szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Andaluzja bez podatku majątkowego!

Tatiana Pekala Tatiana Pekala |
Title

21. września 2022 roku w Andaluzji zniesiony został podatek majątkowy (el impuesto de patrimonio). To kolejny gest andaluzyjskiego rządu w kierunku potencjalnych inwestorów planujących inwestycję i / lub mieszkanie na Costa del Sol oraz w innych regionach Andaluzji.


100% rabatu, czyli zniesienie podatku majątkowego w Andaluzji

21. września 2022 roku Hiszpanie i cudzoziemcy, właściciele aktywów o wartości przekraczającej 700.000 EUR, mieszkający w Andaluzji lub mający tutaj swój drugi dom, dostali od andaluzyjskiego rządu prezent: 100% rabat od naliczonego podatku majątkowego. W praktyce oznacza to, że nie będą musieli płacić podatku od swoich aktywów.


Ważne!

Ta decyzja rządu spowodowała, że Andaluzja stała się jedynym obok Madrytu regionem, w którym nie obowiązuje podatek majątkowy. 


To kolejny ruch rządu, który ma zachęcić potencjalnych inwestorów do inwestowania w Andaluzji. Poprzedni, milowy krok, dotyczył ujednolicenia i obniżenia podatku ITP (el impuesto de transmisiones patrimoniales), czyli podatku od przeniesienia własności. Podatek ITP płaci się kupując nieruchomość na rynku wtórnym. Od kwietnia 2020 roku ten podatek wynosi 7% od wartości transakcji, bez względu na jej wysokość. Wcześniej podatek ITP był progresywny i wynosił od 8 do 10% wartości transakcji. 

Na styczeń przyszłego roku rząd andaluzyjski zapowiada zniesienie podatku od wody. Jeśli to się wydarzy, Andaluzja stanie się drugim regionem Hiszpanii o najniższej liczbie podatków.


Pamiętaj!

Rządy 17 hiszpańskich wspólnot autonomicznych mają dużą swobodę podatkową. Mogą określać wysokość podatków lokalnych i wprowadzać ulgi podatkowe. Dlatego planując kupno nieruchomości w Hiszpanii należy przeanalizować regulacje prawne obowiązujące w poszczególnych autonomiach lub poprosić o wsparcie eksperta znającego hiszpański system prawny i tutejszy rynek nieruchomości.


Podatek majątkowy w Hiszpanii – czym jest i jak się go oblicza?

To podatek nakładany na hiszpańskich rezydentów i nierezydentów (to status prawny większości naszych klientów), których majątek deklarowany przekracza 700.000 EUR. Jest to podatek indywidualny, co oznacza, że naliczany jest od osoby. To istotna informacja dla osób posiadających wspólnotę majątkową. W skład majątku deklarowanego wchodzą: majątek ruchomy, czyli dzieła sztuki, biżuteria, akcje, depozyty bankowe oraz majątek nieruchomy, czyli domy, mieszkania i lokale komercyjne


Ciekawostka

Andaluzyjski urząd skarbowy podaje, że w 2020 roku podatek majątkowy tutaj zapłaciło ponad 16.000 podatników. Ich średni majątek wynosił 2.700.000 EUR, a w sumie wpłacili do budżetu Andaluzji ponad 93 mln EUR.


Przykład:

Zgodnie z art. 10. Ustawy o podatku majątkowym, wyceny nieruchomości dla potrzeb deklaracji podatkowej od majątku dokonuje się, przyjmując jako podstawę wartość najwyższą, wynikającą z porównania trzech poniższych liczb:

  1. Wartość katastralna
  2. Wartość zweryfikowana przez administrację na potrzeby innych podatków
  3. Cena lub wartość nabycia.

Załóżmy, że średnia z wyżej wymienionych punktów to 2.700.000 EUR, a właściciele tego majątku to para ze wspólnotą małżeńską. Kwotę 2.700.000 należy zatem podzielić przez 2, udział każdej z osób będzie wynosił 1.350.000 EUR. Od tej kwoty każda z osób musi odjąć 700.000 EUR, które są zwolnione z podatku, a resztę przyjąć jako podstawę do obliczenia podatku. W tym przypadku podstawa opodatkowania wynosi 650.000 EUR. 

Powyższa tabela przedstawia kwoty i odpowiadające im stopy podatkowe. Zakładając, że wszystkie przyjęte dane są prawdziwe, każdy z małżonków musiałby zapłacić około 5.850 EUR podatku.

 

Przeczytaj także

Nieruchomości z rynku pierwotnego w Hiszpanii - hit czy kit?

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Hiszpanii w 2024? Sprawdzamy

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii. Co trzeba wiedzieć w 2024?

Jak kształtowały się ceny nieruchomości na hiszpańskim rynku w 2. kwartale 2022 roku?

Kontakt Oferta