szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Kontakt Oferta
Strona główna

you can live
where the others
only dream about…

07/09/2018

Zakup nieruchomości w Hiszpanii - 10 najczęściej popełnianych błędów

Każdy zakup nieruchomości jest bardzo istotną decyzją i nie ma większego znaczenia w jakim wieku jest kupujący, co go skłoniło do tej decyzji i jak będzie chciał korzystać z zakupionej nieruchomości.


Każdy zakup nieruchomości jest bardzo istotną decyzją i nie ma większego znaczenia w jakim wieku jest kupujący, co go skłoniło do tej decyzji i jak będzie chciał korzystać z zakupionej nieruchomości.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że zakup nieruchomości w Hiszpanii (lub w jakimkolwiek innym kraju) i wydanie setek tysięcy złotych to bardzo poważna decyzja, dlatego należy się do tego odpowiednio przygotować.

Biorąc pod uwagę to, że przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii transakcja odbywa się poza rodzimym rynkiem osoby kupującej, błędy popełniane przez kupujących w własnym kraju tutaj na Costa del Sol mogą się nie tylko powtórzyć, ale i pomnożyć.  

Zapraszamy do lektury poniższego wpisu, mając nadzieję, że pomoże on Państwu w przygotowaniu się do transakcji na wybrzeżu Costa del Sol i zaoszczędzi niepotrzebnych stresów.

Zakup nieruchomości w Hiszpanii - najczęstsze błędy

Oto zebrana przez nas lista 10 klasycznych błędów popełnianych przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii, a konkretniej na Costa del Sol:

  1. Niedoszacowanie budżetu i brak ram czasowych. Musisz wiedzieć dokładnie, ile pieniędzy chcesz i możesz wydać na nieruchomość, jakie będą Twoje źródła finansowania oraz kiedy chciałbyś dokonać zamknięcia transakcji.

  2. Brak wiedzy o kosztach około transakcyjnych – do ceny nieruchomości należy doliczyć około 10-15% na opłacenie podatku (ITP lub VAT), opieki prawnej, notariusza, rejestrację nieruchomości czy prowizje związane z udzieleniem kredytu.

  3. Przeznaczenie całości swoich oszczędności na zakup nieruchomości, bez pozostawienia środków na jej umeblowanie czy też inne nieprzewidziane wydatki.

  4. Ignorowanie informacji na temat kosztów wiążących się z posiadaniem nieruchomości na własność na Costa del Sol, takich jak m.in.: podatku od nieruchomości (IBI), podatku od wywozu śmieci (impuesto de basura), opłaty do wspólnoty (comunidad), opłaty za prąd, wodę, TV, internet, wynagrodzenia ogrodnika czy pani sprzątającej (w przypadku zakupu domu), ubezpieczenie itp.

  5. Brak znajomości okolicy i / lub osiedla. Zdarzają się klienci kierujący się w wyborze lokalizacji tylko i wyłącznie opiniami innych osób – tu często słyszymy argument: „nasi znajomi mają mieszkanie na tym osiedlu, więc my też chcemy”. Zawsze w takich sytuacjach mówimy, że warto poświęcić czas i pojawić się na Costa del Sol w celu „turystyczno-krajoznawczym“, czyli po to, żeby spokojnie zapoznać się z okolicą i wybrać swoje ulubione miejsce (pamiętając, że ono niekoniecznie musi być dokładnie tym samym, które urzekło znajomych). Porady przyjaciół są niezwykle cenne, ale każdy z nas jest inny, więc nie one powinny stanowić o naszych wyborach.

  6. Przekonanie, że ceny nieruchomości w Hiszpanii nadal są „kryzysowo” niskie i na każdym kroku można znaleźć „super okazję“. Ceny na rynku nieruchomości w Hiszpanii od ponad 4 lat systematycznie rosną wraz z poprawą sytuacji gospodarczej i chociaż prawdą jest, że są one jeszcze w znacznym stopniu poniżej poziomu cen nieruchomości sprzed kryzysu, „super okazje“ mają do siebie to, że szybko znikają, więc przez ostatnich kilka lat zostały w większości wyprzedane.

  7. Przekonanie, że wszystko można zrobić samemu, nie konsultując się ze specjalistą. Skorzystanie z usług dobrej agencji pośredniczącej w obrocie nieruchomościami oraz adwokata jest niezwykle ważne. Ci ludzie mieszkając na Costa del Sol znają realia, mechanizmy rządzące rynkiem i procedury. Mają wieloletnie doświadczenie, znają język i hiszpańskie prawo. Wytrawni inwestorzy nie podchodzą bez takiej „obstawy” do żadnej transakcji. Twierdzą, że honorarium dobrego prawnika i agenta to ich najlepsza inwestycja. Pozorna oszczędność na początku transakcji może w efekcie przysporzyć obu stronom wielu problemów i dodatkowych wydatków po zakupie nieruchomości. Ważną informacją jest to, że na Costa del Sol praktycznie wszystkie transakcje międzynarodowe odbywają się za pośrednictwem agencji, biorą w nich udział często dwie agencje: kupującego i sprzedającego, które dzielą między sobą honorarium, a obowiązek jego zapłaty spoczywa na sprzedającym.

  8. Podpisywanie „w ciemno” umów kredytowych. Należy pamiętać o tym, że wiele banków udziela kredytów hipotecznych i warto udać się po oferty do kilku w nich w celu porównania warunków (lub skontaktować się z nami, zajmiemy się sprawą). Żelazna zasada mówi: z bankiem należy negocjować! Bez względu na to jakie warunki dostaniemy, zawsze można coś wywalczyć. W Hiszpanii w tej chwili banki udzielają kredytów obcokrajowcom na między 50% a 70% wartości wyceny nieruchomości.

  9. Wahania kursów walut – nie wolno o nich zapominać. Ta chwilowa „amnezja” może znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji, dlatego przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii zalecany jest kontakt ze specjalistą w tej dziedzinie (na życzenie możemy przekazać kontakty do odpowiednich firm zajmujących się tematem).

  10. „W Polsce odbywa się to inaczej”... powtarzanie tego zdania jak mantry nie tylko nie pomoże, ale może znacznie utrudnić cały proces zakupu nieruchomości. Najlepiej zatem poprosić, aby zaufany agent i prawnik zapoznali nas z realiami oraz procedurami rynkowymi i pozwolić im w sposób jak najbardziej bezstresowy przeprowadzić nas przez cały proces zakupu.

Nieruchomości w Hiszpanii - poradnik inwestora

Ten wpis nie ma Państwa wystraszyć. Chcemy tylko uświadomić ryzyka i pomóc je zneutralizować, żeby zakup wymarzonego domu w Hiszpanii był przyjemnością, a nie traumą. Więcej informacji na temat zakupu nieruchomości w Hiszpanii znajdą Państwo w naszym Poradniku Inwestora – dostępnym pod adresem /userfiles/why_us/poradnik-inwestora.pdf