szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Rynek nieruchomości w Hiszpanii - jak wyglądał 2 kwartał 2022 i co nas czeka w najbliższej przyszłości

Title

W 2. kwartale 2022 roku hiszpański rynek mieszkaniowy urósł o 8% rok do roku, jednak ostatnie dane pokazują, że boom w sprzedaży nieruchomości, który rozpoczął się po pandemii, powoli stygnie.


Sprzedaż w drugim kwartale była najwyższa od 2007 roku

Według danych opublikowanych przez rząd hiszpański (MITMA), w drugim kwartale sprzedano 193.534 nieruchomości, o 8% więcej niż w tym samym czasie w zeszłym roku. 

Sprzedaż wzrosła o:

  • 40% na Wyspach Kanaryjskich,
  • 17% w regionie Walencji,
  • 13% na Balearach,
  • 9% w Andaluzji,
  • 8% w Katalonii.

Ciekawostka
Madryt jako jeden z niewielu regionów, odnotował w 2. Q 2022 spadek sprzedaży o 5%.


Tempo wzrostu sprzedaży słabnie w ostatnich miesiącach. W styczniu rynek nieruchomości w Hiszpanii odnotował wzrost o +36%, ale w czerwcu tempo wzrostu spadło do +4%. To spowolnienie było nieuniknione po niezwykłym ożywieniu, które rozpoczęło się w następstwie pandemii, a później wybuchu wojny w Ukrainie. 

Przy szybkim wzroście oprocentowania kredytów hipotecznych i 50% całej sprzedaży związanej z finansowaniem hipotecznym, należy oczekiwać, że poziom sprzedaży przestanie rosnąć do końca roku.

Kto najchętniej inwestuje w hiszpańskie nieruchomości?

Zagraniczni inwestorzy kupili rekordową liczbę hiszpańskich nieruchomości w pierwszej połowie 2022 roku. Liczba transakcji sprzedaży nieruchomości z udziałem zagranicznego nabywcy w pierwszej połowie 2022 roku osiągnęła najwyższy poziom w historii.

Według najnowszych danych opublikowanych przez hiszpańskie stowarzyszenie notariuszy (The College of Spanish Notaries) w pierwszej połowie roku sprzedano 72.987 nieruchomości z udziałem nabywcy zagranicznego, co stanowi wzrost o 53% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.


Warto odnotować, że...
W wyniku szybszego wzrostu popytu zagranicznego niż popytu lokalnego, który w tym okresie wzrósł o 9%, udział nabywców zagranicznych w rynku wzrósł do rekordowego poziomu 20,3%, dorównując udziałowi osiągniętemu w II półroczu 2015 roku. 


Największa grupa kupujących według narodowości pochodziła z Wielkiej Brytanii. Drudzy w rankingu byli Niemcy, a za nimi Francuzi. Pod względem wzrostu w pierwszym półroczu najbardziej urosła grupa kupujących z Holandii, Norwegii i Irlandii. Natomiast najwięcej pieniędzy w hiszpańskie nieruchomości wydali Duńczycy, a następnie obywatele USA i Norwegii.

Co czeka rynek nieruchomości w Hiszpanii w najbliższej przyszłości?

Duzi inwestorzy są zaniepokojeni wzrostem stóp procentowych i inflacji, zbliżającą się recesją i eskalacją wojny w Ukrainie wraz z niepowodzeniami Rosji, donosi artykuł w hiszpańskim serwisie informacyjnym Vozpopuli.

Decyzje inwestycyjne są na razie wstrzymywane. Ilość transakcji zaczęła spadać już w lipcu, inwestorzy czekali, co wydarzy się po lecie, ale niewiele się zmieniło.  

Sektor komercyjny jest najbardziej dotknięty, natomiast inwestorzy w nieruchomości mieszkaniowe pozostają optymistyczni, twierdzi Vozpopuli. Pomimo zauważalnego spowolnienia sprzedaży, ponieważ nabywcy nieruchomości potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji, popyt na nowe nieruchomości w Hiszpanii nadal przewyższa podaż, podsumowuje artykuł.


Prognoza EBC
We wrześniu Europejski Bank Centralny opublikował raport przewidujący 9% spadek cen nieruchomości w strefie euro oraz 15% spadek inwestycji w nieruchomości w ciągu najbliższych dwóch lat.


Nawet jeśli hiszpański boom mieszkaniowy wyczerpie się w tym roku, nie ma powodu, aby spodziewać się krachu takiego jak w 2007 roku, natomiast będzie trudniej sprzedawać nieruchomości w Hiszpanii na tle recesji, rosnących stóp procentowych i wysokiej inflacji. Jak zawsze, niektóre segmenty będą sobie radziły lepiej niż inne.

[źródło: Spanish Property Insight]
 

Przeczytaj także

Mity związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w roku 2024

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Hiszpanii w 2024? Sprawdzamy

Polscy i zagraniczni inwestorzy biją zakupowe rekordy w trzecim kwartale 2022!

Jak kształtowały się ceny nieruchomości na hiszpańskim rynku w 2. kwartale 2022 roku?

Kontakt Oferta