośrodkami miejskimi, w których ceny nieruchomości rosną najbardziej.

Wybrzeże Morza Śródziemnego odnotowuje wzrost cen nieruchomości o 7,8%

Obszary przyległe do prowincji Málaga znajdują się w kategorii, która zanotowała drugi najwyższy wynik w listopadowym raporcie Tinsa, o nazwie "Wybrzeże Morza Śródziemnego". Ceny nieruchomości w tej kategorii wzrosły średnio o 7,8% i w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu ogólnej wartości średniej z listopada w Hiszpanii. Costa del Sol cieszy się niezmiennym powodzeniem wśród inwestorów chcących ulokować swoje pieniądze w nieruchomościach.

Średnia wartość nieruchomości w 2018 roku

Hiszpański sektor nieruchomości w pierwszych 11 miesiącach 2018 r. odnotował znaczny postęp na wielu frontach: tworzenia miejsc pracy, popytu na nieruchomości, ogólnej liczby transakcji, wartości nieruchomości i przyznawania kredytów hipotecznych.
Wzrósł również poziom inwestycji zagranicznych w nieruchomości w Hiszpanii – zarówno mieszkalne, jak i komercyjne, a całkowity zainwestowany kapitał w tym roku powinien być najwyższy od 10 lat. W tej chwili łączny średni wzrost wartości nieruchomości w Hiszpanii w roku 2018 wynosi 5,2% (na wyniki z grudnia 2018 będziemy musieli jeszcze poczekać).

Prognoza wzrostu wartości nieruchomości w roku 2019 na poziomie 5 – 7%

Jaki będzie 2019 rok na rynku nieruchomości w Hiszpanii? Analiza Tinsa z początku grudnia podkreśla konsolidację cen w przyszłym roku, wzrosty mogą być podobne lub nieco niższe niż w 2018. Ponieważ w tym roku odnotowano imponujące wyniki rok do roku, słowa "zrównoważony rozwój" i "konsolidacja" są optymistyczne dla potencjalnych nabywców. 
Drugą dobrą wiadomością dla inwestorów jest aktualna rozbieżność między wartością nieruchomości, a wzrostem czynszów najmu. Podczas gdy ceny nieruchomości w 2018 roku rosły stabilnie, rynek wynajmu wzrósł skokowo. Wzrost cen najmu w drugim kwartale wyniósł prawie 16%. To jest dobra wiadomość dla tych, którzy chcą wynająć swoją nieruchomość na Costa del Sol w czasie swojej nieobecności. 

Kupić nieruchomość w Hiszpanii czy może wynająć?

Od naszych Klientów często słyszymy pytanie: chcę przenieść się do Hiszpanii, co jest dla mnie bardziej opłacalne - wynajem czy kupno nieruchomości?  W tej chwili zakup jest bardziej opłacalny. Miesięczne zobowiązania z tytułu czynszów są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do zarobków, a banki są teraz zdecydowanie bardziej skłonne do przydzielania kredytów hipotecznych, oferując nadal dość atrakcyjne warunki. Ożywienie hiszpańskiej gospodarki jest już tendencją stałą: 2,6% wzrostu w 2018 roku, a na 2019 przewiduje się wzrost o kolejnych 2,2%. Ważną informacją jest również ta, że według prognoz Tinsy za rok o tej porze za zakup nieruchomości zapłacisz średnio około 5% do 7% więcej. Dlatego decyzję o zakupie wymarzonej nieruchomości w Hiszpanii warto podjąć jak najszybciej. 

 

Klaudia Rakoczy

Przeczytaj także

Mity związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w roku 2024

Dwie oferty apartamentów na Costa del Sol idealnych do zamieszkania na stałe

Nieruchomości z rynku pierwotnego w Hiszpanii - hit czy kit?

3 inwestycje deweloperskie w oazie spokoju na Costa del Sol - Casares

Kontakt Oferta