szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Co oznacza dla kupujących rekordowy 1 kwartał 2022 na rynku nieruchomości w Hiszpanii?

Title

Rynek hiszpańskich nieruchomości jest od zeszłego roku zdecydowanie rynkiem sprzedającego i ta tendencja umocniła się w 1 kwartale 2022. Jeżeli dodamy do tego rosnące ceny nieruchomości i bardzo duży wzrost liczby sprzedanych nieruchomości, to mamy przepis nie tylko na rekordowy rok, ale i na realne wyzwania dla potencjalnych kupujących.


2021 był tylko rozgrzewką do tego, co dzieje się w 2022 roku...

Rynek nieruchomości w Hiszpanii ma za sobą bardzo dobry rok 2021. Doświadczenie pandemii, zamknięcia w czterech ścianach i duży znak zapytania: „co dalej?”, spowodowały u bardzo wielu osób potrzebę realizacji swoich, często odkładanych z roku na rok, planów – natychmiast. Na hiszpańskie wybrzeża zaczęli tłumnie zjeżdżać mieszkańcy północnej Europy. Często wtedy słyszeliśmy: „jeśli mają nas znowu pozamykać, to wolimy siedzieć w naszym domu w Hiszpanii. Mamy tu ogród, basen, a przede wszystkim słońce.” Ten argument do nas jak najbardziej przemawiał, więc robiliśmy co w naszej mocy, żeby te hiszpańskie domy i mieszkania dla naszych klientów znajdować. W ten sposób rok 2021 stał się dla Dream Property Marbella najlepszym w dotychczasowej historii firmy

Rok 2022 rozpoczął się trochę spokojniej. To standard w naszej pracy: końcówka roku i początek kolejnego zdominowane są przez święta, Sylwestra, podsumowania, zamykanie roku w firmach. Niewiele osób ma wtedy przestrzeń na myślenie o innych sprawach, ale w tym roku znaleźli się tacy, którzy już 7. stycznia byli gotowi rozpocząć swoją hiszpańską przygodę. Nasze kalendarze zaczęły się wypełniać mniej więcej w drugiej połowie stycznia. Większość klientów przylatywała z jasną wizją tego, co chcieli kupić i ile pieniędzy zainwestować. I tu sprawa zaczęła się nieco komplikować. 

Otóż ceny nieruchomości w Andaluzji wzrosły w 2021 roku o ok. 10%. Podobnie rzecz się miała na Balearach +7%, Wyspach Kanaryjskich +5,6% i na Costa Blanca +8,4% [źródło: Idealista]. W tej sytuacji kupujący często musieli weryfikować swoje pierwotne założenia i sięgać głębiej do portfeli lub wspomagać się kredytem. 

Wzrost cen i rekordowa liczba sprzedaży

W 1. kwartale 2022 roku trend wzrostowy - zgodnie z przewidywaniami - utrzymywał się. Pisaliśmy m.in. o tym w naszych prognozach na 2022 rok. Rosły ceny, ale przede wszystkim dramatycznie wzrosła liczba sprzedaży. Rynek nieruchomości w Hiszpanii odnotował w 1. kwartale wzrost o aż 25%, a właścicieli zmieniło aż 173.688 nieruchomości. 

Porównując miesiąc do miesiąca, sprzedaż w marcu 2022 wzrosła:

  • o 16% w stosunku do ubiegłego roku, 
  • o 37% w porównaniu z rokiem 2019 
  • i aż o 118% w porównaniu do pandemicznego roku 2020.

Przyglądając się sytuacji w regionach zauważymy, że wzrosty sprzedaży były znaczące we wszystkich lokalizacjach, które interesują inwestorów zagranicznych. Sprzedaż wzrosła dwucyfrowo w każdym z tych regionów poza Murcją, przy czym największy wzrost odnotowano na Wyspach Kanaryjskich +45% i Balearach +21%. W najpopularniejszych destynacjach sprzedaż wzrosła o 23% w Andaluzji, która jest domem Costa del Sol oraz o 21% w regionie Walencji, gdzie leży Costa Blanca.

Kto kupował nieruchomości w Hiszpanii w 1. kwartale 2022 roku?

Zagraniczni inwestorzy kupili w Hiszpanii w 1. kwartale 2022 roku 21.638 nieruchomości, co stanowi wzrost o 73% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Te dane pochodzą z najnowszego kwartalnego raportu o rynku nieruchomości przygotowanego przez stowarzyszenie hiszpańskich rejestrów nieruchomości.

Lokalni kupujący również weszli w ten rok mocno. Kupili w 1. kwartale 2022 roku 142.661 nieruchomości, co oznacza wzrost o 22% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest to jednak umiarkowany wzrost w porównaniu z 73% wzrostem popytu zagranicznego. Udział zagranicznych nabywców w hiszpańskim rynku nieruchomości wzrósł w 1. kwartale do 13,2%. Dla porównania z końcem roku 2021 zagraniczni inwestorzy byli odpowiedzialni za 12,6% wszystkich transakcji na rynku nieruchomości. 

Skąd przyjechali obcokrajowcy z apetytem na hiszpańskie nieruchomości? 

Od wielu lat na szczytach tego typu rankingów utrzymują się Brytyjczycy i 1. kwartał 2022 roku nie był wyjątkiem. To właśnie Brytyjczycy kupili w tym czasie najwięcej hiszpańskich nieruchomości, wyprzedzając o 27% zajmujących drugą pozycję inwestorów z Niemiec. 

Które rynki urosły najbardziej w 1. kwartale 2022 roku? 

Na pierwszym miejscu mamy tu Holandię ze wzrostem o 190%, za nią plasuje się Polska +175%, Norwegia +173% i Niemcy +130%. Rumunia i Maroko natomiast odnotowały najniższy wzrost, odpowiednio o 34% i 15%. 

Co to wszystko oznacza dla potencjalnych kupujących?

Przede wszystkim sporą konkurencję. Rynek hiszpańskich nieruchomości jest od zeszłego roku zdecydowanie rynkiem sprzedającego. Cieszy to deweloperów i sprzedających nieruchomości, ale nie ułatwia życia kupującym, którzy przede wszystkim muszą szybko decydować. Dużo szybciej niż jeszcze kilka miesięcy temu. W tej chwili dobre nieruchomości na rynku wtórnym znikają jak przysłowiowe świeże bułki. Projekty deweloperskie w dobrych lokalizacjach cieszą się takim zainteresowaniem kupujących, że próbując umówić się na wizytę z klientami w biurze sprzedaży jednego z tutejszych dużych deweloperów na 28.04., usłyszałam: „przykro nam, pierwszy wolny termin mamy 4.05.” Oczywiście nie wszystkie inwestycje przeżywają takie oblężenie, ale i tak umawiać trzeba się z wyprzedzeniem. 

To samo dotyczy umawiania się z nami. Ponieważ nasze kalendarze trzeszczą w szwach, a mimo to chcemy dawać naszym klientom serwis, do którego ich przez 12 lat istnienia Dream Property przyzwyczailiśmy, musimy jak najbardziej efektywnie organizować nasz i Wasz czas. Podobna sytuacja jest teraz w niemal wszystkich biurach obrotu nieruchomościami, więc jeśli wybieracie się na Costa del Sol, żeby poszukać dla siebie nieruchomości, zawiadomcie nas – lub pośrednika, którego wybierzecie – o swoim zamiarze z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Inaczej może być trudno zorganizować dla Was wizyty. 

Co z negocjacjami ceny nieruchomości?

Kolejny temat to negocjacje ceny. Z deweloperami z zasady się nie negocjuje. Można spróbować wywalczyć jakieś bonusy, jeśli chodzi o wyposażenie mieszkania, natomiast cena jest niezmienna. Trudno się temu dziwić, jeśli kupujących nie brakuje. 

Rynek wtórny rządzi się swoimi prawami. Tutaj zawsze należy składać ofertę. Tak mówimy naszym klientom, chociaż na pytanie, jaka to ma być oferta, obawiamy się ostatnio odpowiadać. Kiedyś można było spokojnie proponować minimum -10%, teraz nie jest to oczywiste. Czasem zdarza się wręcz, że sprzedający odpowiadają na naszą ofertę kontrofertą… wyższą niż cena wyjściowa. Takie sytuacje budzą konsternację wśród zainteresowanych - na szczęście zdarzają się rzadko. 

Kilka słów podsumowania

Rynek nieruchomości w Hiszpanii ma się doskonale. Zalicza właśnie kolejny rekordowy rok i nic nie wskazuje na to, żeby miał zwolnić. Ta dynamika rodzi nie tylko szanse, ale i wyzwania. Zarówno dla nas, aby mimo szalonego tempa dawać naszym klientom serwis, który jest naszą wizytówką od lat, jak i dla samych kupujących. Jedno jest pewne: przemyślana inwestycja w dobrze wybraną hiszpańską nieruchomość może być antidotum na galopującą inflację, a wartością dodaną jest możliwość spędzania czasu w swoim mieszkaniu czy domu w jednym z najpiękniejszych i najcieplejszych miejsc w Europie. 
 

 

Przeczytaj także

Mity związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w roku 2024

Dwie oferty apartamentów na Costa del Sol idealnych do zamieszkania na stałe

Nieruchomości z rynku pierwotnego w Hiszpanii - hit czy kit?

3 inwestycje deweloperskie w oazie spokoju na Costa del Sol - Casares

Kontakt Oferta