szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Kontakt Oferta
Strona główna

you can live
where the others
only dream about…

14/10/2016

Poznaj Mijas Pueblo - urocze białe miasteczko na Costa del Sol

Jeśli lubicie przysiąść na chwilę i pokontemplować w otoczeniu natury, przepięknych widoków oraz relaksującego śpiewu ptaków, czy też po prostu macie ochotę na krótką wycieczkę, filiżankę wybornej kawy oraz gałkę jednych z najlepszych lodów w okolicy jest jedno miejsce na mapie Costa del Sol, którego z pewnością nie możecie pominąć przygotowując plan wycieczek. Urocze miasteczko, unoszące się nad wybrzeżem na wysokości ponad 400 m. n.p.m. chociaż niezwykle małe, mające tak wiele do zaoferowania…

Mijas Pueblo - położenie

Mijas Pueblo znajduje się ok. 25 minut drogi samochodem od Marbelli, do miasteczka można dostać się podróżując drogą A7, a także płatną AP7, oprócz samochodu możliwa jest też podróż autobusem lub taksówką.  Dla tych, którzy zdecydują się na podróż samochodem dobra informacja – nie musicie martwić się o parking, w miasteczku znajduje się kilkupoziomowy parking za który płaci się 1 euro za wjazd, bez względu na ilość godzin pobytu.

Mijas Pueblo to jedno z tzw. “białych miasteczek” , znajduje się na wzgórzu, na wyokości 428 m n.p.m., jest znane głównie z dwóch rzeczy -> przepięknych panoramicznych widoków oraz osiołkowych taksówek, ale to nie wszystko co możecie tam zobaczyć.

Osiołkowe taksówki w Mijas Pueblo 

Pierwszą atrakcją, którą napotkacie na drodze jest zajezdnia słynnych osiołkowych taksówek, znajdująca się przy parkingu oraz w pobliżu miejsca, gdzie zatrzymuje się autobus, tuż u podnóża “głównego wejścia” do części starego miasta. Osiołkowe taksówki pojawiły się w Mijas Pueblo pod koniec lat 50, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie turystów, którzy zatrzymywali mieszkańców wracających z pracy do domu, prosząc o możliwość zrobienia zdjęcia lub przejażdżki. W dniu dzisiejszym liczba “taksówek” sięga 60.

Mijas Pueblo  - ERMITA DE LA VIRGEN DE LA PEÑA

Czyli kapliczka wykuta w skale, pochodząca z XVII w. zobaczycie ją na lewo od postoju osiołkowych taksówek, obok niej znajduje się mały sklepik z pamiątkami, park oraz restauracja.

Muzeum Miniatur w Mijas Pueblo 

Kierując się w stronę rynku głównego (a właściwie ryneczku, który można obejść w max. 3 min.) natkniecie się na budowlę, przypominająca wagon, w którego wnętrzu się w roku 1972 otworzono Muzeum Miniatur, które chociaż bardzo małe xD , może pochwalić się kolekcją 360 eksponatów.

Po wyjściu z muzeum, spacerując uliczkami miasteczka dotrzecie do jego centrum (bez obawy – nie zgubicie się, a w razie jakichkolwiek wątpliwości podążajcie za osiołkami :)), po drodze miniecie różnego rodzaju restauracje oraz liczne sklepiki z przepięknymi rękodziełami (calle Los Caños).

Kiedy już napełnicie brzuchy wystarczająco i zakupicie wszystkie potrzebne (albo i nie…;))souveniry, możecie w ramach deseru spróbować jednych z najlepszych w okolicy lodów, w kawiarnio-lodziarni Happiness Laboratory Cafe, znajdującej się na ryneczku,  serdecznie polecam!

Z rynku kierując się w uliczkę po prawej stronie (przechodząc tuż obok restauracji z niebieskimi doniczkami i stolikami ustawionymi wzdłuż ściany) dotrzecie do Jardines de la Muralla, czyli ogrodów znajdujących się na terenie na którym wzniesiona był willa w dawnej twierdzy arabskiej chroniącej miasteczko, której mury oraz wieżyczkę możemy podziwiać do dzisiaj.

Mijas Pueblo - JARDINES DE LA MURALLA

Ogrody znajdujące się w obrębie starego miasta, z licznymi odmianami roślin oraz dzikich zwierząt, zaprojektowane tak, aby przez cały rok można było podziwiać kwitnące kwiaty, podczas mojej ostatniej wizyty miałam szczęście natrafić na kwitnące frezje – cóż za wspaniałe uczucie i ten zapach! Z parczku rozciąga się przepiękny panormaniczny widok na część wybrzeża, a także – przy dobrych warunkach na Gibraltar, a nawet i kawałek Afryki. Oprócz przyrody i pięknych widoków możecie także podziwiać zawieszonych w przestrzeni sportowców. Skałki przy Parku są dość popularnym miejscem wśród amatorów wspinaczki. 


Wskazówka: jeśli oprócz panoramy wybrzeża chcecie zobaczyć także część miasteczka wybierzcie się na punkt widokowy Mirador de la Sierra, który znajduje się  przy wyjeździe z Mijas Pueblo, kierując się w stronę Coin.


Mijas Pueblo - PLAZA DE TOROS

Ostatnim elementem, który ukaże się Waszym oczom przy wyjściu z ogrodów jest Arena Byków (oczywiście zależy jaką trasę obierzecie przy wyjściu z rynku, jeśli skierujecie się w uliczkę znajdującą się z lewej strony, wyjdziecie na wprost areny, a następnie przejdziecie do ogrodów), której uroczysta inauguracja odbyła się w 1900 r., jest to jedna z nielicznych hiszpańskich aren, której kształt jest owalny. Obecnie odbywają się na niej nieliczne przedstawienia, głównie w sezonie (niedziela) pomieszane z Flamenco Show. Na teren areny można wejść od poniedziałku do niedzieli, opłata 4 euro.

Obok areny znajduje się wieżyczka, na którą można wejść i poczuć się niczym księżniczka, wypatrująca swojego księcia na białym rumaku(osiołku xD)….ok, trochę mnie poniosło…tak całkiem poważnie, z mini wieży można zobaczyć kawałek wnętrza areny oraz część zabudowań mieszkalnych, znajdujących się poza ścisłym  obrębem centrum starego miasta.

Po tej stronie znajduje się też część parku o nazwie Paseo Reina de las dos Lunas, na której terenie rozmieszczone są tabliczki opowiadające pewną niezwykła legendę miejską, a jaką? – musicie się sami przekonać:).

Oprócz wspomnianych przeze mnie miejsc, jeśli dysponujecie wolnym czasem i chęciami możecie zobaczyć także:

  • Muzeum Etnograficzno-Historyczne, w którym można zobaczyć replikę pokoju, w którym ukrywał się przez 30 lat ostatni republikański burmistrz Mijas – D. Manuel Cortés Quero
  • Muzeum Taurino
  • La Iglesia de la Inmaculada Concepción – kościół znajdujący się na terenie ogrodów, a w jego sąsiedztwie kafejka.