szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Kontakt Oferta
Strona główna

you can live
where the others
only dream about…

07/09/2018

Dom w Hiszpanii na Costa del Sol – na co zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości

Zakup domu w Hiszpanii jest przede wszystkim dobrym pomysłem inwestycyjnym. Rynek nieruchomości po ostatnim głębokim kryzysie konsekwentnie się odbija. Nie osiągnął jeszcze poziomu cen z roku 2007, kiedy to z hukiem pękła nieruchomościowa bańka, ale ceny idą w górę i od dłuższego czasu ten wzrost jest stabilny.

Zakup domu w Hiszpanii jest przede wszystkim dobrym pomysłem inwestycyjnym. Rynek nieruchomości po ostatnim głębokim kryzysie konsekwentnie się odbija. Nie osiągnął jeszcze poziomu cen z roku 2007, kiedy to z hukiem pękła nieruchomościowa bańka, ale ceny idą w górę i od dłuższego czasu ten wzrost jest stabilny.

Dom w Hiszpanii na Costa del Sol - zalety

Dom na Costa del Sol w Hiszpanii to jednak nie tylko inwestycja, ale również przyjemność. To bardzo fajne uczucie mieć swój własny wakacyjny dom w takim miejscu jak Costa del Sol na przykład. W szary, deszczowy, listopadowy dzień w Polsce taka świadomość może nas uchronić od popadnięcia w depresję spowodowaną brakiem słońca i światła. Poza unikaniem listopadowej depresji i inwestycjami istnieje szereg innych oczywistych powodów, które kierują potencjalnych emigrantów lub urlopowiczów do Hiszpanii: ogromny wybór atrakcyjnych turystycznie miejscowości wzdłuż hiszpańskiego wybrzeża, piaszczyste plaże, fantastyczny klimat, przyjazny śródziemnomorski styl życia, wspaniałe lokalne wina – to tylko kilka z nich.

Jak zostać właścicielem domu w Hiszpanii?

Najprościej zacząć od kontaktu z nami. Od 2010 roku specjalizujemy się w sprzedaży hiszpańskich nieruchomości inwestorom z różnych stron świata. Pracujemy indywidualnie z każdym klientem przygotowując dla niego „szytą na miarę” ofertę i przeprowadzając go przez cały proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Ten proces nie jest specjalnie skomplikowany, ale nieumiejętnie zabierając się do rzeczy można narobić sobie kłopotów.

Pierwszym pytaniem, które Wam zadamy będzie: jaka ma być Wasza idealna nieruchomość? Żeby ułatwić Wam odpowiedź na nie, przygotowaliśmy listę pytań pomocniczych. Tę listę znajdziecie we wpisie „Jaka ma być Twoja idealna nieruchomość w Hiszpanii” tutaj: https://www.dreamproperty.pl/blog/36/jaka-ma-byc-twoja-idealna-nieruchomosci-w-hiszpanii

Załóżmy, że po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw uznaliście, że ma to być dom. Dom na Costa del Sol. Dom w Hiszpanii. Prawda, że to doskonale brzmi? 

Wybór domu - podstawowe pytania

Kolejny krok? Skok w internet. Portale i strony firm zajmujących się sprzedażą nieruchomości kuszą pięknymi, kolorowymi zdjęciami. Na wszystkich niebo i morze są błękitne, piasek jasnożółty, baseny turkusowe, palmy zielone… Domy też są. Mnóstwo i przeróżnych. Początkowa euforia ustępuje lekkiej panice. Co teraz? Jak wybrać z tej masy ten jeden jedyny dom w Hiszpanii?

Przede wszystkim lokalizacja. Jeśli kochasz golfa i chętnie spędzasz życie na polu golfowym, a plaża kojarzy Ci się tylko z tłumem, hałasem i nieznośnym gorącem – sytuacja jest jasna. Jeśli jest dokładnie odwrotnie – też. Jeżeli dobrze czujesz się daleko od ludzi i tłumów, poszukamy dla Ciebie typowej hiszpańskiej „finki”, czyli domu wiejskiego, rustykalnego, często z dużą działką i własnym gajem oliwkowym. Przeraża Cię taka wizja? OK, zatem wrócimy do cywilizacji i zaproponujemy Ci dom w centrum miasta.

Wielkość domu, czy liczba potrzebnych sypialni?

Teraz wielkość domu: w Hiszpanii zapytamy Cię najpierw o liczbę potrzebnych sypialni, a dopiero potem o metraż. Tutaj liczy się sypialnie, bo istnienie salonu jest rzeczą oczywistą. Czyli dom z trzema sypialniami będzie tak naprawdę domem czteropokojowym.

Kolejne ważne pytanie: styl. Czy Twój dom ma być tradycyjnie hiszpański, andaluzyjski? Z wewnętrznym patio i fontanną? A może wręcz odwrotnie, biały, o prostych liniach, bardzo nowoczesny? Chcesz mieć basen prywatny czy wystarczy Ci basen, o który zadba wspólnota? Duży, tropikalny, dziki ogród czy raczej eleganckie, krótko przystrzyżone trawniki i pojedyncze palmy? Gdzie będziesz czuł/a się lepiej?

Dom w Hiszpanii - koszty i finansowanie

Koniecznie weź pod uwagę koszty stałe utrzymania domu w Hiszpanii. Podatki, prąd, woda, internet, opłaty do wspólnoty (jeśli jest). Na Costa del Sol rośliny rosną w tempie przyprawiającym o zawrót głowy, więc bez ogrodnika się nie obejdzie. Miło jest również przyjechać do czystego domu, zatem trzeba pomyśleć o kimś, kto go posprząta. W obu przypadkach pomożemy Ci znaleźć odpowiednich, godnych zaufania ludzi.

Teraz kwestie finansowe i prawne: jak zamierzasz sfinansować swój zakup? Jeśli kredyt to jaki i gdzie? Hiszpańskie banki z założenia sfinansują zakup Twojego domu w 50%. Jeśli Twoje dokumenty finansowe będą dla nich wyjątkowo przekonujące, możesz liczyć na więcej, nawet 70% wartości nieruchomości. Tutaj również możesz liczyć na naszą pomoc, mamy sprawdzone kontakty w bankach i chętnie się nimi dzielimy.

Wybór domu - o czym należy bezwzględnie pamiętać

Bardzo ważna rzecz: nieruchomość, którą wybierzesz, musi być czysta jak łza pod względem prawnym i urbanistycznym. Jeśli będzie na niej hipoteka, nie ma problemu, jej spłata nastąpi w notariacie, zanim Ty podpiszesz akt notarialny zakupu. Jeśli natomiast sprawdzając dokumenty odkryjemy jakiś problem prawny lub urbanistyczny, to nasi adwokaci zdecydują, czy i na jakich warunkach transakcja będzie mogła się odbyć. Wszyscy jesteśmy tu po to, aby chronić Twoje interesy.

I tu uwaga dla wszystkich, którzy lubią okazje i mają skłonność do podejmowania impulsywnych decyzji: najdokładniej sprawdzamy właśnie „super okazje”. Niestety często poza niską ceną mają również bagaż różnego typu „haczyków” prawnych, więc jeśli ktoś chce Ci coś sprzedać bardzo szybko, bez „zbędnych formalności” i najchętniej za gotówkę, powinny Ci się zapalić wszystkie lampki alarmowe. Nieruchomości w Hiszpanii są wpisane do rejestru nieruchomości, można więc i zawsze należy sprawdzić, czy ktoś, kto sprzedaje dom, faktycznie jest jego właścicielem, albo przynajmniej go reprezentuje. Uwaga również na gotówkę: w Hiszpanii obrót większymi kwotami w gotówce jest zabroniony, w banku nie wypłaci się jednorazowo więcej niż 3.000 EUR, a próba wpłaty na własne nawet konto większej kwoty może spotkać się z odmową pracownika banku.

To podstawowe sprawy, na które zawsze zwracamy uwagę naszych Klientów, żeby mieć pewność, że dokonają właściwego wyboru i ich dom w Hiszpanii będzie tym wymarzonym.