szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Kontakt Oferta
Strona główna

you can live
where the others
only dream about…

+34 699 15 88 77 +34 673 73 42 11
17/12/2018

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii

Swieta Bozego Narodzenia w Hiszpanii
Chociaż może to być trudne do uwierzenia, Boże Narodzenie odczuwa się tutaj już od połowy listopada, kiedy to zaczynają się wszechobecne przygotowania do świąt. Ulice, ronda, sklepy i centra handlowe powoli przyozdabiają się w bożonarodzeniowe motywy, a w domach zaczynają się przygotowania i poszukiwania coraz to nowszych postaci do Szopki Betlejemskiej.

Najbardziej popularną postacią szopki jest słynny "el caganer" - nie pytajcie mnie dlaczego, bo każda z poznanych mi wersji różniła się od tej wcześniejszej. Faktem jednak jest, że w żadnej szopce tej postaci nie może zabraknąć. To właśnie Szopka Betlejemska jest w Hiszpanii dużo bardziej popularna niż choinka, aczkolwiek z roku na rok i ona coraz częściej gości w hiszpańskich domach. Zaczyna się też już okres "ubierania czegoś więcej niż tylko sweterka", co jest dla nas znakiem, że zima i Boże Narodzenie są tuż za rogiem.

Loteria Świąteczna

Dzień 22. grudnia jest bez wątpienia jednym z najważniejszych w całym tym okresie. Jest to dzień, w którym odbywa się losowanie słynnej hiszpańskiej loterii świątecznej "El Gordo". Ulice zamierają, a w tle (absolutnie w każdym miejscu) od samego rana słychać niezwykle charakterystyczne "śpiewanie" numerów. Jestem święcie przekonana, że w całej Hiszpanii nie istnieje Hiszpan, który nie kupił choćby jednego losu loterii świątecznej. Można powiedzieć, że 22. grudnia to początek oficjalnego świętowania.

Kolacja Wigilijna i Boże Narodzenie w Hiszpanii

Tradycja Wigilii jest w Hiszpanii znana i podobnie jak w Polsce obchodzona jest rodzinnie, podczas uroczystej kolacji, ale nie tylko. Po kolacji i spotkaniu rodzinnym świętuje się również na zewnątrz, ze znajomymi. 

Hiszpańskie menu wigilijne jest bardzo urozmaicone, najczęściej są to owoce morza lub drób (np. indyk), choć każdy z regionów ma jakąś typową dla siebie potrawę. Na stole nie może oczywiście zabraknąć świeżo krojonej hiszpańskiej szynki "jamón" oraz dopiero co przyniesionych z sadu mandarynek (które uwielbiam i jem tonami :) ). Desery składają się zazwyczaj z przepysznego "turrón" i marcepanu, popularne są też desery pochodzenia arabskiego zrobione z migdałów i miodu. Kiedyś przygotowywano je w cukierniach każdego miasta, teraz można je kupić w sklepie gotowe.

O północy praktykujący katolicy idą na pasterkę (Misa del Gallo).

Dzień Bożego Narodzenia spędza się w gronie rodziny i przyjaciół, w tym dniu uroczystym posiłkiem jest obiad. W wielu miejscach tradycyjnie przygotowuje się na ten dzień pieczoną baraninę, w innych podobnie jak w Wigilię prym wiodą owoce morza, drób, hiszpańska szynka i mandarynki.

28. grudnia - Dia de los Inocentes

Nie wiem, czy wiecie, ale w Hiszpanii dzień 28. grudnia jest odpowiednikiem naszego Prima Aprilis. Oczywiście najlepszą zabawę mają dzieci, które w niektórych regionach, głównie w małych wioskach, odwiedzają domy rodziny i sąsiadów i w zamian za kolędę otrzymują słodycze.

Sylwester i Nowy Rok

Sylwester w Hiszpanii dzieli się na dwie części: pierwsza - uroczysta kolacja z rodziną, druga - świętowanie na zewnątrz. O godzinie 00:00, wraz z biciem zegara tradycja nakazuje zjedzenie 12 winogron, które mają zapewnić dobrobyt na kolejnych 12 miesięcy. Miejscowość, w której mieszkam ma jeszcze jedną niezwykłą tradycję, którą uwielbiam! Praktycznie wszyscy jej mieszkańcy w Sylwestra przebierają się i w strojach świętują ze znajomymi wejście w Nowy Rok. Często przygotowania strojów w grupach znajomych trwają kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy, a ja co roku - oczywiście również przebrana - zachwycam się ich pomysłowością.

Święto Trzech Króli 

Święto Trzech Króli obchodzone jest niezwykle hucznie. Dzień przed, 5 stycznia, organizowane są przepiękne parady i przedstawienia, podczas których rozrzucane są tony cukierków i słodyczy. Najbardziej wyczekują ich dzieci, bo to właśnie Trzej Królowie wraz z "deszczem" słodyczy przynoszą prezenty. W Algeciras dzieci podczas świąt zbierają puszki, po to aby móc przygotować tzw. Arrastre, czyli nic innego jak puszki na sznurku, które ciągną za sobą po ulicach 5. stycznia rano, upewniając się, że Trzej Królowie nie ominą ich domu tej nocy i zostawią prezenty.  

Ciasto Roscón de Reyes

6. stycznia je się ciasto zwane "Roscón de Reyes", w środku którego ukryte są dwa przedmioty - ziarno fasoli oraz postać jednego z Trzech Króli. Osoba, która trafi na postać jednego z Trzech Króli nie tylko będzie miała szczęście w danym roku, ale dodatkowo zostanie ukoronowana dołączoną do ciasta papierową koroną. Osoba, która natrafi na fasolę, nie tylko będzie musiała walczyć z pechem w Nowym Roku, ale także zaopatrzyć rodzinę w "Roscón de Reyes" w przyszłym. Muszę się tutaj pochwalić, że od trzech lat nieprzerwanie noszę koronę, ciekawe czy i w tym roku mi się poszczęści... :D

Święta w Hiszpanii są niezwykle radosnym okresem. Przepięknie udekorowane, skąpane w słońcu ulice pełne są ludzi, gwaru, śmiechu. Chociaż trochę inne niż te nasze, w swej inności są równie piękne, pełne tradycji i bez wątpienia godne polecenia :)

Klaudia Rakoczy