Andaluzja poza szlakiem. Tego nie dowiesz się z przewodników turystycznych
Chociaż Andaluzja kojarzy się przede wszystkim ze słońcem, flamenco, corridą, tapas i białymi miasteczkami, na tym nie kończą się jej uroki. Południe Hiszpanii ma do zaoferowania znacznie więcej. Bogata historia, zróżnicowany teren i obfita roślinność Andaluzji sprawiają, że można tu znaleźć nieoczywiste miejsca, często z fantastycznymi widokami.
Co znajdziesz w artykule:
Andaluzja to jeden z 17 regionów autonomicznych Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię ponad 87 tys. km kw. i zamieszkuje ją blisko 8 milionów ludzi. Region obejmuje osiem prowincji: Málaga, Sewilla, Kordoba, Kadyks, Grenada, Almería i Jaén. Słynie z bogatej historii, architektury, kultury i kulinarnych specjałów. Chociaż Andaluzja ma wiele atrakcji turystycznych, to nie o wszystkich przeczytamy w przewodnikach turystycznych. Przedstawiamy Wam dzisiaj kilka sekretów Andaluzji.
Setenil de las Bodegas – miasto wbudowane w skały
Setenil de las Bodegas to jedno z białych miasteczek Andaluzji. Położone jest w prowincji Kadyks, 18 kilometrów od Rondy, w skalistym kanionie rzeki Río Trejo. Większość domów została zbudowana wewnątrz naturalnych jaskiń, a niektóre z uliczek dosłownie wykuto w skałach. To dzięki nim Setenil de las Bodegas jest unikatowy. Miasteczko wciśnięte między strome skały wąwozu to niecodzienny widok, a wąskie uliczki przyprawiają o zawrót głowy.
W liczącym około trzy tysiące mieszkańców Setenil znajdziecie także kilka ciekawych zabytków. Są tu m.in. ruiny zamku z przełomu XII i XIII wieku, gotycki kościół Nuestra Señora de la Encarnación oraz budynek starego ratusza. Odwiedzając to miasto warto spróbować oliwy z oliwek, z której produkcji Setenil słynie. Gaje oliwne to niezwykle malowniczy element krajobrazu Andaluzji.
Punkt widokowy w Arcos de la Frontera
Arcos de la Frontera to miasto w prowincji Kadyks położone na spektakularnej ściętej skale. To miejsce pełne zakątków przypominających o jego arabskiej historii. Lokalna starówka została wpisana na listę dóbr kultury, a znajdujące się w pobliżu zamku punkty widokowe pozwalają podziwiać rzekę Guadalete. Jednym z nich jest Mirador de la Peña, z którego rozciąga się panorama na rozległe równiny oraz wzgórza Sierra de Grazalema, a także na płynącą wokół miasta rzekę.
El Rocío
El Rocío to niewielka wioska położona w południowo-zachodniej części Hiszpanii w pobliżu miejscowości Almonte, w której na próżno szukać asfaltu. Drogi są piaszczyste, a ludzie poruszają się konno. Nic dziwnego, że wiele osób nazywa to miejsce hiszpańskim dzikim zachodem.
Raz w roku do El Rocío ściągają tłumy. Wszystko za sprawą pielgrzymki zmierzającej do tutejszego sanktuarium. To jedna z najpopularniejszych destynacji religijnych w Hiszpanii, o czym świadczy liczba pielgrzymów sięgająca niemal pół miliona wiernych. Pielgrzymka odbywa się 50 dni po zakończeniu Semana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia.
Na tym jednak nie kończą się atrakcje miasteczka. Najważniejszym miejscem jest okazały plac znajdujący się w pobliżu sanktuarium. Obok niego znajduje się staw, przy którym rozgościły się flamingi. Warto również odwiedzić pobliski Park Narodowy La Doñana zamieszkany przez wiele gatunków zwierząt, między innymi jelenie i rysie.
Wycieczka w góry
Chcąc zboczyć z turystycznych szlaków w Andaluzji, warto wybrać się w wyższe partie gór. Zwolenników wspinaczki ucieszy fakt, że to właśnie tu, w Andaluzji, w Grenadzie i Almerii, znajdują się najwyższe szczyty górskie w kontynentalnej Hiszpanii.