szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Zmiany w prawie mieszkaniowym w Hiszpanii. Fakty i mity

Tatiana Pekala Tatiana Pekala |
Title

Hiszpański rynek nieruchomości aż huczy od spekulacji w związku z planowanymi reformami lokalnego prawa mieszkaniowego. Zakończenie programu „złotych wiz” oraz prace nad wprowadzeniem specjalnego podatku od nieruchomości budzą wiele wątpliwości, również wśród polskich inwestorów. Wyjaśniamy, jakie są fakty.


Zakup mieszkań i domów na Półwyspie Iberyjskim w ostatnich latach cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród rodzimych, jak i zagranicznych inwestorów. Mimo to, hiszpańskie władze podejmują próby zmiany przepisów w prawie mieszkaniowym.

Nadchodzi zakończenie programu tzw. złotych wiz? Prawda 

Przypomnijmy, że „złota wiza” (ang. Golden Visa) to specjalne zezwolenie na pobyt w Hiszpanii dla obcokrajowców. Ten instrument finansowy przez kilkanaście lat, od 2013 roku, umożliwiał obywatelom spoza Unii Europejskiej uzyskanie prawa pobytu w Hiszpanii poprzez zainwestowanie w nieruchomości co najmniej pół miliona euro. Program obejmował również inne formy inwestycji, w tym zakup papierów wartościowych Hiszpanii, lokaty bankowe o wartości powyżej miliona euro oraz inwestycje w hiszpańskie spółki. W zamian za nie obywatele spoza UE mogli uzyskać prawo pobytu w Hiszpanii na trzy lata oraz dostęp do strefy Schengen. 

Mimo, że „złote wizy” cieszyły się popularnością wśród inwestorów z całego świata, w ostatnich latach coraz głośniej mówiło się o zakończeniu programu. Projekt ustawy został zatwierdzony przez Kongres 14. listopada 2024 roku, następnie ratyfikowany przez Senat i opublikowany w Dzienniku Ustaw (BOE) 3. stycznia br. Zmiany wejdą w życie 3. kwietnia 2025 roku. 

Zmiany w zakresie „złotych wiz” obejmą również polskich inwestorów? Mit

Program tzw. „złotych wiz” dotyczył wyłącznie obcokrajowców spoza Unii Europejskiej i tylko tej grupy inwestorów będą dotyczyły modyfikacje związane z jego zamknięciem. Polacy jako rezydenci UE mogą na niezmienionych zasadach nabywać nieruchomości w Hiszpanii. 

Przed 3. kwietnia 2025 roku można składać wnioski o wydanie „złotej wizy”? Prawda

Wnioski złożone przed wejściem w życie ustawy będą rozpatrywane zgodnie z przepisami obowiązującymi w dniu złożenia wniosku. Wizy dla inwestorów, które będą ważne w dniu wejścia w życie przepisów przejściowych, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane. W przypadku przedłużenia przyznanych już wiz na nabycie nieruchomości, będą one rozpatrywane i rozstrzygane zgodnie z przepisami obowiązującymi w dniu wydania pierwotnego zezwolenia.

100-procentowy podatek od nieruchomości jest już przesądzony? Mit

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział wprowadzenie 100-procentowego podatku od nieruchomości dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, co miałoby wpłynąć na poprawę sytuacji mieszkaniowej na Półwyspie Iberyjskim. Wprowadzenie rozwiązania uderzającego w zagranicznych inwestorów spoza UE nie jest jednak jeszcze przesądzone. Hiszpański rząd ma dopiero rozpocząć prace nad tym projektem. Zgodnie z danymi hiszpańskich rejestrów nieruchomości, transakcje z udziałem zagranicznych nabywców, w tym również tych z UE, stanowią około 15 proc. całego hiszpańskiego rynku mieszkaniowego. Wśród osób kupujących mieszkania i domy na Półwyspie Iberyjskim nadal przeważają Hiszpanie. Około 85 proc. z nich jest rezydentami tego kraju. Dodatkowo, zagraniczne inwestycje są jednym z głównych czynników napędzających hiszpański rynek nieruchomości, zwłaszcza w przypadku destynacji, które cieszą się największą popularnością wśród turystów i międzynarodowych nabywców, takich jak Costa del Sol. Aktualnie w Andaluzji podatek od nieruchomości wynosi 7 proc., co jeszcze bardziej zachęca zagranicznych inwestorów, w tym Polaków, do zakupu apartamentów i domów w tym regionie. 

100-procentowy podatek od nieruchomości nie będzie dotyczył Polaków? Prawda

100-procentowy podatek od nieruchomości, o ile w ogóle wejdzie w życie, będzie dotyczył wyłącznie inwestorów spoza Unii Europejskiej. Podobnie jak w przypadku „złotych wiz”, zmiany podatkowe nie obejmą Polaków. Nałożenie specjalnego podatku od nieruchomości nie wpłynie na transakcje na hiszpańskim rynku nieruchomości zawierane przez polskich inwestorów. 

 

Przeczytaj także

Koniec „ocupas” w Hiszpanii? Nowelizacja przepisów

Kontakt Oferta