szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Luksusowe nieruchomości w Hiszpanii - to warto wiedzieć

Title

Rynek obrotu nieruchomościami luksusowymi w Hiszpanii kwitnie. Nie straszny mu kryzys ani pandemia. Hiszpania jest wyjątkowo atrakcyjna dla osób o zasobnych portfelach. Pochodzący z całego świata milionerzy często wybierają ją na swój drugi dom. Poza pełną gamą nieruchomości z wysokiej półki znajdują tutaj doskonale przygotowaną infrastrukturę, mnóstwo eleganckich restauracji, ciekawą ofertę kulturalną i fantastyczny klimat. 


Niedawno pisaliśmy na naszym blogu o sprzedaży Villa Alcuzcuz, której kupujący przed transakcją nie mógł nawet obejrzeć ze względu na restrykcje covidowe. Wiedział, że nie przyleci do swojego nowego domu przez kolejny rok, a mimo to zdecydował się na zakup i wydanie niebagatelnej sumy 10 mln EUR. 

W kwietniu natomiast sprzedana została położona w dzielnicy La Zagaleta Villa Cullinan, zwana „Diamentem Marbelli”. Cena wyjściowa tej hiszpańskiej luksusowej nieruchomości wynosiła 32 miliony EUR.

La Zagaleta, Benahavis - centrum luksusowych nieruchomości w Hiszpanii

Ta najdroższa urbanizacja w Hiszpanii liczy sobie 30 lat i 900 hektarów, na których w tej chwili stoi 240 domów. Ich liczba nie może przekroczyć 420. Nie ze względu na brak miejsca, a dlatego, że taką wizję miał twórca Zagalety, Don Enrique. Enrique Perez Flores urodził się w Sevilli. Jako pracujący w Zurychu bankier dorobił się sporych pieniędzy. Po przejściu na emeryturę wrócił do Hiszpanii i w 1991 roku wraz z przyjaciółmi kupił za równowartość 36 mln EUR nieruchomość zwaną La Baraka, należącą wtedy do saudyjskiego magnata, Adnana Khashoggi. Pan Khashoggi to barwna postać. W pewnym momencie uważany za najbogatszego człowieka na świecie, popadł w tarapaty i niełaskę elit, kiedy USA oskarżyło go o handel bronią, a Szwajcaria o wypranie 100 mln dolarów wywiezionych przez dyktatora Ferdynanda Marcosa z Filipin. Khashoggi przetrwał trudne czasy. Przeniósł się do Monako i kursując między Monako a Londynem dożył pięknego wieku 81 lat. 

Ciekawostka: saudyjski magnat był również w pewien sposób powiązany z brytyjską rodziną królewską, chociaż ona absolutnie się tą znajomością nie chwali. Otóż w fatalnej podróży zakończonej tragicznym wypadkiem samochodowym towarzyszył Księżnej Dianie Dodi Al-Fayed, syn siostry Adnana Khashoggi, Samiry. 

Luksusowe nieruchomości w Hiszpanii - widok wewnątrz

Wracając do dzisiejszej Zagalety. Na terenie dawnych terenów łowieckich pana Khashoggi mieści się dzisiaj najlepiej strzeżona i fantastycznie utrzymana dzielnica, obiekt westchnień wielu osób marzących o luksusowej nieruchomości w Hiszpanii. 50 km prywatnych dróg łączy dwa pola golfowe, stadninę koni, korty tenisowe, lądowisko dla helikopterów i dwa kluby socjalne. Na kupno luksusowej willi w tym miejscu stać nielicznych. Ceny domów zaczynają się od 3.5 mln EUR, a za członkostwo w Club Social trzeba zapłacić 100.000 EUR wpisowego. Rezydentów La Zagalety takie kwoty nie przerażają. To osoby bardzo zamożne i często publiczne, które za swój spokój gotowe są zapłacić dużo więcej. La Zagaleta zapewnia im luksus, dyskrecję i bezpieczeństwo. Wizja Don Enrique jest realizowana, mimo że on sam zmarł w zeszłym roku. To wszystko powoduje, że La Zagaleta jest idealną lokalizacją dla tych, którzy poszukują luksusowych nieruchomości w Hiszpanii.  

Dodam jeszcze, że 80% dochodów gminy Benahavis z podatków od nieruchomości pochodzi właśnie od rezydentów Zagalety. 


Chcesz otrzymać "PORADNIK INWESTORA - jak bezpiecznie kupić nieruchomość w Hiszpanii" za darmo?

  1. Wejdź na https://mailchi.mp/dreamproperty/poradnik
  2. Zapisz się na nasz newsletter, w którym znajdziesz najbardziej aktualne informacje z rynku nieruchomości w Hiszpanii i najlepsze ogłoszenia (nie spamujemy, wysyłamy go raz w miesiącu).
  3. Po zapisaniu pojawi się link do pobrania naszego poradnika. 

To wszystko. Nie ma żadnych gwiazdek, haczyków ani ukrytych opłat. 


Sierra Blanca, Marbella

Zwana też tutejszym Beverly Hills, nie może pod względem bezpieczeństwa i dyskrecji równać się z Zagaletą, ale konkuruje z nią cenami domów. Tu również trudno o willę, której cena nie składałaby się z 6 cyfr. Zlokalizowana blisko centrum Marbelli i plaży, jest miejscem chętnie wybieranym przez zamożnych ludzi, którzy wolą być bliżej normalnego życia, a szukają luksusowych nieruchomości.  

Za metr kwadratowy działki na Sierra Blanca trzeba zapłacić 1.200 EUR, za wybudowanie 1 m2 willi w standardzie oczekiwanym od tego typu nieruchomości, około 3.000 m2. Minimalna wielkość działki w tym miejscu to 2.000 m2, a maksymalna wielkość domu na takiej działce: 600 m2. Dalej rachunek jest prosty: średnia cena za dom na Sierra Blanca oscyluje w okolicach 4.2 mln EUR. Zdarzają się jednak działki i domy dużo większe, w lutym tego roku na Sierra Blanca sprzedała się willa za 20 mln EUR. 

Luksusowe nieruchomości w Hiszpanii - widok na zewnątrz

Wille versus apartamenty

Luksusowe nieruchomości to nie tylko wille. W południowej Hiszpanii buduje się również fantastyczne apartamenty, których ceny przewyższają cenę niejednego domu i czyni je wartymi rozważenia przy poszukiwaniu wymażonej luksusowej nieruchomości w Hiszpanii. 

Najbardziej poszukiwana lokalizacja apartamentów to nadal tzw. pierwsza linia plaży. Ponieważ z natury rzeczy jej dostępność jest mocno ograniczona, ceny pozostałych do zabudowy działek są absurdalnie wysokie. Nie odstrasza to deweloperów. W ostatnich latach na samym Costa del Sol powstało kilka wysokiej klasy osiedli apartamentowców położonych nad samym morzem. W najdroższym z nich położonym w Esteponie ceny zaczynały się od 1.980.000 EUR za mieszkanie trzysypialniowe, a kończyły na prawie 5 mln EUR za czterosypialniowy penthouse. Przy czym apartamenty z 3 sypialniami miały od 403 do 431 m2, a te z 4 sypialniami – od 548 do… 813 m2. Takie metraże bardziej kojarzą się z willą niż z mieszkaniem, a jeśli dodamy fantastyczną jakość wykończeń i lokalizację, ceny przestają wyglądać tak kosmicznie. Warto dodać, że deweloper rozpoczął sprzedaż z planu w kwietniu, a w sierpniu ponad połowa z 28 apartamentów była już sprzedana. To koronny dowód na to, że rynek luksusowych nieruchomości w Hiszpanii odporne są na kryzysy nawet tak duże, jak pandemia COVID-19. 

Luksusowe nieruchomości w Hiszpanii - widok wewnątrz willi

Luksusowe apartamenty w Hiszpanii powstają również w głębi lądu. Na Golden Mile znajdziemy ponad 600m2 penthouse wyposażony przez znaną z rynku modowego firmę Fendi. Wnętrza są bajeczne, a cena wyjściowa tego mieszkania/domu wynosi 5.5 mln EUR. Nueva Andalucia zaproponuje nam piękne, nowoczesne mieszkania od 800.000 EUR wzwyż. W Benahavis buduje się bardzo dużo mieszkań, a te z najwyższej półki zaczynają się od 700.000 EUR za mieszkanie dwusypialniowe. Za penthouse w tym samym osiedlu trzeba zapłacić ponad 2 mln EUR. 

Rynek pierwotny to tylko jedna strona medalu. Często to rynek wtórny jest pierwszym wyborem osób szukających luksusowych apartamentów w Hiszpanii. Wiadomo, że najlepsze działki na wybrzeżu zostały zabudowane wiele lat temu. Deweloperzy prześcigali się w pomysłach, zwykle nie szczędząc środków na wykończenia. Dzisiaj ich styl może śmieszyć, ale jakość nadal zaskakuje. Wiele osób z zasobnym portfelem, które nie chcą z różnych powodów kupować willi, decyduje się na apartament do remontu w prestiżowej lokalizacji.

Ceny luksusowych nieruchomości w hiszpańskich metropoliach

W Madrycie zdecydowanie prowadzi dystrykt Salamanca, gdzie w dzielnicy Recoletas średnia cena za m2 to 8.683 EUR. Drugie miejsce w rankingu najdroższych dzielnic zajmuje Area Romantica w San Sebastian ze średnią ceną m2 7.786 EUR. Kolejne są dzielnice Barcelony Sarria i Ciutat Vella, z cenami m2 odpowiednio 7.387 i 7.014 EUR. Dla porównania w Sevilli i Walencji za najdroższe mieszkania trzeba zapłacić trochę ponad 3.000 EUR za m2. Te dane pochodzą z raportu opublikowanego przez portal Fotocasa w marcu 2021. 

Luksusowe nieruchomości i hiszpańskie wyspy

Pisząc o nieruchomościach luksusowych nie sposób nie wspomnieć o hiszpańskich wyspach. Najwyższe ceny nieruchomości wśród wysp notują Baleary. I to nie jest zaskoczeniem, natomiast pierwsze miejsce w rankingu już tak. Nie zajmują go ani Majorka, ani Ibiza, tylko Formentera z ceną 7.643 EUR za m2. Kolejne w rankingu są: majorkańska Deia z ceną 5.909 EUR za m2, położone na Ibizy Sant Joan de Labritja: 5.165 EUR za m2 i Ibiza: 4.910 EUR za m2.

 

Przeczytaj także

Ceny w górę, popyt w dół, czyli jak wyglądał 3. kwartał 2023 roku na rynku nieruchomości w Hiszpanii

[OFERTA MIESIĄCA] Dwa unikatowe domy na Costa del Sol

Spada zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii, czyli podsumowujemy dane z pierwszej połowy 2023

[TOP OFERTA] 3 przepiękne nieruchomości położone w Marbelli - królowej Costa del Sol

Kontakt Oferta