szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Kontakt Oferta
Strona główna

you can live
where the others
only dream about…

14/10/2016

Breathtaking views, peaceful wind songs..

Jeśli lubicie przysiąść na chwilę i pookontemplować w otoczeniu natury, przepięknych widoków oraz relaksującego śpiewu ptaków, czy też po prostu macie ochotę na krótką wycieczkę, filiżankę wybornej kawy oraz gałkę jednych z  najlepszych lodów w okolicy jest jedno miejsce na mapie Costa del Sol, którego z pewnością nie możecie pominąć przygotowując plan wycieczek. Urocze miasteczko, unoszące się nad wybrzeżem na wysokości ponad 400 m. n.p.m. chociaż niezwykle małe, mające tak wiele do zaoferowania…

Mijas Pueblo znajduje się ok. 25 minut drogi samochodem od Marbelli, do miasteczka można dostać się podróżując drogą A7, a także płatną AP7, oprócz samochodu możliwa jest też podróż autobusem lub taksówką.  Dla tych, którzy zdecydują się na podróż samochodem dobra informacja – nie musicie martwić się o parking, w miasteczku znajduje się kilkupoziomowy parking za który płaci się 1 euro za wjazd, bez względu na ilość godzin pobytu.

Mijas Pueblo to jedno z tzw. “białych miasteczek” , znajduje się na wzgórzu, na wyokości 428 m n.p.m., jest znane głównie z dwóch rzeczy -> przepięknych panoramicznych widoków oraz osiołkowych taksówek, ale to nie wszystko co możecie tam zobaczyć.

 

OSIOŁKOWE TAKSÓWKI

Pierwszą atrakcją, którą napotkacie na drodze jest zajezdnia słynnych osiołkowych taksówek, znajdująca się przy parkingu oraz w pobliżu miejsca, gdzie zatrzymuje się autobus, tuż u podnóża “głównego wejścia” do części starego miasta. Osiołkowe taksówki pojawiły się w Mijas Pueblo pod koniec lat 50, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie turystów, którzy zatrzymywali mieszkańców wracających z pracy do domu, prosząc o możliwość zrobienia zdjęcia lub przejażdżki. W dniu dzisiejszym liczba “taksówek” sięga 60.

ERMITA DE LA VIRGEN DE LA PEÑA

Czyli kapliczka wykuta w skale, pochodząca z XVII w. zobaczycie ją na lewo od postoju osiołkowych taksówek, obok niej znajduje się mały sklepik z pamiątkami, park oraz restauracja.

MUZEUM MINIATUR

Kierując się w stronę rynku głównego (a właściwie ryneczku, który można obejść w max. 3 min.) natkniecie się na budowlę, przypominająca wagon, w którego wnętrzu się w roku 1972 otworzono Muzeum Miniatur, które chociaż bardzo małe xD , może pochwalić się kolekcją 360 eksponatów. Więcej szczegółów znajdziecie na http://www.mijas.es/portal/es/museos/museo-de-miniaturas.

Po wyjściu z muzeum, spacerując uliczkami miasteczka dotrzecie do jego centrum (bez obawy – nie zgubicie się, a w razie jakichkolwiek wątpliwości podążajcie za osiołkami :)), po drodze miniecie różnego rodzaju restauracje oraz liczne sklepiki z przepięknymi rękodziełami (calle Los Caños).

Kiedy już napełnicie brzuchy wystarczająco i zakupicie wszystkie potrzebne (albo i nie…;))souveniry, możecie w ramach deseru spróbować jednych z najlepszych w okolicy lodów, w kawiarnio-lodziarni Happiness Laboratory Cafe, znajdującej się na ryneczku,  serdecznie polecam!

Z rynku kierując się w uliczkę po prawej stronie (przechodząc tuż obok restauracji z niebieskimi doniczkami i stolikami ustawionymi wzdłuż ściany) dotrzecie do Jardines de la Muralla, czyli ogrodów znajdujących się na terenie na którym wzniesiona był willa w dawnej twierdzy arabskiej chroniącej miasteczko, której mury oraz wieżyczkę możemy podziwiać do dzisiaj.

JARDINES DE LA MURALLA

Ogrody znajdujące się w obrębie starego miasta, z licznymi odmianami roślin oraz dzikich zwierząt, zaprojektowane tak, aby przez cały rok można było podziwiać kwitnące kwiaty, podczas mojej ostatniej wizyty miałam szczęście natrafić na kwitnące frezje – cóż za wspaniałe uczucie i ten zapach! Z parczku rozciąga się przepiękny panormaniczny widok na część wybrzeża, a także – przy dobrych warunkach na Gibraltar, a nawet i kawałek Afryki. Oprócz przyrody i pięknych widoków możecie także podziwiać zawieszonych w przestrzeni sportowców. Skałki przy Parku są dość popularnym miejscem wśród amatorów wspinaczki. 

Wskazówka: jeśli oprócz panoramy wybrzeża chcecie zobaczyć także część miasteczka wybierzcie się na punkt widokowy Mirador de la Sierra, który znajduje się  przy wyjeździe z Mijas Pueblo, kierując się w stronę Coin.

PLAZA DE TOROS

Ostatnim elementem, który ukaże się Waszym oczom przy wyjściu z ogrodów jest Arena Byków(oczywiście zależy jaką trasę obierzecie przy wyjściu z rynku, jeśli skierujecie się w uliczkę znajdującą się z lewej strony, wyjdziecie na wprost areny, a następnie przejdziecie do ogrodów), której uroczysta inauguracja odbyła się w 1900 r., jest to jedna z nielicznych hiszpańskich aren, której kształt jest owalny. Obecnie odbywają się na niej nieliczne przedstawienia, głównie w sezonie (niedziela) pomieszane z Flamenco Show. Na teren areny można wejść od poniedziałku do niedzieli, opłata 4 euro. Godziny otwarcia http://www.mijas.es/portal/es/que-visitar/lugares-de-interes/plaza-toros.
Obok areny znajduje się wieżyczka, na którą można wejść i poczuć się niczym księżniczka, wypatrująca swojego księcia na białym rumaku(osiołku xD)….ok, trochę mnie poniosło…tak całkiem poważnie, z mini wieży można zobaczyć kawałek wnętrza areny oraz część zabudowań mieszkalnych, znajdujących się poza ścisłym  obrębem centrum starego miasta.

Po tej stronie znajduje się też część parku o nazwie Paseo Reina de las dos Lunas, na której terenie rozmieszczone są tabliczki opowiadające pewną niezwykła legendę miejską, a jaką? – musicie się sami przekonać:).

Oprócz wspomnianych przeze mnie miejsc, jeśli dysponujecie wolnym czasem i chęciami możecie zobaczyć także:
– Muzeum Etnograficzno-Historyczne http://www.mijas.es/portal/es/que-visitar/lugares-de-interes/casa-museo, w którym można zobaczyć replikę pokoju, w którym ukrywał się przez 30 lat ostatni republikański burmistrz Mijas – D. Manuel Cortés Quero
– Muzeum Taurino
– La Iglesia de la Inmaculada Concepción – kościół znajdujący się na terenie ogrodów, a w jego sąsiedztwie kafejka.